Ormanlarda Biyotik ve Abiyotik Zararlar

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Siraç tarafından 14 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Ormanlarda Biyotik ve Abiyotik Zararlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ormanlarda Biyotik ve Abiyotik Zararlar

  Yaşayan bir organizma olarak tanımlanan ormanlar da diğer canlı varlıklar gibi bakteri, mantar, böcek gibi biyolojik zararlılardan (biyotik) ve çığ, kar, sel gibi doğal olaylardan (abiyotik) zarar görebilmekte ve bu zararlar zaman zaman olağanüstü boyutlara ulaşarak binlerce hektar genişliğindeki bir ormanı bile yok edebilmektedir.

  Özellikle, güney bölgelerimizde Çamkese böceğinin kızılçam ormanlarında yaptığı kese oluşumu dikkatli gözlerden kaçmaz.Bitkilerin, kök, gövde, dal ve yaprak gibi organlarını işgal eden mantar ve bakteriler canlı dokulara zarar verir; ve onların çürüyerek kurumasına neden olur.

  Çeşitli etkenler sonucu popülasyonları olağanüstü sayılara ulaşan zararlı böcekler, yaprakları ve genç sürgünleri kemirmek, suyunu emmek ve tomurcuklarını yemek suretiyle ağacın gelişmesinin durmasına ya da kurumasına neden olur. Bakteri, mantar ve böcekler zaman zaman çevrelerine zarar verseler de ormanın ekolojik dengesi korunduğunda ve popülasyonları belli bir düzeyde olduğunda ormanda varlıkları olağan karşılanmalıdır. Çünkü, bu sistem içinde onların da bir işlevi vardır. Ancak, belki de onlarla beslenen diğer türlerin ortadan kaldırılması sonucu ekolojik dengenin bozulması, populasyonlarının normalin üzerine çıkmasına ve çevre üzerindeki etkilerinin başa çıkılamaz boyutlara ulaşmasına neden olmaktadır.


  Çığ, kar, sel gibi olaylar da her ne kadar, belli ölçülerde doğal karşılaşılması gereken olaylar olsa da, ormanın planlama ve yönetiminde bu koşulların dikkate alınmaması (örneğin, çığ ve kar tehlikesi olan bir yerdeki ormanın üretimle seyreltilmesi, sel ve erozyon tehlikesi olan bir bölgede orman örtüsünün zayıflatılması gibi) ve ormana müdahale edilmesi, bu tür olaylara karşı ormanın direncini azaltmakta ve bu tür olayların olağandışı boyutlarda ve sıklıkta çıkmasına neden olmaktadır. Bu tür zararların önüne geçerek ormanı yeniden eski sağlığına kavuşturulmasında başarı, sorunun bir an önce teşhis edilmesine ve gerekli müdahalenin en kısa zamanda yapılmasına bağlıdır.
  Başvuru Kuruluşları ve İlgili Kuruluşlar:


  Orman Bakanlığı ve yerel birimleri
  Sivil toplum örgütleri
  Basın
  Yasal Dayanak:


  6831 sayılı Orman Kanunu
  Eylem / Öneri:


  Bu tür olaylarla karşılaştığınızda en kısa zamanda en yakın Orman İşletme Müdürlüğü ile temasa geçin veya Orman Genel Müdürlüğünü bilgilendirerek gerekli önlemlerin alınmasını sağlamaya çalışın.
  Biyotik zararlılarla mücadelede kimyasal maddelerin kullanılması yerine biyolojik ya da mekanik mücadele gibi doğa dostu yöntemlerin kullanılmasına dikkat edin. Çünkü, kimyasal maddelerin başka yan etkileri olabilir ya da diğer canlıların da ortadan kalkması gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir.
  Toplumsal destek için sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapabilirsiniz.
  Sorun çok ciddi boyutlarda ise basın yolu ile konuyu kamuoyunun dikkatine sunabilirsiniz.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ormanlarda Biyotik Abiyotik Forum Tarih
Ormanlardan elde edilen ürünler ve hizmetler kısaca Eğitim Bilgileri 17 Kasım 2016
Ormanlardan nasıl faydalanıyoruz kısaca Doğa ve Bitkiler 19 Mart 2014
Orman ürünleri dışında insanlar ormanlardan nasıl faydalanır kısaca Doğa ve Bitkiler 8 Mart 2014
Ormanlardan Ağaç ve Kereste Dışında Hangi Ürünler Elde Ediliyor Doğa ve Bitkiler 13 Şubat 2014
Ormanlardan Ağaç ve Kereste Dışında Başka Hangi Ürünler Elde Edilir Doğa ve Bitkiler 4 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş