Ortalama Deniz Seviyesi

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ortalama Deniz Seviyesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ortalama Deniz Seviyesi - Deniz Seviyesi - Ortalama Deniz Seviyesi Nedir  Ortalama Deniz Seviyesi (ODS) deniz seviyesinin uygun bir referans yüzeyine göre olan yüksekliğidir.

  Ortalama Deniz Seviyesine göre Yükseklik (denize göre yükseklik de denir) ölçüsü, özellikle (dağ, ova, yayla, arsa, yapı ve ulaşım yolları gibi) coğrafi unsurlarda yerin yüksekliğini belirtmek için kullanılır. Bunun için ortalama deniz seviyesi referans olarak alınır. Deniz seviyesi kıyılarda da med-cezir veya yüzeysel akıntılar olmadığı halde bile çoğunlukla bir metreden daha fazla değişkendir, ancak sabit bir su seviyesi saptama aletiyle yıllar boyunca yapılan ölçümlerle ortalama değeri oldukça kesin olarak belirlenebilmektedir.
  ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Death Valley Milli Parkı'nda bulunan, ortalama deniz seviyesinin 86 m altındaki Badwater, ABD'nin en derin noktasıdır.
  [​IMG]  Yükseklik Referansı Olarak Deniz Seviyesinin Kullanımı

  Modern jeodezi'de mümkünse milimetrelerle ifade edilecek kesinlikle tanımlı olması gereken referans yüzeyinin tespit edilmesi için, ülkeler ve kullanım amacına göre değişen hesaplama yöntemleri ve referans noktaları kullanılır. Dolayısıyla bunlar aslında sadece bölgesel olarak doğru sayılabilir, ancak çoğunlukla 18. ve 19. yüzyılda ulusal olarak bir ülkenin tüm toprakları için genel geçerli olarak kabul edilmiştir.

  Ulusal bazda kullanılan sistemler için, referans sıfır noktası olarak çoğunlukla en yakın kıyı şeridinde bulunan bir ölçüm noktasının ortalama deniz seviyesi kullanılır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ortalama Deniz Seviyesi Forum Tarih
Denizlerin Ortalama Derinliği nedir Doğa ve Bitkiler 12 Mart 2011
Yaşa Göre Ortalama Boy Kaçtır Seviyeli-Ciddi Konular 14 Mayıs 2012
Hayvanların Ortalama Yaşam Süreleri Ne Kadardır Diğer Hayvanlar 3 Şubat 2012
Geometrik Ortalama Hesabı, Geometrik Ortalama Nasıl Hesaplanır Konu Dışı Başlıklar 19 Ocak 2012
Geometrik Ortalama Nerelerde Kullanılıyor Konu Dışı Başlıklar 19 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş