Orijinal mi, yoksa eş değer ilaç mı?

'Genel Sağlık' forumunda YeSS tarafından 17 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. YeSS

  YeSS Üye

  Orijinal mi, yoksa eş değer ilaç mı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Orijinal mi, yoksa eş değer ilaç mı?
  İSTANBUL (İHA) - Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) 28 Ocak 2009'da yayınlanan genelgesinde yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların muadilinin kullanılmasının istenmesi, "Orijinal mi, yoksa muadil ilaç mı?" sorusunu gündeme taşıdığı belirtildi.

  Online Sağlık (Online Sağlık | Doktor ve Hastaları Buluşturan Türkiye'nin Sağlık Portalı) editörü İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Akbaş yaptığı açıklamada, hekimin çoğu zaman alışkın olduğu ilaçları reçetelediğini, ilacın muadil, jenerik ya da eş değer olup olmadığını düşünmediğini kaydetti.

  Hekimin yazdığı ilacın ruhsat almış olmasına ve etkinliğinde bir problem bulunup bulanmadığına dikkat ettiğini vurgulayan Dr. Murat Akbaş, bir konunun gözden kaçırılmaması gerektiğini belirterek, "Hekim etkili bir tedavi uygularken, tedavinin maliyetine de bakmalıdır" dedi.

  Sağlık Bakanı'nın, "Muadil ilaçların kullanılması için toplumca seferber olmalıyız" sözleriyle hekimi eş değer ilaç yazmaya yönlendirmesinin yanlış olduğunun altını çizen Akbaş, "Ancak, aynı zamanda bir hekim olan Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın maliyetleri hatırlatmasını hem etik açıdan, hem de orijinal ilaç üreticilerini fiyat düşürmeye zorlayacağından daha doğru buluyorum" diye konuştu.

  Bakan Akdağ'ın açıklamasının hekimlerce "Orijinal ilaç yazmayın" şeklinde yorumlanabileceğini ifade eden Dr. Murat Akbaş, bunun da, ABD, Almanya ve İngiltere'den sonra 4. büyük pazar olan Türkiye'deki orijinal ilaç üreticilerinin cezalandırılması anlamına geleceğini sözlerine ekledi.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Mart 2009

Yükleniyor...
Benzer Konular - Orijinal yoksa değer Forum Tarih
Aşk Tesadüfleri Sever Orijinal Film Müzikleri 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 28 Ocak 2011
Orijinal Enginar Sosu Mutfağımız Yemeklerimiz 10 Şubat 2010
7 Kocalı Hürmüz – Orijinal Film Müziği Albüm Tanıtımları 27 Kasım 2009
120 Orijinal Film Müzikleri Albüm Tanıtımları 22 Eylül 2009
Çok Orijinal Bir Oyun ve Oyundan Görüntüler Tiyatro ve Skeçler 5 Ağustos 2009

Bu Sayfayı Paylaş