Ontoloji Nedir - Ontoloji Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 15 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ontoloji Nedir - Ontoloji Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ontolojinin tanımı - varlık felsefesi - varlık felsefesinin konusu


  Felsefi anlamda var olan şey, ağaç ve ateş gibi canlı veya cansız bir madde de olabilir, düşünme ve sezme gibi ruhsal bir şey de. Aynı şekilde varlık, inanç gibi manevi bir şey de olabilir. Kısacası felsefe için varlık; fiziksel, zihinsel veya ruhsal olarak kabul görebilir.

  İşte bu varlık alanlarının barındırdığı varlıkların en temel ve kendilerine özgü yanlarını soruşturan inceleme ve düşünme biçimine, varlık felsefesi veya ontoloji denilmektedir. Yani varlık felsefesi veya ontoloji; en genel anlamda var olan şeyleri, varlıkların temellerini ve varlıklar arasındaki esas bağları sorgulayan felsefe dalıdır.

  İsminden de anlaşılacağı üzere varlık felsefesinin konusu, varlıktır. Varlık felsefesi bu bağlamda; varlık var mıdır, varlık varsa bu nasıl oluş biçimi nasıldır, varlık yalnızca fiziksel olarak mı vardır, maddi varlığın dışında tinsel varlıklar da var mıdır ve varlığın nitelikleri nelerdir gibi sorulara cevap aramaktadır?

  Felsefe bu sorgulamalarla, varlığı ve var olanla ilişkili olayları, bir bütün olarak açıklamaya çalışır. Bu çalışmanın ulaşmak istediği sonuç, tüm varlık dünyasını yöneten ilkeleri bulmak ve açıklamaktır.

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ontoloji Nedir Ontoloji Forum Tarih
Periodontoloji Nedir - Periodontoloji Hakkında Bilgi Ağız ve Diş Sağlığı 19 Temmuz 2011
Ontoloji nedir - Ontoloji ne demek FrmArtuklu TatLı SöZLük 27 Mart 2011
Paleontoloji nedir - Paleontoloji ne demek FrmArtuklu TatLı SöZLük 22 Mart 2011
Ontoloji - Ontoloji ne demektir FrmArtuklu TatLı SöZLük 2 Nisan 2011
7. sınıf sosyal çalışma kitabı sayfa 16 geçmişten günümüze kitle iletişim araçları cevapları nedir? Seviyeli-Ciddi Konular Çarşamba 21:25

Bu Sayfayı Paylaş