Opeth

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Amroth tarafından 29 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Amroth

  Amroth Üye

  Opeth konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  David Isberg ve Mikael Akerfeldt tarafından 1990 yılında Stockholm’de kurulan Opeth, Death Metal’e progresif tarz sesler ve akustik öğeler kattı. Namları yükseldikçe, müzikte kategori sınırı tanımayan bir grup olarak bilinmeye başlandı.

  1992 yılında David Isberg’in ayrılmasının ardından vokale geçen Mikael Akerfeldt, çıkardıkları demolardan sonra gruba katılan yeni üyelerle nihayet ilk albümleri “Orchid”’i, gruptaki cevheri gören Candlelight Records şirketi 1995 yılında piyasaya sürdü. Bu albümde gitarda Peter Lindgren, bas gitarda Johan De Farfalla, bateride ise Anders Nordin gruba katıldı. Albüm başarılı oldu ve Opeth metal camiasına girişini yaptı.

  Bu albümün ardından grup 1995 ilkbaharında İngiltere’de, birinin London’s Astoria olduğu, iki büyük organizasyona katıldı. Konserlerden sonra Stockholm’e geri döndüklerinde hemen ikinci albümleri “Morningrise” için çalışmalara başladılar. Albümü 1996 ilkbaharında doldurdular. Albüm piyasaya çıkmadan önce grup Morbid Angel ve The Blood Divine’la İngiltere’ye ikinci bir turneye çıktı. Senenin sonunda çıkan “Morningrise”, metal hayranları ve eleştirmenlerden tam not aldı. Grup adını dağa taşa duyurdu, İngiliz black metalin tanrısı Cradle of Filth’le Avrupa turuna çıkma şansı buldu.

  Grup bundan sonraki iki sene boyunca çalışmalarını sürdürüp boş durmasa da albüm çıkarmadı. Bu arada baterist Anders Nordin Brezilya’ya taşınarak grubu terkeder. Opeth kadrolarına eleman aramaya başladı. Bunun için “Biz çok büyük bir grup olucaz. Bu fırsatı kaçırmak aptallıktır, meşhur olacaksın!” şeklinde ilanlar verdiler. Ummadıkları kadar başvuru aldılar. Ve nihayet Uruguay doğumlu, eski Amon Amarth’lı Martin Lopez’i kadrolarına dahil ettiler. Bu arada bas gitarist John De Farfalla da gruptan atılır. Martin Lopez, en iyi arkadaşı olan basist Martin Mendez’i gruba önerdi. Grup -daha sonraları onları bugünlere getiren en önemli kişilerden biri olacak olan- Martin Mendez’i de gruba aldı. Yeni kadroyla 1998 yılında daha karanlık, daha agresif olan “My Arms, Your Hearse” konsept albümü çıktı ve grup ününe ün kattı.

  Opeth’in bir sonraki albümü, İngiltere’nin en büyük metal plak şirketi Peaceville etiketiyle çıkan Still Life (1999) oldu.Yine bir konsept albüm olan Still Life,grubun o ana dek yaptığı en iyi çalışma oldu.

  Grup bir sene sonra yeni albümleri “Blackwater Park” için Gothenburg’da stüdyoya girdi. Steven Wilson’ın (Porcupine Tree) prodüktörlüğünde 2001 yılında piyasaya çıkan albüm Opeth’e dünya arenasında daha da büyük bir şöhret kazandırdı. Grup bu albümden sonra ilk kez Amerika’da, Malwaukee Metalfest için Amorphis ve Nevermore ile turneye çıktı ve Avrupa’da çeşitli büyük etkinliklere katıldı.

  Bundan sonra grup “kardeş” olarak adlandırılan iki albüm daha çıkardı. Bunlardan birincisi Deliverance ve ikincisi Damnation’dı. İki albüm de aynı anda hazırlandı. Stüdyoya kapanıp iki albüm birden hazırlayan grubun vokali Akerfeldt o günler için “Bir daha cüret edemeyeceğimiz, kabus gibi günlerdi.” diyordu. Deliverance brutal, kapkara ve karanlığa gömülmüş bir konsepte sahipken Damnation, içerdiği progresif ve klasik rock sesiyle, o karanlığı dengeleyen bir ışık gibiydi. İki albüm kontrast ama uyumlu, dengeleyici bir halde hazırlanmıştı. Böylece Deliverance 2002 sonbaharında, Damnation ise 2003 ilkbaharında çıkmış oldu.

  Damnation turneleri sırasında klavyede olan Per Wiberg, artık grubun bir üyesi olmuştur. Üst üstte başarılarla ilerleyen kariyerlerine artık beş kişiyle devam eden grup, Ağustos 2005’de piyasaya çıkardıkları vurucu sözlere sahip son albümleri Ghost Reveries ile Progressive Metal müziğinde en iyi albümlerine imza attılar. Ghost Reveries’in özel baskısı Ekim 2006’da, bonus olarak Deep Purple’ın «Soldier Of Fortune» parçasının yorumu eklenerek yeniden piyasaya çıktı.

  Son albümün turneleri sırasında nadir bir kan hastalığı teşhisi konulan başarılı bateristleri Martin Lopez tedavisi için 12 Mayıs 2006’da ayrılarak, Mikael Akerfeldt’ın da yer aldığı Bloodbath ve Witchery gibi SuperGroup’ların bateristliğini yapan Martin Axenrot kadroya dahil olmuştur. Başarı albümlere imza atan grupta Lopez’in ayrılmasından tam bir yıl sonra, üzücü bir ayrılık haberi daha gelir. Ailesine ve kendisine uzun yıllardır vakit ayıramadığı için ayrılma kararı alan gitarist Peter Lindgren, ilk albümden itibaren 15 yıl boyunca Mikael Akerfeldt ile birlikte ilerledikleri yoldan çekilerek, tüm Opeth sevenlerini yıkan bir açıklamayla 17 Mayıs 2007 tarihinde Opeth kadrosundan çıktı. Açıklamasının yayınlandığı aynı gün Mikael Akerfeldt de bildiri yaparak Peter’ın yerine eski Arch Enemy gitaristi Fredrik Akesson’ın geçtiğini duyurdu. Fredrik Akesson ile bir kez daha değişen kadrosuyla Opeth, yeni albümleri Watershed’i 26 Nisan 2008’de piyasaya sürdü.Bu albümün Special Edition’unda Derelict Herds(Japon Bonusu) ,Bridge Of Sighs(Robin Trower Coveri) ,Den Standiga Resan(Marie Fredriksson Coveri) ve Mellotron Heart(Porcelain Heart’ın Mellotron eşliğinde düzenlenmiş hali) bulunmaktadır.

  Progresif death metal tarzıyla Opeth, şu anda en büyük hayran kitlesine sahip metal grupları arasında…

  Peter Lindgren ve Mikael Akerfeldt’in açıklamalarının orijinalini okuyabilirsiniz.

  Eski Üyeler
  * David Isberg – Vokal (1990-1992)
  * Andreas Dimeo – Gitar (1991)
  * Kim Pettersson – Gitar (1991)
  * Johan DeFarfalla – Bas Gitar (1991/1994-1996)
  * Stefan Guteklint – Bas Gitar (1992-1993)
  * Mattias Ander – Bas Gitar (1992)
  * Nick Döring – Bas Gitar (1990-1991)
  * Anders Nordin – Bateri (1990-1997)
  * Martin Lopez – Bateri (1997-2006)
  * Peter Lindgren – Gitar (1991-2007)
   

 2. Amroth

  Amroth Üye

Yükleniyor...
Benzer Konular - Opeth Forum Tarih
Opeth Röpörtajı Müzik Sohbet & Fan Club 23 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş