Ordu ulubey

'Ordu Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 16 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Ordu ulubey konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ORDU ULUBEY
  [​IMG]
  Orta Karadeniz Bölgesi’nde, Ordu İline bağlı bir ilçe olan Ulubey, kuzeyinde Perşembe ve Ordu Merkez; kuzeybatısında Fatsa; güneyinde Mesudiye, Gölköy; batısında Gürgentepe; doğusunda Kabadüz ilçeleri ile çevrilidir. Ordu’nun doğu kesiminde yer alan Ulubey’in topraklarını Canik Dağlarının doğu uzantıları engebelendirir. İlçenin dağlık alanlarında kayın, göknar ve ladin ormanları bulunmaktadır. Boğagölü ve Fındıkalan yaylaları ilçenin belli başlı düzlükleridir. İlçe topraklarını Melet Çayı sulamakta olup, aynı zamanda bu çay Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz bölümlerini birbirlerinden doğal olarak ayırmaktadır. Deniz seviyesinden 585 m. yüksekliktedir. İl merkezine 23 km. uzaklıktaki ilçenin yüzölçümü 256 km2 olup, 2000 Yılı Genel Nüfus Sayım sonuçlarında göre; toplam nüfusu 29.227’dir.
  [​IMG]

  İlçede Karadeniz iklimi hüküm sürmekte olup, yazları sıcak, kışları soğuk geçmektedir. Kış ayları genellikle yağmur ve kar yağışlıdır. Her mevsimde yağış görülür.

  İlçe ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayalıdır. Yetiştirilen tarımsal ürünlerin başında mısır, fındık, fasulye ve patates gelmektedir. Az miktarda da elma ve armut yetiştirilmektedir. Fındık üretimi ilçe ekonomisinde ilk sırada gelmekte olup, bir dış pazar ürünü olduğu için, ilçe merkezindeki tesislerde, ilçe dışında işlendikten sonra yurt dışına ihraç edilmektedir. Ayrıca ilçede her tür sebze de yetiştirilmekte olup, son yıllarda seracılık gelişmiştir. Hayvancılıkta büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yanında arıcılık da yapılmaktadır.

  İlçenin tarih öncesi çağları ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. MÖ.VIII. yüzyılda Miletoslular Ordu yöresinde koloni yerleşmesi kurmuşlardır. Roma egemenliğinden sonra Bizans’ın Komnenoslar sülalesi Trabzon Rum İmparatorluğu topraklarına burayı da katmışlardır.

  Malazgirt Savaşı’ndan (1071) sonra Anadolu Selçukluları’na bağlı olan Danişmendliler Ulubey yöresine hakim olmuşlardır. Selçuklu devletinin yıkılmasından sonra yörede İlhanlı Devleti, Eretna Beyliği, Kadı Burhanettin Beylikleri egemenlik kurmuşlardır. XIV.yüzyılın sonlarına doğru Hacıemiroğulları Ordu’nun bir bölümünde olduğu gibi buraya da hakim olmuşlardır. Hacıemiroğulları’nın yöreyi ele geçirmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in 1461’de Rum Pontus Devletini ortadan kaldırmasından sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır.
  [​IMG]
  Ulubey ilçesin ilk yerleşiminin bugünkü 1455 tarihli tahrir defterine göre “Sevdeşlü Nam-ı diğer Ulubeylü” kardeşler köyünde olduğu bilinmektedir.

  XIX.yüzyılda Trabzon vilayeti merkez sancağının Ordu kazasına bağlı bir nahiye olarak yönetilmiştir. Cumhuriyet döneminde bucak olan Ulubey, 1958 yılında ilçe konumuna getirilmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ordu ulubey Forum Tarih
Ordu Üniversitesi Ulubey Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 10 Şubat 2011
Ulubey Anaokulu Ulubey Ordu Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
Ordu - Ulubey - Ulubey Anadolu Lisesi Liselerimiz 4 Temmuz 2010
Ordu - Ulubey - Ulubey Lisesi Liselerimiz 4 Temmuz 2010
Kadıncık Köyü Ulubey Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş