Orman Ürünleri

'Meslekler Rehberi' forumunda NeslisH tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Orman Ürünleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Programın Amacı: Orman ürünleri programı, orman ürünlerinin üretimi ve pazarlanması alanında çalışacak ara insangücü yetiştirir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Orman ürünleri programında temel derslerle birlikte meslek derslerinin genel bir özeti okutulmaktadır. Meslek dersleri olarak ağaç malzemenin çeşitli özellikleri teorik olarak anlatılmakta ve kaplama, kontrplak, lif levha, yonga levha, kereste, parke ve kâğıt teknolojisi ile ilgili dersler teorik ve uygulamalı olarak okutulmaktadır. Uygulamalar çevredeki fabrikalarda yapılmaktadır.

  Gereken Nitelikler: Orman ürünleri programına girmek isteyen kimsenin hem temel ve teknik bilimlere hem de ekonomi ve ticarete ilgi duymaları, kapalı, tozlu ve gürültülü ortamlarda çalışmaktan rahatsız olmayan, kişiler arası ilişkileri başarı ile yürütebilen kimseler olmaları beklenir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Orman ürünleri programını başarı ile tamamlayan öğrencilere "Orman Ürünleri Teknikeri" ünvanı verilir. Orman ürünleri teknikeri, kereste, parke, yonga levha, lif levha, kaplama, kalem, kibrit, kontrplak ve kâğıt endüstrisinde üretim ve pazarlama ile ilgili işlemleri yürütür.

  Çalışma Alanları: Bu programdan mezun olanlar MKEK, SEKA, TCDD, Tekel Genel Müdürlüğü gibi kuruluşların orman ürünleri ile ilgili bölümlerinde; Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanlığına bağlı kuruluşlarda ve özel sektörün kereste-parke, yonga levha, lif levha, kaplama, kalem, kibrit, kontrplak ve kâğıt endüstrisinin üretim ve pazarlama bölümlerinde çalışabilirler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Orman Ürünleri Forum Tarih
Orman ürünleri dışında insanlar ormanlardan nasıl faydalanır kısaca Doğa ve Bitkiler 8 Mart 2014
Ormanların Faydaları Nelerdir - Orman ve Orman Ürünleri Doğa ve Bitkiler 18 Mart 2012
Orman ürünleri hakkında bilgiler Diğer Mesleki Bilgiler 26 Ekim 2008
Ormancılıkla ilgili meslekler hangileridir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Ormandaki hayvanlar ile ilgili hikaye kısaca Masallar-Hikayeler-Destanlar 24 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş