Ortak jet ilk kez ses duvarını aştı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda HiTMaN47 tarafından 20 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. HiTMaN47

  HiTMaN47 Üye

  Ortak jet ilk kez ses duvarını aştı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ortak jet ilk kez ses duvarını aştı
  Türkiye'nin de ortağı olduğu deneme aşamasındaki taarruz uçağı F-35, test uçuşunda ilk kez ses duvarını aşarken tüm silah ve bombaların ağırlığıyla uçtu.

  ABD basınında yer alan haberlere göre, ana üretici firma Lockheed Martin'in F-35 test uçağı Texas eyaletindeki Forth Worth hava üssü ile Wichita Falls arasındaki bölgede Mach 1,05 hızına ulaşarak, ses duvarını aşmış oldu.

  Deneme aşamasındaki savaş uçağı, 69. test uçuşunda ses duvarını aşarken, normalde taşıyacağı tüm silah ve bombaların ağırlığıyla uçtu.

  NATO üyesi müttefik ülkelerin ortak taarruz uçağı F-35'e, Türk firmaları da önemli ölçüde katkıda bulunuyor. F-35 Lightning (Şimşek) (Joint Strike Fighter / Müşterek Taarruz Uçağı), savaştaki her amaç için farklı uçak geliştirmenin masraflı olmasından dolayı tek bir uçağın tüm görevleri yerine getirmesi amacıyla tasarlanan ve aynı zamanda ABD'nin son insanlı savaş uçağı projesi.

  ABD, deniz ve hava kuvvetlerindeki F-16, A-10, F/A-18, AV-8B'leri, 2500 adet üretilmesi planlanan bu uçakla değiştirecek.

  İngiltere de Harrier modeli savaş uçaklarını bu uçak ile değiştirmeyi öngörüyor.

  Üretim çalışmalarında aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 9 ülkenin yer aldığı bu projenin hayata geçmesiyle Türkiye elindeki F-16'ları bu uçak ile takviye edip değiştirmeyi planlıyor.

  F-22'de kullanılan teknolojilerden faydalanılarak üretilen uçak, radardaki izi F-22 kadar küçük olamasa bile şu anki savaş uçaklarından düşük. Bunu sağlamak için silah istasyonları gövdenin içine saklandığı prototip arasında dikey iniş ve kalkış yapabilen bir modelin de bulunduğu belirtiliyor.

  Bu sayede uçak gemilerine ve elverişsiz yerlere rahatlıkla inebilecek savaş uçağının, uçak gemisine inip kalkarken mancınık ile fırlatılabilmesi ve kanca ile yakalanabilmesi için gövde altı da özel biçimde sağlamlaştırıldı. Uçak tek kişilik ve tek motorlu.

  (ALINTI)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ortak duvarını aştı Forum Tarih
Peygamberlerin ortak amacı ve mesajı nedir kısaca Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı Cumartesi 19:03
Yakın çevrenizde insanlığın ortak mirası doğal ve kültürel varlıklar var mıdır? Eğitim Bilgileri 27 Eylül 2017
Ortak miras ne demektir kısaca Kültür ve Sanat Bölümü 30 Ocak 2017
Okul hastane karakol gibi yerlerin ortak özellikleri nedir kısaca Eğitim Bilgileri 28 Ocak 2017
Doğal afetlerin ortak özellikleri maddeler halinde kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 21 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş