Orşit - Orşit Nedir - Orşit Hastalığı - Ürolojik Hastalıklar

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Orşit - Orşit Nedir - Orşit Hastalığı - Ürolojik Hastalıklar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Orşit - Orşit Nedir - Orşit Hastalığı - Ürolojik Hastalıklar  Tanım
  Testislerin daha çok viral daha az da bakteriyel infeksiyonudur. Mikroorganizmalar testislere kan yoluyla ulaşır.

  Etiyoloji
  Viral orşitlerde en sık karşılaşılan etken kabakulaktır. Daha az oranda Koksaki B virusu da orşite neden olabilir. Bakteriyel orşit oldukça seyrek gösterilen bir tablo olup genellikle epididimitle birliktedir ve etyolojileri aynıdır. Seyrek olarak B.mellitensis, M.tuberculosis T.pallidum, riketsiyalar, parazitler ve mantarlar da orşite neden olabilir.

  Klinik
  Kabakulak orşitinde testislerdeki ağrı ve şişlik parotit başlangıcından 4-6 gün sonra başlar,vakaların %70’i tek taraflıdır. Klinik tablo bazen sadece ağrı ve şişlikle sınırlı iken bazı vakalarda da ateş bulantı, kusma tabloya eşlik edebilir. Hafif vakalar bir ağır vakalar 3-4 haftada iyileşir.
  Bakteriyel orşitte başlıca bulgular ateş, bulantı, kusma testislerde ağrı ve şişliktir. Ağrı genellikle inguinal bölgeye yayılır, fizik muayenede akut hidrosel, skrotum ağrılı ödemli ve üzeri eritemlidir.

  Tanı
  Kabakulak orşitinde klinik ve serolojik yöntemler tanıda yol göstericidir. Bakteriyel orşitte kültür için cerahat örneği alınmalı ve kan kültürü yapılmalıdır.

  Tedavi
  Kabakulak orşitinde nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar, yatak istirahati ve skrotal elevasyon önemlidir. Bakteriyel orşitte kinolonlar, sefalosporinler veya ampisilin-sulbaktam tedavi için önerilebilir
   

Bu Sayfayı Paylaş