Opera-Bale'den tüm yurtta "turne seferberliği"

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda Siraç tarafından 2 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Opera-Bale'den tüm yurtta "turne seferberliği" konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Opera-Bale'den tüm yurtta "turne seferberliği"

  Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, özellikle doğu illerinde bu sanatların tanınması amacıyla tüm yurdu kapsayan etkinlik düzenliyor.

  02.03.2009
  [​IMG]
  Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü, halkı opera ve bale sanatlarıyla tanıştırmak için turne atağına kalkmaya hazırlanıyor. Tüm yurdu kapsayan ''turne haritası'' çıkarılırken, Doğu illerinde bu sanatların tanınması için özel çaba sarf edilmesi planlanıyor.
  Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Şadi Erdoğan, başlattıkları yeni projeye ilişkin AA muhabirine bilgi verirken, amaçlarının opera ve bale sanatlarını tanıtmak ve halka ulaştırmak olduğunu söyledi.
  Bunu bir sistem haline getirerek istatistiksel çalışmalar yapmayı hedeflediklerini ve bu plan dahilinde bir proje hazırladıklarını anlatan Erdoğan, bu sanat sezonunda Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'nün kuruluşuyla birlikte kendilerinin de yeni bir yapılanmaya gitmelerinin önünün açıldığını ifade etti.
  Genel müdürlük bünyesinde yeni birimlerin oluşturulduğunu aktaran Erdoğan, turne organizasyon biriminin de bunlar arasında yer aldığını kaydetti. Erdoğan, ''Buradaki amaç, daha iyi planlayan, istatistiğini yapan amaçlar doğrultusunda hedefleri ve sonuçları analiz eden bir genel müdürlük yapılanmasıdır'' dedi.
  Tüm müdürlüklerin sanatsal etkinliklerden birinci ölçüde sorumlu olduğu bölgeleri belirlediklerini belirten Erdoğan, bu çalışmanın ayrıntılarını da şöyle özetledi:
  ''Ankara, İstanbul, Mersin, İzmir, Antalya, Samsun müdürlüklerimiz bölgelerinden sorumlu olacak. Bunun yanı sıra, tüm birimlerimiz bütçe olanakları elverdiği sürece tüm doğu illerinden sorumlu olacaklar. Mesafe olarak tüm müdürlüklerimize uzak olduğundan bunu yapıyoruz. Ayrıca, doğu illerine turnelerin daha önemli olduğunu, kültürün, sanatın daha çok ulaştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Uzak mesafede olduğu için ihmal edilmiş demeyelim de maliyetlerin yüksek olması sebebiyle... Şimdi doğu illeriyle ilgili daha bir titiz çalışma yapacağız.
  Eski bir eğitimci olarak çocukların, gençlerin operanın, balenin, sahne sanatlarının birinci derecede götürülmesi gereken kitleler olduğunu düşünüyorum. Bu turne konsepti içerisinde tüm il kültür ve turizm müdürlüklerine bir yazı gönderdik. İllerinde, ilçelerinde sahne performanslarımızı sergileyebileceğimiz sahneleri, onların teknik detaylarını, seyirci kapasitelerini bize göndermelerini istedik.
  İl kültür ve turizm müdürlükleri, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimlerle birinci derece eş güdüm halinde olacağız. Ayrıca müdürlüklerimizden turnenin amacına ulaşıp ulaşmadığını, iyi planlanıp planlanmadığını, seyircinin ve basının ne kadar ilgi gösterdiğini görerek yıl sonunda tüm istatistiğini çıkaracağız. Buna göre de bir analiz ya da değerlendirme yapmayı planlıyoruz.''
  -''HALKIN İLGİSİNİ ÇEKECEK ESERLER''
  Bu turnelerde halkın ilgisini çekecek eserlere yer vermeyi hedeflediklerini anlatan Erdoğan, müdürlüklerden de turnelerde daha etkili olabileceğini düşündükleri eserlerin listesini ve bu yapıtlara ilişkin tüm detayları göndermelerini talep ettiklerini bildirdi.
  Bugüne kadar her yıl turneler gerçekleştirdiklerini anımsatan Erdoğan, ''Ama bunların Türkiye geneline yayılmasını, dolu dolu yaşanmasını istiyoruz. Onun için de bir altyapıya gereksinim duyduk'' dedi.
  Önceden planlanmış turnelerin süreceğini, 2009-2010 sanat sezonunda da bunların daha fazla örgütlenmiş, planlanmış şekilde gerçekleştirileceğini vurgulayan Şadi Erdoğan, ''Diğer taraftan da bizim için önemli olan, kendi ülkemizdeki illerimize, çocuklarımıza, gençlerimize, hatta köylerimize kadar gidebilsek. Bizim için önemli olan bu...'' diye konuştu.
  ''Opera ve bale, halkın yabancı olduğu, ancak hiç görmediği ve tanımak istediği sanatlar'' diyen Erdoğan, amaçlarının da bu sanatları tanıtmak olduğunu belirtti. Erdoğan, turnelerde Türk bestecilerinden örneklere yer vermeyi amaçladıklarını ifade ederek, bu hedeflerini şu cümlelerle aktardı:
  ''Bu tadı, bu hazzı, bu görkemi neden kendi ülkemiz insanına tattırmayalım, niye onlara tanıtmayalım? Bunu yaparken de illa opera ve bale sanatlarının yoğun olduğu ülkelerdeki o ezgileri, ritmleri, armoniyi de baz alarak neden kendi kültürümüzün ezgisini, görselliğini de ön plana çıkarmayalım diye düşünüyorum. Kendi bestecilerimizin eserlerinden, kendi ezgilerimizden, ritmlerimizden, danslarımızdan örneklerle süsleyerek daha cazip hale getirebiliriz. Amacımız da budur.
  Evrensel bestecilerden de popüler, çabuk kabullenilebilen, halkın da hoşuna gidebilecek, hareketli eserleri seçerek güzel bir repertuvar yapıp bu turneleri gerçekleştireceğiz. Gidilmeyen bölgeler, gidilmeyen iller tabii ki var. Ancak, her ilde bizim sanat kolumuzu yerine getirmek mümkün değil. Her ilde orkestra çukuru yok. Bizim sanat işleyişimizle ilgili teknik donanım, ışık, makyaj, soyunma odaları gibi teknik donanımı olmayan yerlerde amacına uygun olarak bir opera, bale eserini sahnelemek mümkün değil. Buralara da küçük çaplı konserlerle, çocuk oyunlarıyla yine operetler, müzikallerle gitmeye gayret göstereceğiz.''
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Opera Bale'den tüm Forum Tarih
Dünya Kooperatifçilik Günüyle İlgili Şiirler Şiirler 22 Aralık 2013
Dünya Kooperatifçilik Günüyle İlgili Yazı Örneği Makaleler-Denemeler 10 Ağustos 2013
Soma Nakliyeciler Kooperatifi İlköğretim Okulu Bilgileri Soma Manisa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 7 Haziran 2012
Desert Operations Hileleri Oyun Hileleri 1 Şubat 2012
Dünya Kooperatifcilik Günü 21 Aralık Özel Gün ve Geceler 12 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş