Ordu gölköy

'Ordu Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 16 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Ordu gölköy konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ORDU GÖLKÖY
  [​IMG]
  Orta Karadeniz Bölgesi’nde, ordu iline bağlı bir ilçe olan Gölköy’ün batısında Aybastı, kuzeyinde Fatsa, kuzeydoğusunda Ulubey, doğu ve güneydoğusunda Mesudiye, güneyinde de Tokat ili yer almaktadır. Ordu’nun dağlık ve engebeli iç kesiminde yer alan Gölköy’ün topraklarını Canik Dağları’nın uzantıları engebelendirmektedir. Bu dağlar üzerinde Harçbeli (1.940 m.), Göltepe (1.730 m.), Gürgentepe (1.275 m.) ve Aydoğan Tepe (1.971 m.) bulunmaktadır. Ormanlarla örtülü olan bu tepeler akarsu vadileri ile bölünmüştür. Aynı zamanda burada yaylalar yer alır. İlçeye 15 km. uzaklıkta Ulugöl bulunmaktadır.

  İlçe topraklarını Bolaman ve Melet Çaylarının kolları sulamaktadır. İl merkezine uzaklığı 60 km.dir. Deniz seviyesinden yüksekliği 860 ile 1.200 m. arasında değişen ilçenin yüzölçümü 349 km2 olup, 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre; toplam nüfusu 66.491’dir.

  İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yetiştirilen tarımsal ürünlerin başında fındık, patates ve mısır gelmektedir. Az miktarda da arpa, buğday, fasulye yetiştirilir. Bunun yanında meyve ve sebze de yetiştirilmektedir. Hayvancılık çok gelişmiş olup, koyun, keçi ve sığır besiciliğinin yanında arıcılık da yapılmaktadır. Ayrıca Gürgentepe’de kurulan hayvan panayırı ilçenin önemli bir ticari etkinliğidir. İlçe topraklarında bakır, kuşun, çinko ve demir yatakları ile maden suyu kaynakları vardır.
  [​IMG]
  Gölköy’ün tarih öncesi ile ilgili yeterli ve kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Eski ismi Hasmane (Hapsamana) ve Kuşlıyan ismini taşıyan Gölköy, Özlü Köyü’nün (Şıhman) bulunduğu yerde idi. XVII.yüzyılda da bugünkü yere taşınmıştır. İlçeyi Şıhman Köyü’nden Gölköy’e Şıhmanoğullarından Hacı Ali Ağa taşımıştır. Hacı Ali Ağa’nın torunu Küçük Ali Ağa ilçeye hakim bir tepe üzerine surlarla çevrili bir kale yaptırmıştır.

  XIX.yüzyılda Trabzon Vilayetinin Ordu kazasına bağlı bir nahiye idi. Cumhuriyet döneminde Ordu’nun bir bucağı olan Habsamana, 1936 yılında ilçe konumuna getirilmiş ve adı da Gölköy olarak değiştirilmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ordu gölköy Forum Tarih
Ordu - Gölköy - Gölköy Anadolu Lisesi Liselerimiz 4 Temmuz 2010
Ordu - Gölköy - Güzelyurt Lisesi Liselerimiz 2 Temmuz 2010
Ordu - Gölköy - Gölköy Lisesi Liselerimiz 2 Temmuz 2010
Kaleköy Köyü Gölköy Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010
Ahmetli Köyü Gölköy Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş