Orman zengini ve fakiri illerimiz

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Orman zengini ve fakiri illerimiz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Orman zengini ve fakiri illerimiz

  "İllerimize Göre Orman Varlığımız" verilerine göre, Antalya, Mersin ve Muğla en fazla ormana sahip illerin başında geliyor

  03.08.2009
  [​IMG]

  Orman varlığına ilişkin sayısal veriler, Türkiye'nin orman varlığının illere dengeli dağılmadığını ortaya koyuyor. Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünün ''İllerimize Göre Orman Varlığımız'' verilerine göre, Antalya, Mersin ve Muğla en fazla ormana sahip illerin başında geliyor.


  ZENGİNLER
  Antalya'da 11 milyon 149 bin, Mersin'de 8 milyon 474 bin, Muğla'da da 8 milyon 401 bin dekar orman bulunuyor. Antalya, Mersin ve Muğla orman varlığı bakımından en zengin iller olması dolayısıyla ''Türkiye'nin oksijen depoları'' unvanıyla anılmayı fazlasıyla hak ediyor.


  FAKİRLER
  Ormanı en az iller ise Iğdır, Ağrı ve Nevşehir. Orman varlığı Iğdır'da 1610, Ağrı'da 59 bin 50 ve Nevşehir'de de 70 bin 555 dekarla sınırlı. Bu iller, orman alanlarının dengesiz dağılımından en fazla etkilenen ''orman fukarası'' iller.

  Kişi başına düşen orman
  İllerin orman varlığı, kişi başına düşen orman miktarı bakımından incelendiğinde ise Tunceli ilk sırada yer alıyor. Tunceli'de kişi başına 24 dekar orman düşüyor. Kişi başına 23 dekar orman düşen Artvin ikinci, kişi başına 21 dekar orman düşen Kastamonu üçüncü sırada yer alıyor.Kişi başına düşen orman miktarı Ağrı, Ankara, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Nevşehir, Şanlıurfa, Van, Aksaray ve Iğdır'da bir dekara ulaşmıyor.


  AA


   

Bu Sayfayı Paylaş