Ortatepe Köyü Göksun Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ortatepe Köyü Göksun Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ortatepe Köyü Bilgileri - Ortatepe Köyü Hakkında - Ortatepe Köyü Tanıtımı - Ortatepe Köyü Resimleri  İlçe: GÖKSUN - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı: Ramazan KILINÇ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:


  731 10 99

  Ortatepe, Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçesine bağlı bir köydür.


  ===tarihi==

  Köy 1800 lerin sonlarında imamşamilin Dağıstanda verdiği kafkas özgürlük mücadelesine katılan avarların rus hegomanyasında yaşamaktansa müslüman Osmanlı topraklarına Hicret etmeleriyle kurulmuştur.Avarlar kendi dillerinde Mağarulav yani dağlı olarak anılmaktalar .Köyün olduğu coğrafyayı seçme nedenleri ise ana vatanlarındaki dağlık ve sert iklime sahip olmasındandır.İlk yerleşimler köyün şu anki kurulumunun kuzeydoğusunda bulunan Devemağaralarında olup daha sonraları yerleşime karar verilince 1km güneydeki tepelik alan tercih edilmiştir.Köyün adınında buralardan geldiği sanılmaktadır.

  Köyün nufusu dışarda yaşayanlarla birlikte 2500 `ün üzerindedir .İş sahalarının darlığı yüzünde şehirlere göç edenler haricinde köyde ikamet eden sayısı 250 kişidir .Dışarlada yaşayanlar her sene bahar mevsiminde "Öküz Koşumu" da denilen 147yıldır süre gelen bahar bayramında bir araya gelerek bağlarından kopmamaya özen göstermekteler. En son 15 Mayıs 2008 tarihinde köy meydanında yapılan şenlikte spor faaliyetleriyle birlikte heryıl olduğu gibi yeni yılınbereketli geçmesi için kurbanlar kesilerek dualar edilmiş kuranı azimuşan okunmuştur. Ayrıca köyün kendine özgü hamur işleri vardır. Hingal denilen ve çok çeşidi olan bu yemek Ortatepe köylülerinin vazgeçilmezidir. Yine köy fırınlarında yapılan purşina, honotrojo ve katlama adı verilen hamur işleri de köye özgü yemeklerdir.Geleneklerine bağlı sert mizaçlı olan avarlarda büyüğe saygı küçüğe sevgi ve ve doğaya karşı korumacıolmaları en belirgin özellikleridir.Köyde avarca konuşulur ve adli kayıtlara bakıldığında suç kaydı birelinparmaklarını geçmeyecek kadar az olması şaşırtıcıdır.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 97 km, Göksun ilçesinin 5 km kuzey doğusunda bulunmaktadır. Köy sırtını Binboğa dağlarına yaslar.

  İklim

  Köy her nekadar akdeniz bölgesi coğrafyasında olsada karasal iklim hüküm sürmektedir.kışları sert geçen köyde yazları ise köyün ortasından geçen kömür suyunun cömertliğiyle yeşilin hertonunun görüldüğü bir cennet köşesidir.kömür suyunda dünyada nadir görülen Gökkuşağı alabalığı ve 10 kg kadar sazan balıkları yaşamaktadır balık avı yasak olamasıyla birlikte yılın bazı aylarında olta balıkçılığına nispeten izin verilmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 166
  1997 230

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Ramazan Kılınç
  1999 Hacı Osman YILDIRIM
  1994 ahmet ÖZDEN
  1989 Ahmet CENGİZ
  1984

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyde 7000 kitap kapsiteli bir kütüphane ve köy evi bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ortatepe Köyü Göksun Forum Tarih
Ortatepe Köyü Perşembe Ordu Ordu Tanıtımı 17 Nisan 2010
Ortatepe Köyü Kale Denizli Denizli Tanıtımı 7 Nisan 2010
Ortatepe Köyü İliç Erzincan Erzincan Tanıtımı 17 Mart 2010
Ortatepe Köyü Bozova Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 7 Mart 2010
Ortatepe İlköğretim Okulu Bilgileri Mamak Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 29 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş