Orhan Şallıel Kimdir - Orhan Şallıel Biyografisi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda SeLeN tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Orhan Şallıel Kimdir - Orhan Şallıel Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Orhan Şallıel Kimdir - Orhan Şallıel Resimleri - Orhan Şallıel Biyografisi - Orkestra Şefi Orhan Şallıel  Orhan Şallıel (d. 1968, Adana). Türk orkestra şefi.

  1968 yılında Adana’da doğdu. Babası Rıfat Şallıel’dir.

  Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda fagot dalında öğrenimini tamamladıktan sonra 6 yıl boyunca İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda fagot sanatçısı olarak çalışırken bir yandan da kompozisyon bölümünde İlhan Usmanbaş ve Erçivan Saydam’la bestecilik öğrenimi gördü. Aynı dönemde, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde Orhan Tanrıkulu, Renato Palumbo ve Robert Wagner’den şeflik dersleri aldı; bu alandaki çalışmalarını geliştirmek üzere Hollanda’ya gitti.

  3 yıl boyunca Hollanda’da Rotterdam ve Amsterdam konservatuvarlarında orkestra şefliği, kompozisyon ve caz piyanistliği okudu Orkestra Şefliğinden diploma aldı. Hollanda’daki eğitimi sürerken kazandığı bursla Helsinki Sibelius Akademisi’ne gönderildi ve Jorma Panula, Eri Klas, Atso Almila, Colin Metters gibi ünlü şeflerle birlikte çalıştı. Avusturya ve İtalya’da katıldığı şeflik kurslarında ise Karl Österreicher, Yuji Yuasa, İlya Musin ve Valeri Gergiev ile çalışma olanağını buldu.

  Kuhmo Chamber Music Festivalinde Sanat Yönetmeni asistanlığı yaptı. Yurda dönüşünde İstanbul Devlet Operası orkestrasını başarıyla yöneterek adını duyurmuş, tüm devlet senfoni orkestraları ile konserler vermiş. Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde kendi eserini defalarca yönetmiştir. 1998-2009 yılllarıarasında Bursa Bölge Senfoni Orkestrası’nın şefi ve sanat yönetmenliğini üstlenmiş olan Orhan Şallıel 2009 Nisan ayında Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın şefi ve sanat yönetmeni olmuştur. Bunun yanı sıra Şallıel, 1992 yılından bu yana Hollanda, Finlandiya, Avusturya, Polonya, Almanya, Çin, Japonya, Macaristan, Özbekistan, Danimarka, Meksika, Kıbrıs gibi ülkelerde önemli orkestralarda ve operalarda senfonik konserler, baleler ve operalar yönetti. Kendi eserlerinin dünya prömiyerlerini yaptı. CRR senfoni orkestrasının ve operasının şefliğini 5 yıl gibi bir süre üstlendi.

  Ayrıca Senfonik orkestra ile bir çok değişik müzik türlerini yanyana getirerek büyük projelere imza attı. Bir çok Televizyon programı yaptı.

  Besteleri

  * Çanakkale Şehitleri (Bale), Mart 2001, Koreograf Merih Çimenciler’e aittir. Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenmiştir.
  * Fetih Senfonisi, Mayıs 2001, Oratoryo formatındadır, metni de Şallıel’e aittir.
  * Bursa Senfonisi, Ekim 2001, Bursa belediyesi’nin siparişi üzerine yazılan eser, Bursa türkülerinden alınan temalarla yaratılmıştır.
  * Kuvayi Milliye (opera) Ekim 2003, librettoyu Murat Göksu ve Orhan Şallıel birlikte yazmıştır.
  * Mevlana Celaleddin-i Rumi(Etno-Senfonik Gösteri) Ekim 2007, Eserin metni de Şallıel’e aittir.
   

Bu Sayfayı Paylaş