Ortacı Köyü Simav Kütahya

'Kütahya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ortacı Köyü Simav Kütahya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Simav Ortacı Köyü Bilgileri - Ortacı Köyü Hakkında - Ortacı Köyü Tanıtımı - Ortacı Köyü Resimleri  Ortacı , Kütahya Simav ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: SİMAV

  İl:KÜTAHYA

  İle Uzaklığı:180 km

  İlçeye Uzaklığı:35 km

  Rakım:950 m

  Nüfus:

  2000:313
  1997:380

  Merkeze 40 km , Dağardı yoluna 7 km uzaklıktadır.Komşu köyleri; Yavu, Karakoca, Eğridemir, Yukarı Dolaylar, Aşağı Dolaylar ve Kuruduman'dır.Dışarı göç vermektedir.

  Kütahya Simav Ortacı köyü Tarihi bakımından Osmanlı Devleti zamanına kadar dayanmaktadır ve isminide büyük devlet adamlarını korumakla yükümlü Osmanlı asker birliğinden almıştır.Köylüler gecimini tarımcılık ve hayvancılıkla sağlamaktadır.Köy halkı geleneklerine bağlı bir yapıya sahiptir.Ortacı Köyü sakinleri misafirlerini en üst düzeyde misafirperverlikle ağırlar.Kendine has efe kıyafetlerine, bir orta oyunu ekibine ve temsili bir bayrağa sahiptir. Bayrak yeşil, beyaz ve kırmızı renklerden oluşmaktadır.Beyaz saflığı, temizliği yeşil doğayı, kırmızı ise Türk bayrağını temsil etmektedir. Bu bayrak düğünlerde düğün sahibinin evinin dışına asılır.Bölgede karasal iklim hakimdir.Kışlar sert ve donludur. Yazlar ise sıcak ve kuru geçmektedir.Türkiye'nin çeşitli illerine** göç edenlerle birlikte toplam nüfusunun 1000 (bin) civarında olduğu bilinmektedir. İstanbul Kadıköy'de faliyet gösteren "Ortacı Kültür ve Dayanışma derneği" adında bir dernekleri vardır.Ayrıca köyün birde "Ortacı Spor" adında bir amatör futbol takımı vardır

  Köyümüz ve Osmanlı

  Kütahya Simav Ortacı köyü Tarihi bakımından Osmanlı Devleti zamanına kadar dayanmaktadır ve isminide büyük devlet adamlarını korumakla yükümlü Osmanlı asker birliğinden almıştır.Köylüler gecimini tarımcılık ve hayvancılıkla sağlamaktadır.

  Köy halkı geleneklerine bağlı bir yapıya sahiptir. Kendine has efe kıyafetlerine, bir orta oyunu ekibine ve temsili bir bayrağa sahiptir. Bayrak yeşil, beyaz ve kırmızı renklerden oluşmaktadır.Beyaz saflığı, temizliği yeşil doğayı, kırmızı ise Türk bayrağını temsil etmektedir. Bu bayrak düğünlerde düğün sahibinin evinin dışına asılır.Bölgede karasal iklim hakimdir.

  Kışlar sert ve donludur. Yazlar ise sıcak ve kuru geçmektedir.Türkiye’nin çeşitli illerine** göç edenlerle birlikte toplam nüfusunun 1000 (bin) civarında olduğu bilinmektedir. İstanbul Kadıköy’de faliyet gösteren “Ortacı Kültür ve Dayanışma derneği” adında bir dernekleri vardır.

  Köy Muhtarı: İSMAİL KIZILASLAN

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Kaynak :Ortacı köyü sitesi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ortacı Köyü Simav Forum Tarih
Ortacı Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Alaplıortacı Köyü Hakkında Bilgi Alaplı Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Ortaçimağıl Köyü Merkez Bayburt Bayburt Tanıtımı 30 Mart 2010
Yusuf Ziya Ortaç Kimdir - Yusuf Ziya Ortaçın Hayatı ve Eserleri Biyografi & Otobiyografi 13 Kasım 2012
Sigortacılık Meslek Elemanı Eğitimi Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş