Ordu ili maden haritasi

'Ordu Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 16 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Ordu ili maden haritasi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ORDU İLİ MADEN HARİTASI


  Mesvak dostları, İHA kaynaklı çok önemli bir araştırmayı dikkatlerinize arz ederken, cennet köşelerinden birisi olan memleketimiz ile ilgili çok önemli bir araştırmayı saygıdeğer hemşehrilerime sunmaktan kıvanç duymaktayım.

  Doğu Karadeniz Bölgesinin ekonomik ve sosyal yönden en geri kalmış illeri arasında yer alan Ordu’nun yer altı kaynakları bakımından oldukça zengin olduğu altın, bakır, linyit, çinko, bentonit, demir ve mermer gibi madenlerin il genelinde bol miktarda olduğu ortaya çıktı.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre, Japonlarla yapılan iş birliği doğrultusunda uzaydan uydu vasıtasıyla Karadeniz Bölgesi’nin maden haritası çıkarıldı. Uydu fotoğraflarına göre Ordu’da bilinen madenler olan bakır, çinko ve bentonit dışında altın, gümüş, demir, koleon ve mermer yatakları bulunduğu ortaya çıktı.
  Edinilen bilgilere göre; Ünye kazasının Kumarlı mevkii ile Ulubey ilçesinin Akoluk ve Sayaca bölgelerinde altın yatakları bulunduğu belirlendi. Akoluk mevkiindeki altın miktarının 1 milyon ton, Sayaca mevkiininkinin 17 bin ton, Ünye Kumarlı mevkiinin ise 1 ton kapasitesi olduğu tespit edildi.
  Fatsa Zavi Köyü, Gölköy Şıhman mevkii ve Kumru Gümüşdere mevkiinde de bakır, kurşun ve çinko yataklarının bulunduğu tespit edildi.
  Ünye-Fatsa-Kavaklar sahasında çoğu ağartma toprağı olarak 743 bin ton, Keşköy yatağında 460 bin ton, Emireli mevkiinde 421 bin ton, Ahizetli mevkiinde 128 bin ton, Tavkutlu-Gülceğen mevkiinde 812 bin ton, Mesudiye-Çavdar Köyü’nde 80 bin ton bentonit tespit edildi. Çambaşı Yaylası Funducak mevkiiinde 750 bin ton demir, Ünye-Kumarlı mevkiinde 107 ton gümüş olduğu ortaya çıktı.
  Ulubey kazası Akoluk mevkiinde seramik ve kağıt sektöründe kullanılabilen 148 bin ton, Sayaca mevkiinde ise, 2 milyon ton koelon bulunuyor.
  Ayrıca Mesudiye kazası Topçam Beldesi sahasında yörenin en güzel ve sert mermer yataklarına rastlandı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ordu maden haritasi Forum Tarih
Madenköy Köyü Çatalpınar Ordu Ordu Tanıtımı 16 Nisan 2010
Ordu bir ülkenin devamlılığı için neden önemli kısaca Konu Dışı Başlıklar 10 Şubat 2017
2017 Ordu nüfusu Ordu Tanıtımı 31 Ocak 2017
Suriye Filistin ve Irak Cephelerinde Osmanlı ordusunun mağlup olmasının nedenleri Tarihi Bilgiler 30 Ocak 2017
Devletin hiçbir ücret vermeden tımar yöntemiyle ordu oluşturması hakkında neler söylenebilir Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş