Ormanla ilgili kompozisyon, Orman hakkında kompozisyon

'Makaleler-Denemeler' forumunda Eylül tarafından 20 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Ormanla ilgili kompozisyon, Orman hakkında kompozisyon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ormanla ilgili kompozisyon
  Orman ile ilgili yazı


  Öncelikle orman ne demektir onu öğrenelim. Orman; ağaç, bitki, hayvan ve mikroorganizma gibi canlıların yaşadığı sistemdir. Bu canlılar hava,toprak, su, ışık ve sıcaklık gibi fiziksel çevre faktörleri ile karşılıklı ilişkiler içindedir. Bunlar kendi aralarında bir ekosistem oluşturur.

  Ormanların insanlara ve çevreye sağladığı bir çok yarar vardır. Bunlara bakacak olursak öncelikle insan sağlığında etkilidirler. Çünkü yerleşim alanları çevresindeki gürültü ve hava kirliliğini önlerler. Ayrıca ormanlar yağışları kök, gövde, dal ve yapraklarıyla tutarak su varlığını korurlar. Ormanların en önemli yararlarından biri ise erozyonu önlemeleridir. Bunu rüzgarın hızını azaltarak ve toprağı kökleri ile tutup taşınmasını önleyerek yaparlar. Ormanlar hayvanlar için bir yuvadır. Nesli tükenmekte olan hayvanların korunması ve barınmasında önemli rol oynarlar. Ormanın iklimle ilişkisine baktığımızda ise çift yönlü bir ilişkileri olduğunu görürüz. Ormanlar depoladıkları karbon sayesinde iklim üzerinde olumlu etki yaparlar. Örneğin sıcağı ve soğuğu dengeler. Ormanlar rüzgarın hızını azaltır ve kurutucu etkisini ortadan kaldırır. Su buharını soğutarak yağmur haline gelmesini sağlar.Bunların yanında ormanların sayamadığımız birçok yararı vardır. Ormanların insanlara ve çevreye olan yararlarının yanı sıra ülkeye ve turizme olan katkıları da yadsınamaz.

  Bize bunca yararı olan ormanlarımızı korumak da bize düşüyor. Orman yangınlarına ve ağaç kesimlerine engel olunmalı, yakıt olarak odun kullanımı azaltılmalıdır. Bunun yanında ormanlar temiz tutulmalıdır. Dünyanın akciğerlerini kirletmeyelim!
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ormanla ilgili kompozisyon Forum Tarih
Ormanlar ile ilgili slogan örnekleri Güzel Sözler-Mesajlar 18 Ocak 2017
Orman İle İlgili Şiirler, Ormanlar İle İlgili Şiir Şiirler 26 Aralık 2012
Ormanla İlgili Şiir, Orman Hakkında Şiirler Şiirler 30 Mart 2012
Ormanlar İle İlgili Şiirler Şiirler 24 Aralık 2011
Ormanlar İle İlgili İlginç Bilgiler Doğa ve Bitkiler 24 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş