Ortaköy Köyü Taşköprü Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ortaköy Köyü Taşköprü Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ortaköy köyü bilgileri - ortaköy köyü resimleri - ortaköy köyü tanıtım  Ortaköy, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.  her köyde olduğu gibi benim köyümdede çeşme var ama evlere kurulan su tesisatlarının sayesinde çeşmemiz kapatılmış. köyümüzde ilköğretim okulu var halen öğrenime açıkıtr. köyümüzde sağlık oçagı sağlık evi veya ebe hiçbiri bulunmamaktadır ama köylülerimiz onlara ihtiyaç duymadan yarım saat içerisinde hastalarını hastaneye ulaştırmaktadır. köyümüzün anısı varmı bilmiyorum çok sordum büyüklerime ama kimse bilmiyor. köyümüzün ikinci ismi ortabeysibey'dir.diyer köyler arasında ortabeysibey olarak geçer bizim köyün isminin anısı yok ama ikinci isminin anısı bildiğim kadarıyla yıllar önce beysi isminde olan köy için önemli işler yapan bir beyin ismini almış

  köyümüzde diye ilçlerden farklı bi yemeyi yok ama etli ekmeyi vazgeçilmezidir düğünlerde genelde ezoğelin çorbası yapılır yemek olarak etli güveç ve plavüstü tavuk verilir ve son menü bamyadır. baklava kesinlikle yapılır ve yanına düğün bereği yapılr düğün bereği dügün gününden iki gün önce köyün bilinmiş börek açma ustaları dügün evine gider ve börek açarlar bu sırada köyün kızları da düğün evinde hazırlıklar için büyüklerine yardım ederler.birinci gün öle ezanı ile kıza kına yakılır ve akşamda eğlencesi olur ikinci gün gelin hazırlanır süslenir ve karşı taraf anlaştıkları saate gelir kızı alıp eğer tututlduyse bir düğün salonunda eğlence olur ama eğer düğün salonu tutulmadıysa kız tarafı kızlarını evine kadar eşlik ederek uğurlar ve geri dönerler.


  Coğrafya

  Kastamonu iline 29 km, Taşköprü ilçesine 27 km uzaklıktadır.köyümüz çok kalabalık ve gürültülü değildir köyümüzde giderek azalan nufusumuz bizleri üzmektedir fakat köyümüzün kendine has olan şirinliği güzelliği ilgiyi üzerine çekmekte ve bizleri köyümüz için güzel şeyler yapmaya sevk etmektedir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 402
  1997 418
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ortaköy Köyü Taşköprü Forum Tarih
Ortaköy Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Karlıova Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Temmuz 2012
Ortaköy Köyü Hakkında Bilgi Çifteler Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Ortaköy Köyü Hakkında Bilgi Akkışla Kayseri Kayseri Tanıtımı 24 Ocak 2011
Ortaköy Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Ortaköy Köyü Hakkında Bilgi Doğanşar Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş