Op Art (Optik Sanat) - Op Sanatı nedir ? - Op sanat hakkında

'El Sanatları' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 26 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Op Art (Optik Sanat) - Op Sanatı nedir ? - Op sanat hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Op Art (Optik Sanat)

  [​IMG]

  Op art, optik resim olarak da bilinen 1960'ların bir resim akımıdır. Renk, çizgi gibi öğeler göz yanılsamaları yaratmak için kullanılır. Eserler genelde soyut olup, pek çok durumda siyah-beyazdır.

  Lekecilik ve hareket resmine karşı gelişen Op-art, sanat yapıtını kurallarla bilimsel olarak düzenlemeye önem vermiştir. Rastlantıya dayanan içgüdüsel otomatik yazı resmi( içgüdüsel-nonfigüratif), bu anlayışın tam karşıtı olmaktadır. Op-art resimde üçüncü boyut etkisini verme eğiliminin soyut sanatta ortaya çıkan şeklidir. Bunun için geometrik biçimler ritmik biçimde düzenlenmiş ve bu biçimler üzerinde renkle modle yapılmıştır. Op-art, yeni konstrüktivist, geometrik biçimleme yöntemleriyle akrabadır ve onların olanaklarından geniş olarak yararlanmıştır. Josef Albers ile Vasarely’nin temsil ettiği Op-art, optik aldatmalara dayanan çalışmalara sahiptir. Resim sanatına, aldatıcı bilimsel perspektif resmine itibar etmeyen yeni bir konstrüktivizm ve doğal olmayan yeni bir optik görüntü getirmiştir.

  [​IMG]

  Op Art (Optik Sanat)


  ABD’ye özgü olmadığı halde bu ülkede 1960’a doğru, Pop Art ile aşağı yukarı aynı dönemde gelişmiş bir soyut sanat akımını belirten ve İngilizce Optical Art’ın (optik sanat) kısaltılmış biçimi olan terimdir.
  Op Art da Pop Art gibi, ama tümüyle farklı bir doğrultuda, hareketsel nonfigüratif sanata bir tepki olarak doğmuştur.
  Avrupa kinetik sanatındaki (Fransa’da Görsel Sanat araştırma Topluluğu, Almanya’da Düsseldorf Zero Topluluğu, İtalya’da Milano MID ve T, Padova N 65 toplulukları tarafından temsil edilir) çeşitli eğilimlerin, bu harekete bağlandıkları ölçüde, Op Art’ın fizik ve geometriye özgü yalın öğelerden hareketle oluşturulmuş bazı kompozisyonların yaratabileceği optik yanılma üstüne kurulu görsel araştırmalar bütünü kapsadığı söylenebilir.
  Op Art terimi, tüm yalınlığı içinde kullanışlı, kolay bir terim olarak ortaya çıkmıştır; ama belirttiği sanatsal üretim, değişik ülkelerden belli sayıdaki sanatçıların benimsenmiş oldukları ortak bir estetik anlayışının ABD’ye özgü yorumu olarak belirir; üstelik bu anlayış, Mondrian ve Van Doesburg’un kurmuş oldukları neoplastisizm, konstrüktivizm ve süpermatizm gibi soyut deneyimlerin uzantısında yer alır. Bütün bu deneyimlerin ötesinde El Lissitzki ve Berlew’nin 1920 yıllarının başlarında sürdürdükleri araştırmalar, Picabia’nın görsel anlatım girişimleri (siyah beyaz optik suluboyalar), Man Ray ve Marcel Duchamp’ın (roto-rölyefler, 1935-1940) etkinlikleri, Vasarely’nin çok boyutlu uzam üstünde çalışmaları, özellikle de, Bauhaus’ta ders vermiş olan ve 1950’den sonra Yale Üniversity’de görev alan Josef Albers’in dersleri ABD’li genç ressamların yetişmesine doğrudan doğruya etkili oldu. Bu sanatçıların ilgili oldukları sanat dalını bilime bağımlı duruma getirerek gözün ağtabakasındaki titreşime dayalı bir sanatı geliştirmeye çalıştılar; böylece çalışmalarını, temelde, gözün, sert bir karşıtlık oluşturacak biçimde boyanmış iki yüzeye aynı anda uyum yapmasının olanaksızlığı üstüne dayandırdılar. Böyle bir girişimde geometrik figürlerin, katışıksız renklerin, matematiksel olarak düzenlenmiş çizgiler ve noktaların kullanımını gerektiriyordu; bütün bu grafik ve renksel öğeler de harekete özgü yoğun bir görsel etki yaratmayı sağlıyordu. Ayrıca bu sanatçılar ışık, elektromagnetik itkiler, hatta bazı biçimlerim mekanik yer değiştirmeleri gibi elle tutulamayan hareketli etkenlerden de yararlanıyorlardı. Her iki durumda da izleyici, algılamayı bozan ve bir çeşit optik bireşim koşullanması yaratan dinamik olayların doğmasında etkin bir rol oynar.

  İzleyicinin Etkin Rolü
  Karmaşık ve büyük boyutlu “çevreseller” (karanlık oda, tünel, labirent) yaratmak ve bunların içine değişik biçimlerde canlandırılan ve izleyici sayesinde rastlantısal olarak değişebilen görüntüler yansıtmak söz konusu olduğunda, çoğunlukla ortaklaşa bir çalışma gerekir. Op Art, Frank Popper’ın “plastik öğelerin sürekli kararsızlığı” olarak adlandırdığı şeyle hareketli bir ortamın yaratılmasına etkin olarak katılmayı önerdiğinde, bir topluluk tarafından “tüketilebilecek”, bu topluluğun yararına sunulabilecek bir sanat-oyun düşüncesini benimser ve sanat yapıtının yalnızca koleksiyonculara ayrılmış taşınabilir bir ürün olarak görülmesine karşı çıkar.


   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Kasım 2015

 2. çok saolun teşekkürler çok lazımdı resm öğretmeni öldürcekti :D
   

 3. çok saolun iyki varsınız :))
   

 4. çok çok çok çok iisiniz resim hocası gebertcekti bni
   

 5. teşekkür ederim ama çooooooooooooooooookkkkkkkkkkk uzun bir tanım
   

 6. Çok saolun işime yaradı :D .
   

 7. ah bu resiciler saolun
   

 8. çok teşekkürler resim öğretmeni istemişti...
   

 9. işime yaradı teşekkürler resim hocası istedi iyi oldu
   

 10. çok saolun tanım için
   

 11. çok iyiymiş yaaa.resimle uğraşıyorum ama buresim sanatını daha yeni keşfediyorum aslında görmüştüm bu trz resmi ama genede sağolun iiki yazmışınız ALLAH RAZI OLSUN :):):)
   

 12. sağolunnnnnnnnnnnnnnnnnnn
   

 13. çoksağolun sınav için gerekli bir çalışmaydı
   

 14. fena olmuş ama çok uzuuuuun yinede iiidir resimci istedi
   

 15. çok saolun bizdende resim hocası istedi<3
   

 16. çooookk saolun ödevimde çok yardımcı oldunuz çook teşekkür ederimm... :D :D
   

 17. teşekkürler çok lazımdı okuldan yazıyorum yapamamıştım çok teşekkürler...
   

 18. sağolun varolun sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
  sağolun varolun
   

 19. teşekkürlerrrrr..........................
   

 20. gerçekten çok işime yaradı teşekkür ederim :Dd
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - (Optik Sanat) Sanatı Forum Tarih
Optik Okuyucu Sistemi (OptikOS) 6.5d Download O-P 20 Şubat 2009
Art Brut Sanatı (Ham Sanat) El Sanatları 23 Mart 2009
Abstract Art (Soyut Sanat) | 58 WaLL | Wallpaper / Resimler 2 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş