Ortakışla Köyü Sungurlu Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ortakışla Köyü Sungurlu Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum ili köyleri - Ortakışla Köyü Sungurlu - Ortakışla Köyü hakkında bilgiler - Ortakışla Köyü resimleri  İlçe: SUNGURLU - İl: ÇORUM

  Ortakışla, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür.


  Köyümüz Osmanlı İmparatorluğu Döneminde Ankara İli Keskin (Maden) ilçesine bağlı bir köydü.


  Cumhuriyetin ilk yıllarındaş Yozgat ili merkeze bağlandı.Daha sonra Aygar Dağının kuzeyindeki kalan dokuz köy ile birlikte,Çorum ili Sungurlu İlçesine bağlandı. Yozgat Çorum sınırı Aygar dağı ile belirlendi.


  Araştırmalarıma göre köyümüz camii yüzü denilen mevkide büyük bir köy olduğu ormanlarla kaplı olduğu ve burda yaşamlarını devam ettirmekte iken,çeşitli nedenlerden dolayı daha sonra üçe ayrılarak,doğusunda çamoluk.batısında kuzeyyurt köyleri kurulmuştur.bu iki köyün ortasında kaldığı için ortaköy adı verilmiştir.Daha sonraları ORTAKIŞLA olarak değiştirilmiştir. bu yöre ve cevresınde yapılmakta olan arapaşı adlı bır yemek vardır. yapılısı: once un sıcak hamur halıne getırılır ve genısce bır tepsıye dokulur sonra undan ve tavuktan corba hazırlanır ve hamur sogduktan sonra bakla dılımları halıne getırılır ama tepsıden kaldırılmaz yalnızca corba tabagının koyulacagı ver kaldırılır ve gerıye cevrılır ve once hamurdan yuta bılcegınız kadar alırsınız ardından corbaya daldırıp cıgnemeden yutar sınız kesınlıkle denemenızı tavsıye ederım


  Çorum iline 106 km, Sungurlu ilçesine 36 km uzaklıktadır.Komşu köyleri batısında Kırıkkale Delice ilçesi Kuzeyyyurtköyü. Doğusunda Çamolukköyü .Kuzeyinde Dayıncık köyü.Ayrıca aygar dağı üzerinden yozgat ilinin yerköy ilçesinin köyleri ile bağlantısı vardır.Aygar dağının kuzey yamacı olan köyün güneyine düşen yamaçlarda meşe ve ardıç ağaçları mevcuttur.Aygar dagı Yerköy Sungurlu ve Boğazkale arasında kalan köylerin kısmen bozuk niteliktede olsa baltalık orman ihtiyacını karşıladığı bir dağdır.Bundan 110 sene kadar önceleri, dağın çam ormanları ile kaplı olduğu tarihi kaynaklarda geçmektedir. Bilinçsiz kesim ve tahribatla beraber ,denizden uzaklığı sebebiyle kesilen ağaçların yerine yenilerin yetişememiş, iklim özelliği ile beraber büyük kayıplar olmuştur.İbreli ağaçlardan oluşan ve faunasında ayı,sincap , gibi çam ormanlarında yaşayan hayvanların bulunduğu Aygar dağı, günümüzde kurakçıl bir baltalık orman haline gelmişdir.Aslında bu durum iç anadolunun kuzey kesiminin tamamı için geçerlidir.Bitki örtüsü ile ilgili olarak Antropojen bozkır denilmesi bu sebeptendir.Antropojen bozkır coğrafyada insan eliyle tahrip edilmiş orman varlığından sonra ağağçlı bozkır olarak tarif edilir.


  Köyün iklimi,kışları soğuk ve kar yağışlı,yazları ise sıcak ve kurak geçer. birebir karasal iklimin özelliklerini yansıtır.


  Köyün ekonomisi tarım ve kısmende olsa hayvancılığa dayanır. son yıllarda göç oranının yoğunluğundan dolayı ekonomik anlamda fazla bir gelişme olmamıştır.


  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsinz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ortakışla Köyü Sungurlu Forum Tarih
Ortakışla Köyü Hakkında Bilgi Yunak Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Evciortakışla Köyü Merkez Çorum Çorum Tanıtımı 5 Nisan 2010
Ortakışla İlköğretim Okulu Bilgileri Yunak Konya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 12 Mayıs 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş