Orhaniye Köyü Mustafakemalpaşa Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Orhaniye Köyü Mustafakemalpaşa Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Orhaniye Köyü Mustafakemalpaşa Bilgileri - Orhaniye Köyü Hakkında - Orhaniye Köyü Tanıtımı - Orhaniye Köyü Resimleri


  İlçe: MUSTAFAKEMALPAŞA - İl: BURSA

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Bursa
  Bilgiler
  Nüfus 176 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 16500
  Alan Kodu 0224
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bursa
  İlçe Mustafakemalpaşa
  Web Sitesi http:
  Orhaniye, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Köy Bulgaristanın orta bölgesinin SELVİ KASABASINDAN tahminen 1904(miladi) yılında bursa Mustafa Kemal Paşa ilçesine birbirine akraba 11 ailenin göç etmesi ile kurulmuştur.Bilgi köyün kurulduğunda 7-8 yaşlarında bir çocuk olan RECEP BALI´dan alınmıştır.Köy önce kaymakamlığın ilçedeki şu anda hapishane olan yeri vermesi ve göçenlerin bu yeri kabul etmeyerek köyün kurulu olduğu çiftlik arazisini Sedaret ağadan kız hakkı olan , çalılk araziyi satın alarak kurulmuştur.Köyün meydanındaki ve simgesi olan MEŞE AĞACI ozaman çalışanlara gölgelenmek için bırakılan bir fidandır.

  Kültür

  Köyün kültürü yakın zamana kadar göç ettiği orta Bulgaristan TÜRK örf ve adetlerine göre sürdürülmüştür.Halen kültür genç nesil ile tamamen Bursanın yerel kültürüyle özdeştirilmiştir.en önemli kültür şenliği her yıl harman zamanı kutlanan CEMALCI denen bir gece gösterisidir.köyün gençleri gece yarısı acayip elbiseler giyerek , DEVE´,ye benzeyen bir hayvan figürü ile sopaya bağlanmış çok sayıda koyun çanı kullanılarak vede ev ev gezerek yaptıkları bir eğlencedir.Her eve gidildiğinde kişiye özel maniler söylenerek hane sahibinden buğday isterler.eğlence bitince bu buğdaylar satılarak gençler kendi aralarında içki hariç yiyecek alınarak eğlenilir veya köy cemiyetlerinde kullanılması için ihtiyaç duyulan tabak,kaşık gibi eşyalar alınır.BU GELENEK MUSTAFAKEMALPAŞA İLÇESİNDE SADECE BURADA VARDIR.Ayrıca her yıl 6 mayısta köyün altındaki PİRİNÇLİK diye bilinen OTLAK mera hıdrellez şenliği ile birlikte hayvanlar için açılır.

  Coğrafya

  Bursa iline 92 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 6 km uzaklıktadır.Köy sınırları lütfiye{DOMUZDERE] Köyü ilkokulu altından başlayarak kocadereyi takip ederek karaorman köyü kenarından,Hamidiye köyü ilkokulu yanından geçerek GÜVENÇDERE köyüne varır.Oradan dönüp İNKAYA {kayabaşı] köyünün kenarından geçip yeniden lütfiye köyü ilkokulu yanında biter.Yani ilçede belkide en son kurulan köy olmasına rağmen,ARAZİSİ EN FAZLA OLAN KÖYDÜR.Tabi bunda köyün çiftlik arazilerinin köy tüzel kişiliğine dahil edilmesi en büyük etkendir.Hatrı sayılır bir ormanı yoktur.Son zamanda orman işletmesinin mevcut makilik ve çalılık araziye FISTIK ÇAMI ekerek orman sahası uygulamasına geçilmiştir.Daha çok ekilir ovası vardır.Ovasından KOCADERE VE SOĞUKSU diye adlandırılan iki çay geçmektedir.Yani sulama sorunu yoktur.Köyde ayrıca BURSANIN EN İYİ İNŞAAT KUM OCAKLARI mevcuttur ve hala kullanılmaktadır.KARAÇUKUR mevkii ilçe halkı için önemli PİKNİK alanlarından biridir.SOĞUKSU DERESİ VE GÖLETLER BALIKÇILIK SPORLARINA düşkünler için en iyi eğlence mekanıdır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 137
  2000 176
  1997 193

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün KANALİZASYON şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca köye ait sosyal amaçlı kapalı bir tesisi ve çocuk parkı mevcuttur


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Orhaniye Köyü Mustafakemalpaşa Forum Tarih
Orhaniye Köyü Hakkında Bilgi Çifteler Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Orhaniye Köyü Hakkında Bilgi Akören Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Orhaniye Köyü Hakkında Bilgi Ilgın Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Orhaniye Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Orhaniye Köyü İlköğretim Okulu Konya Ereğli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 9 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş