Orhun Alfabesi ve Göktürk Alfabesinin Özellikleri

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Orhun Alfabesi ve Göktürk Alfabesinin Özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  göktürk alfabesi,
  göktürk alfabesinin genel özellikleri,
  göktürk alfabesi hakkında bilgi


  Göktürk (Orhun) Alfabesi


  Göktürk alfabesi ya da Orhun alfabesi Türklerin kullandığı ilk yazı sistemi olan ve Göktürkler'e ait Orhun Yazıtları'nda kullanılmasından ötürü bu adla anılan alfabedir.

  Göktürk alfabesinden günümüze kalan en büyük kalıntılar olan Göktürkler döneminde dikilen yazıtların çözülüp değerlendirilmeleri ancak 19. yüzyıl sonunda gerçekleşebilmiştir. Bu yazıtlardan ilk bulunanları Yenisey Irmağı boyundakilerdir. 1889'da ise Orhon yazıtları denilen iki büyük yazıt daha ortaya çıkarılmıştır. Bunların öteki yazıtlardan farklı olarak arka yüzlerinde Çince metinler bulunuyordu. Bu yazıtlar 1893'te Danimarkalı türkolog Vilhelm Thomsen tarafından çözülmüş ve böylece, bu yazıtların Kültigin ve Bilge Kağan tarafından diktirilmiş oldukları, bu yazının Göktürklere özgü bir alfabe olduğu ve bu dilin de Eski Türkçe'nin bir lehçesi olduğunu ortaya çıkarılmıştır. Günümüzde, gün geçtikçe Asya’da bu yazı sistemiyle yazılmış yeni Türk yazıtları ortaya çıkarılmakta ise de en tanınmış Türk yazıtları hala Orhun Vadisinde, Yenisey ve Yedisu bölgesindekilerdir.

  Göktürkler çağında yaygınlaşan bu ilk Türk alfabesi, yazıtlar dışında yazma eserlerde de kullanılmıştır. Doğu Türkistan Yazmaları diye adlandırılan eserler bunu kanıtlamaktadır. Bu alfabenin Göktürkler`den sonra gelen Uygurlar döneminde de bir süre kullanıldığı görülmektedir. 759-760 yıllarında dikilen Şine-Usu yazıtı ile son yıllarda bulunan Taryat Yazıtı bunu göstermektedir. Bunun dışında Göktürk alfabesi, bazı değişikliklerle Bulgarlar,Hazarlar, Peçenekler ve Sekeller tarafından da kullanılmış ve böylece Orta Asya`dan Avrupa içlerine kadar yayılmıştır.
  [​IMG]
  wikipedia.org
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Orhun Alfabesi Göktürk Forum Tarih
Orhun yazıtları özellikleri kısaca Tarihi Eserler Antikalar 7 Şubat 2015
Orhun Kitabelerinin Türk tarihi açısından önemi kısaca Tarihi Bilgiler 3 Aralık 2014
Orhun Yazıtları Nerededir Hangi Ülkede Tarihi Bilgiler 13 Ocak 2014
Orhun Abideleri Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 19 Ekim 2012
Orhun İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 10 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş