Organ nakli haftası ne zaman tarihi

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Organ nakli haftası ne zaman tarihi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  organ nakli haftası - organ nakli haftası hangi tarihte - organ nakli haftası hakkında bilgi -organ nakli haftası ne zaman

  3 - 9 Kasım Organ Nakli Haftası  Çağımızın korkunç bir belası da yasal olmayan organ ticareti ve buna bağlı olarak yapılan organ nakilleridir. Tüm dünyada özellikle geri kalmış ve yoksul ülkelerde yaygın olan bu faaliyet insanlık adına utanç verici bir durumdur.

  Organ naklinin anlamı ve önemini anlatmak, organ naklini yasal ve tıbbı olanaklarla çözmek, organ bekleyen binlerce hastaya derman olabilmek için, 3-9 Kasım tarihleri arasında Organ Nakli Haftası kutlanmaktadır.

  Canlılarda belirli bir görev yapan ve sınırları kesin olarak belirlenen bölümlerine organ denir.Sağlam bir organı tıbbi koşullar altında, başka bir kimsenin işlevini yitirmiş organı yerine takılmasına, organ nakli adı verilir. Organ nakli hayat kurtaran bir operasyondur.

  Yurdumuzda, yaşayandan veya ölüden organ veya doku alma 29 Mayıs 1979'da çıkarılan 2238 sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkındaki Kanun ile düzenlenmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Organ nakli haftası Forum Tarih
Organ Nakli Haftası Hakkında Bilgi Özel Gün ve Geceler 9 Mart 2012
Organ nakli haftasıyla ilgili yazı - Organ nakli haftası yazı Özel Gün ve Geceler 10 Nisan 2011
Organ nakli haftasıyla ilgili kompozisyon örneği Makaleler-Denemeler 2 Nisan 2011
Organ nakli haftasıyla ile ilgili şiir şiirler Şiirler 2 Nisan 2011
Organ nakline ve kan bağışına ihtiyacı olan insanların sorunları nasıl çözülüyor kısaca Sorular ve Cevaplar 30 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş