Ortaca Köyü Merkez Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ortaca Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Ortaca Köyü - Ortaca Köyü Hakkında - Ortaca Köyü Tanıtımı - Ortaca Köyü Resimleri - Kirne Köyü

  Köy Muhtarı: KAMİL KAÇA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (266) 266 12 67-266 12 66

  Cep Telefonu: 0(536) 428 17 57

  Ortaca Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  93 harbi diye anılan 1877–78 Osmanlı-Rus harbi yıllarında Kafkaslardan-Dağıstan’dan göç ederek Türkiye’ye gelmişler.

  Zamanın koşulları gereği Balıkesir yakınlarında şimdiki köylerini kurarak iskân etmişler. Köyün ilk adı “Kirne’dir”. Bu isim Dağıstan’da bir derenin ismi imiş. Köyü kurdukları bölgede o dereye benzer bir dere olduğundan ve coğrafi konumunun da benzerlik arz etmesinden Köyün adını kirne koymuşlar.

  Köyün adı sonradan, 1961 yılında ortaca olarak değiştirilmiştir. Sebebi ise, çevrede bulunan 7–8 köyün ortalarında bulunması ve merkez köy konumunda olmasıdır.

  Köyün kuruluşu ile önceleri komşu köyler “Yabancı köylüler geldi” diye yakınlık göstermemişler ve soğuk davranmışlar. Herhalde Rusya’dan gelmiş olmaları ve lezgice konuşmaları, ilk anlarda komşu köylerin yanlış anlamalarına sebep olmuştur.

  Fakat daha sonra bunların da Müslüman ve dinlerine çok bağlı olduklarını görünce dostluklar kurmaya başlamışlar. Bunların Rus değil Dağıstanlı-Lezgi ve Şeyh Şamil’in torunları olduklarını öğrenince ilişkiler daha da gelişmiş.

  Yol, su, elektrik, telefon ve kanalizasyon gibi sorunlarını halletmiş olan Ortaca Köyü halkı, genelde tarım, hayvancılık ve halıcılık gibi uğraşlarla geçimlerini sürdürmekteler. Köy halkının çoğunluğu Tarım Kredi Kooperatifine üyedir.

  Kültür

  Köyün gelenekleri tüm kafkas dağıstan kültürünü yansıtmakta ve el sanatlarından dağıstan halısı dokumacılığı hala devam etmektedir.köyün eski ismi "kirne"dir kirne dağıstan'da bir dere ismi olmakla beraber köyün ismi zamanın valisi tarafından 1961 yılında "ortaca" olarak değiştirilmiştir

  köyde geleneksel yemekler olarak dağıstan'da olduğu gibi daha çok hamur ağırlıklıdır. isimleri ise: piçek,afar,hinkal,heşil,şüre ve haluç'dur.Bu arada "Kara"yı da unutmamak lazım.

  Coğrafya ve İklim

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.Köy, Balıkesir Merkez'e 13 km. uzaklıktadır.Ortaca köyü 39.745 enlemi ve 27.8513889 boylamı koordinatlarında yer almaktadır.

  Nüfus :2000 - 291

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. son yıllarda köy'den bazı girişimciler balıkesir organize sanayii bölgesinde "Çelmak,Ferçelik,Afacan Makas ,Özen Döküm" adı altında sanayi kolunda kendilerini ispatlamışlardır

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu var ama kapalı. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ortaca Köyü Merkez Forum Tarih
Ortaca Köyü Merkez Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Ortaca Köyü Merkez Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 28 Nisan 2010
Ortaca Köyü Merkez Kütahya Kütahya Tanıtımı 11 Nisan 2010
Ortaca Köyü Merkez Karabük Karabük Tanıtımı 24 Mart 2010
Ortaçalı Köyü Merkez Elazığ Elazığ Tanıtımı 13 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş