Oruç Nedir?

'Oruç-Hac-Zekat' forumunda DilzaR tarafından 18 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Oruç Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Oruç Nedir?

  Orucun Arap dilindeki karşılığı savm kelimesi olup, bu kelime bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi manalarına gelmektedir.

  Terim olarak ise, tan yerinin ağarmasından güneşin batma vaktine kadar, bir gaye uğruna bilinçli bir şekilde yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durup nefsi dizginlemekân demektir.

  Pek çok hüküm gibi oruç da, İslâmâın ilk yıllarında değil de Medine döneminde farz kılınmıştır. Orucun farz kılınması tarih olarak hicretin ikinci yılının Şaban ayına rastlamıştır.


  Orucun Farz Oluşu Kuran ve Sünnet'le Sabittir

  Ey iman edenler, sizden öncekilere farz kılındığı gibi oruç tutmak size de farz kılındı. Böylece umulur ki korunursunuz. (Bakara, 2/183) ayeti ile O sayılı günler, Ramazan ayıdır. O Ramazan ayı ki insanlığa bir Rehber olan, onları doğru yola götüren ve hakkı batıldan ayıran en açık ve parlak delilleri ihtiva eden Kurân o ayda indirildi. Artık sizden kim Ramazan ayının hilâlini görürse, o gün oruç tutsun. Hasta veya yolcu olan, tutamadığı günler sayısınca, başka günlerde oruç tutar. Allah sizin hakkınızda kolaylık ister, zorluk istemez. Oruç günlerini tamamlamanızı, size doğru yolu gösterdiğinden ötürü Allahı tazim etmenizi ister. Şükredesiniz diye bu kolaylığı gösterir. (Bakara 2/185) ayeti orucun İslam dininde farz olduğunu anlatmaktadır.

  Bir hadis-i şeriflerinde Efendimiz (sas) şöyle buyurmuştur:

  İslâm beş esas üzerine kurulmuştur: Allahtan başka ilah bulunmadığına ve Peygamber Efendimizin Allahın kulu ve elçisi olduğuna şahitlik etmek, namazı kılmak, zekât vermek, Ramazan orucu tutmak, gücü yetenler için Beytullahı ziyaret etmek.
  (Buharî, İman 1; Müslim, İman 20; Tirmizi, İman 3)  Orucun farz olduğunu bildiren diğer bir rivayet de şudur:

  Saçı başı dağınık bir adam Peygamber Efendimize gelerek: Ya Resûlallah! Bana Allahın üzerime oruç olarak neyi farz kıldığını haber verir misin? dedi. Peygamber Efendimiz bunun üzerine şöyle buyurdu: Ramazan ayını (orucunu) farz kıldı. Adam: Benim üzerimde bundan başka bir borç var mıdır? diye sorunca, Peygamber Efendimiz: Hayır, ancak kendiliğinden nafile olarak yaparsan bu müstesnâ buyurdu. Adam, bundan sonra sorularına devam ederek: Allahın bana farz kıldığı zekâttan haber ver dedi. Peygamber Efendimiz ona İslâmın gösterdiği yolları ve esasları anlattı. Bundan sonra adam şöyle dedi: Sana ikramda bulunan Allaha yemin olsun ki, bu söylenenlerden ne fazla ne de eksik yaparım. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz: Eğer doğru söylüyorsa, bu adam kurtulmuştur, (yahut başka bir rivayette de) cennete gidecektir. buyurdu.
  (Buharî, İman 3; Savm 1; Müslim, İman 8, 9; Ebu Davud, Salat 1; Nesâi, Salat 4)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Oruç Nedir Forum Tarih
Oruç Nedir Nasıl Bir İbadettir Kısa Bilgi Oruç-Hac-Zekat 14 Haziran 2013
Zilhicce Ayı Orucu Nedir Oruç-Hac-Zekat 14 Ekim 2012
Orucun Farz Ve Sünneti Nedir Oruç-Hac-Zekat 24 Temmuz 2012
Orucun Önemi Nedir Oruç-Hac-Zekat 23 Temmuz 2012
Orucun Mekruh Olması Nedir Oruç-Hac-Zekat 22 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş