Organik Gübre Nedir?

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Siraç tarafından 8 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Organik Gübre Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Organik Gübre ; Bitkinin beslenmesi için gerekli olan minarelleri bünyesinde bulunduran ve topraktaki fiziksel ve kimyasal yapıyı düzenleyerek bitkinin topraktan beslenmesini kolaylaştıran bitki veya hayvanların atıklarından yada doğal başka yollarla üretilen ürüne organik gübre denir.


  Neden Organik Gübre?

  Yapılan Bilimsel Araştırmalar sonucu tarımda azotlu gübre kullanımındaki aşırı artış sonucunda üretilen besinlerde nitrat ve nitrit artışına neden olduğundan üretilen bu besinleri yiyen kişilerde kansere yakalanma riski artmıştır. Bu yüzden Avrupanın birçok ülkesinde kimyasal gübre yasaklanmıştır.
  Kimyasal Gübrenin zararlarına örnek vermek gerekirse elma kurdunu öldürmek için toprağa atılan kimyasal ilaç ve suni gübreler sadece elma kurduna zarar vermekle kalmayıp, çevrede bulunan kuşlara, diğer böceklere ve yararlı mikroorganizmalara zarar vermekte onları öldürmektedir.
  Organik gübreler içerisinde bulunan bileşenlerle toprağa ve bitkiye direnç kazandırır. Ürünlerin verimini arttırır. Kısaca içersinde bulunan bileşenlerden bahsetmek gerekirse, Fosfor, Nitrojen, Sodyum, Magnezyum, Demir, Bakır, Çinko vb. gibi toprak ve bitki için gerekli olan tüm bileşenleri içersinde bulundurur.


  Kaynak : Organik Gübre


  Organik.gubre.org
   

Bu Sayfayı Paylaş