Ortaköy Köyü Salihli Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ortaköy Köyü Salihli Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Salihli Ortaköy Köyü - Ortaköy Köyü Hakkında - Ortaköy Köyü Tanıtımı - Ortaköy Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Tarihi

  Köy tipik bir yörük köyüdür. Köy Karakeçeli yörükleri tarafından kurulmuş, daha önceleri kışlak olarak kullanılmaktayken, zamanla yerleşik hayata geçişle birlikte, köy statüsüne kavuşmuştur. Ortaköy adını Gökeyüp, Poyraz, Sindel, Adala, Kırdamları köyleri arasında olmasından dolayı almıştır. daha önce Kırdamları köyüne bağlı olan köy, 1955 yılında kendi köy statüsüne kavuşmuştur. Köyün geçim kaynağının hayvancılık olmasından dolayı, geniş bir yüzölçümü ve dağınık bir yerleşimi vardır. Köyün mahalleleri şunlardır: Kerim Ağa Mahallesi, Çırak Veli Mahallesi, Ufacık Tallık Mah., Damlar Mah., Ortaköy Mah., Keçili Mah., Sicim Damları Mah.

  Kültür

  Köy Osmanlı KARAKEÇELİ yörük köyüdür. İsmindeki Kara kelimesi yetiştirdikleri koyunun renginden, keçe ise evlerinde kullandıkları yer sergisinden gelmektedir. Köyün gelenekleri eski Osmanlı Kültürünü yansıtmaktadır. Bir Ege köyü ve Yörük köyü olması hasabiyle genel anlamda yörük-efe kültürünü yansıtmaktadır. Örnek olarak efelerin giydiği "cepken" gibi giysiler artık sayılı derecedeki köylünün sandığında bulunmaktadır. Geçimkaynağı hayvancılık olduğu için kültür özellikleri bu bağlamda gelişmiştir. Genellikle göçer kültür özelliklerini göstermektedir. Evlerde halı yerine, keçe; pamuk yatak yerine, yün yatak v.b. kullanılmaktadır. Yemek kültürü genel olarak et yemeklerine dayalıdır. Ortaköye gidilirse "fırında et yahni" mutlaka yenmelidir.

  Coğrafya

  Manisa iline 117 km, Salihli ilçesine 25 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 285
  1997 - 428

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak %90 hayvancılık ön plandadır. Arazi bakımından tarıma elverişli arazi azdır. Köyün yetiştirdiği hayvan ve kurbanlıklar Salihli ve çevresinde tercih sebebidir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ortaköy Köyü Salihli Forum Tarih
Ortaköy Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Karlıova Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Temmuz 2012
Ortaköy Köyü Hakkında Bilgi Çifteler Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Ortaköy Köyü Hakkında Bilgi Akkışla Kayseri Kayseri Tanıtımı 24 Ocak 2011
Ortaköy Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Ortaköy Köyü Hakkında Bilgi Doğanşar Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş