Ortaören Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ortaören Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ortaören köyü bilgileri - ortaören köyü tanıtım - ortaören köyü resimleri  Ortaören, Tokat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Ortören köyünün bir önceki ismi ortaviran daha önceki ismi ise buğdüzdür. En eski adı olan buğdüz Oğuz Türkleri'nin Üç Oklar kolundan bir oymaktır. Oğuzlar'ın müslümanlaşmaya başladıkları 10. yüzyılda batıya göç olayında önemli rol oynadılar. Daha çok Batı Anadolu'ya ve Orta Anadolu'ya gelip yerleşmişlerdir. Köyün ilk yerleşim yeri yörede ÜCÖREN diye anılan bölgesi olup daha sonraki eski yerleşim yeri şimdiki sivas tokat karayolunun kenarında bulunan çamlıbel mescidinin ( Budist Camisi )civarıdır 16-17.yüzyıllarda yaşanan celali isyanlarında köy tamamen yıkılmıştır şimdiki yerine o dönemlerde taşınmıştır.köyde ayrıca her milletten insanlar kalmış merkez köy gibi kullanılmıştır.köyde 4tane mahalle vardır.maraş,kasımlı,köyönü,kayalıkk.

  Köyün İlk tarihi Sarımehmetoğulları,Kasımoğulları, Abazoğulları Memişoğulları ailelerinin bu köye yerleşmesiyle başlamıştır.Not: Osmanlıda resmi kayıtlarda Abazoğulları Memişoğulları diye lakaplar bulunmamamaktadır. köyümüzün lakabları arasında Sarımehmetler(Topalömerler) Zobuoğulları(Sadıklar)Fenklioğulları ayrıca kim olduğunu tespit edemediğim Salihoğulları Mesci Saitoğulları Kasımoğulları Yozgatlıoğulları Karahaliloğulları ve benzeri birçok lakablı sülaleler vardır. Ayrıca köyümüzün Birinci Dünya savaşında ve Kurtuluş Savaşında Şimdiye kadar tespit edilmiş sekiz tane şehidi vardır.(Sarımehmetlerden Fenklioğullarından v.b.) Yani ilk yerleşenlerle ilgili biraz sıkmışlar ilk yerleşenler Sarımehmetler(Topalömerler) ve Zobuoğullarıdır (Sadıklar) zaten eveveline bakıldığında bu iki sülalae akrabadır tarlalarınının yan yana oluşu bile buna mesnettir.ben bunları yeri geldiği zaman düzelteceğim (Ortaörenli Tarihçi(arşivci)


  Kültür

  köyün kültürü öz türk kültürdür yörede yapılan en iyi hamur işleri bu köyde yapılmaktadır.sacaltı ve gömbe gibi hamurişleri ünlüdr. köyün halk oyunları çok geniş ölup,72adet halayı vardır.halk oyunlarını değişikliğe uğratmadan orijinal olarak yaşatmaktadır.
  Coğrafya

  Tokat merkezine 38 km uzaklıktadır.köyün dogusunda,kızık ve ihsaniye batıda çatalkaya,kuzeyde kızılkaya,güneydebedirkale ve karkın bulunur.dağları:çamlıbeldağı ,kargalık,çal,namaztepe,...ovaları:karımlı,çayır özü,tepecik,çay,eşşekciyolu,köyönü,porsuklu....nam aztepede evliya mezarı vardır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi ve İç Anadolu İklimi etki alanı içerisindedir.kışları çok sert ve soğuk,yazın serin geçer.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 982 2000 1036
  1997 1120


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Hayvancılık son yıllarda gelişme göstermiş;bunun nedeni son yıllarda yem bitkilerinin ekiminin artmış olması gösterilebilir.Tarımda tahıl ve tahıl ürünleri:buğday ,arpa yulaf ,mercimek,mısır,sebze,meyve ile şeker pancarı üretimi yaygındır.yaylacılık ön plandadır;kertme,karadayıların yayla,asar,şerhasanların(mustafa eng.güv).kurban besiciligi ön plandadır.köy ormancılığa büyük önem verir.köyün gelir düzeyigeçim kaynaklarına göre değişiklik gösterir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. .Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımısağlayan 3 km lik yol asfalt olup köyde elektrik ve 1992 yılından beri çevre köylere de hizmet veren 250 Hat kapasiteli tam otomatik telefon santrali mevcuttur.0356 242 60 ** numaralı telefonlar bu köyümüze aittir sabit .İki adet sulama göleti ( barajı) vardır.1965 yılında yapmı tamamlanan CAMİİ 2006 yıkılarak civar köylerin en büyük olma özelligi taşır.köy ulşımmı kolaydır.köyün 2 adet mezarlığı vardır ve kenarları çevrilidir
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ortaören Köyü Hakkında Forum Tarih
Ortaören Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011
Ortaören Köyü Silifke Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Ortaören Köyü Ekinözü Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 3 Nisan 2010
Ortaören Köyü Bozova Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 7 Mart 2010
Ortaören Köyü Akçakale Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 7 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş