Orhaniye Köyü Keşan Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Orhaniye Köyü Keşan Edirne konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Keşan Orhaniye Köyü - Orhaniye Köyü Hakkında - Orhaniye Köyü Tanıtımı - Orhaniye Köyü Resimleri - Todiriç Köyü

  Orhaniye, Edirne ilinin Keşan ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: HASAN ŞİMŞEK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (284) 727 22 15

  Tarihi

  Edirne sınırları içerisinde yer alan, 1877 yılında Koruklu, Akhoca köylüleri ile birlikte Bulgaristanın Dobruca bölgesinin Dobriç kasabasından göç etmiş eski bir pomak köyüdür. Eski ismi Todorieviç ya da halk arasında Todoriç tir. Todoriç adı Todor isminde bir kişinin sahip olduğu çiftliğin yanına yerleşilmesinden kaynaklanmaktadır. Köy, Balkan ve Kurtuluş savaşlarında iki defa işgale uğramış, özellikle Kurtuluş Savaşında Yunan çetelerinin hedefi haline gelmiş, bu çetelerin işkencelerine maruz kalmış, bunlarla mücadelede şehitler vermiştir. İlk yerleşim sırasında evlerin genellikle kulübe, örme çit ve çatısı saz ile kaplı iken 1881 de taştan inşaa edilen camii halen ibatete açıktır.Halkın ana dili pomakçadır ancak, 1950 lerden sonra Türkçe ağırlıklı olmuştur. Konuşulan pomakça, diğer komşu köylerin kullandığı bulgar ve makedon pomakçalarından biraz farklıdır.Bu arada pomaklar ve pomak kelimesinin araştırmasında genel olarak ve POMAK teriminin bulgarca "POMAGAM"(yardım etmek) kelimesinden türediği varsayılmakta olduğu bilgisi elde edilmiştir.


  Kültür

  Avrupa kıtasında bulunan bu köy kültürünü geliştirmiş ve avrupaya uyum sağlamıştır.

  İnatçı, çalışkan, eğitime önem veren halkı, sosyal yaşamında ülkenin daha doğusunda pek çok şehirde bile görülmeyen çağdaşlık ve kültürel zenginliğe sahiptir. Çevrede anlatılan bir hikayaye göre, bir köy mensubunun bir dava nedeniyle, mahkemede hakim kimlik tespiti yaparken ana adı baba adı doğum tarihini sorup en son "nerelisin?"diye sorunca "Todoriç" diye cevap verir, Hakim, bak oranın adı değişti Orhaniye" oldu, ben yine soracağım sen Orhaniye diye cevaplayacaksın der. Ve tekrar aynı soruları sorup son olarak nerelisin diye sorar: Todoriçliyim hakim bey! tekrarında aynı cevabı alan hakim kızar, salondan çıkartıp en sona bırakır. Hakim diğer davaları gördükten sonra artık inadı kırılmıştır diye düşünüp yine çağırır, aynı soruları sorar, cevap aynıdır tabi: Todoriçliyim Hakim bey!Hakim: ya sabahtan beri sana anlattım orasının adı Orhaniye oldu bilmiyor musun der. Bizimki: bilirim bilirim Hakim bey ama "İNADINA TODORİÇ" der. Yöre halkı arasında inadına todoriç deyimi, inatçılığı anlatılmak istenen insanlar için kullanılagelir. Köyde eğitim, Türkiye şartlarında çok erken sayılabilecek bir dönem olan 1930 lu yilların başlarında, köyden yetişmiş eğitmen rahmetli Süleyman BAKAR ile başlamıştır. Köyde doğup büyüyüyen hemen herkes okuma yazma bilmektedir. Öyle ki, 1982 yılında açılan okuma yazma kurslarına katılan kadınların tamamına yakını komşu köylerden gelin olarak köye gelen kadınlar oluşturmuştur. Halen 10 köyün çocuklarına eğitim ve öğretim veren ilköğretim okulu vardır. Köyde ikamet edip lise düzeyinde eğitim gören çocuklar, Keşan'a servisle günlük gidiş-geliş yapabilmektedir. Köyden yetişmiş, 3 Veteriner hekimi 2 ziraat müh., SGK müfettişi, matematik öğretmernleri, sınıf öğretmenleri ,bir çok ebe hemşire, sağlık memuru, sağlık teknisyeni, tarım teknkeri bulunmaktadır. Köy gençlerinin 1960 lı yıllarda köy öğretmeni Nail ALIM'ın önderliğinde başladığı futbol sevdası, uzun yıllar devam etmiş, çeşitli turnuvalarda birinciliklerle taçlandırılmıştır. Ancak, Türkiyenin genel sorunu olan ekonomik göçe Orhaniye Köyü gençleri de kapılınca, son yıllarda futbolda gerileme başlamıştır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 - 580
  2000 - 508

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Edirne ilinin köyleri içinde büyükbaş hayvancılıkta önde gelen köylerdendir.Türkiye'de bilinen tüm süt ve süt ürünleri üreticileri köyden süt almaktadır. Az miktarda arıcılıkla uğraşanlarda vardır. Ayrıca 600 dönüm üzerine kurulu, tarım araştırma istasyonu da bulunmaktadır. Köyde modern çiftçiliğe açık olunduğundan, hemen her evde traktör, iki biçer döğer, balya makinaları, mısır ve çayır biçme makinaları mevcuttur. Köyün hemen yakınına inşaa edilen sulama göleti ve yeraltı suları sayesinde sulu tarım oranı son yıllarda artış göstermiştir.

  Genel bilgileri

  Köy, Keşan-Enez karayolu kenarında ve buradan başlayıp köy meydanına kadar uzanan ortada düz tek bir cadde ve bu caddeyi dik kesen sokakların etrafında, kuzey doğuya bakan hafif bir eğime sahip alanda, geniş bahçeler içinde yönleri genellikle güneye bakan evlerden kurulmuştur. Köyde dere karşısı denen dümdüz bir alandan ibaret olan mer'a önceleri harman yeri olarak da kullanılırdı. O kadar düz bir alan ki, eskilerde askeri manevralarda ve daha yakın zamanlarda zirai mücadelede kullanılan pervaneli uçaklar tarafından iniş-kalkış yapabildikleri bir pist olarak kullanılmıştır. Bu alanda yer alan köyün diğer girişi olan yol boyunca, Galatasaraylılar Lions Kulübü ve TEMA vakfı tarafından ağaçlandırılmış ve mer'a ıslah çalışmaları yapılmıştır. 2006 yılında, Keşan'da konuşlu bulunan Tugay Komutanlığınca, köyün okulu, yolları,köy meydanı camisi, futbol sahası yeniden düzenlenerek güzelleştirilmiştir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.sağlık evi bulunmaktadır. Ayrıca 3 Restaurant ve 3 de kahvehane bulunmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köyün bir diğer adı todiriç tir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Orhaniye Köyü Keşan Forum Tarih
Orhaniye Köyü Hakkında Bilgi Çifteler Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Orhaniye Köyü Hakkında Bilgi Akören Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Orhaniye Köyü Hakkında Bilgi Ilgın Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Orhaniye Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Orhaniye Köyü İlköğretim Okulu Konya Ereğli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 9 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş