Ondokuz Mayıs üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri

'Üniversiteler' forumunda NeslisH tarafından 1 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ondokuz Mayıs üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ondokuz Mayıs üniversitesi


  Tarihçe

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi 1 Nisan 1975'te kurulmuş ve ilk 4 mezununu 1979 yılında vermiştir. Kendisine ait ilk binasına 1986 yılında ulaşan üniversitenin ilk açılan 2 fakültesi başka üniversitelerin bünyesinde eğitim-öğretime başlamıştır. Buna rağmen 2000 yılında 10 fakülte, 13 meslekokulu ve 3 enstitüyle eğitime devam başlamıştır. 2000 yılında Çarşamba, 2001'de Mesudiye, 2002'de Sinop, Ayancık, Gerze de kurulan Meslek Yüksekokullarınca hızla yayılmaya devam eden Ondokuz Mayıs Üniversitesi kuruluşunun 27. yılında 30 000 mevcut öğrencisi 57545 mezunu ve 1536 öğretim görevlisiyle eğitim-öğretime devam etmektedir. 19 mayıs Samsun Devlet Konservatuarı ve Güzel Sanatlar Enstitüsü'nün kadro kanunlarının çıkması ve bir an önce öğrenci alınabilmesi için her türlü çaba göstermekte olan üniversite Türkiye'nin büyük üniversiteleri arasında yerini almaktadır.

  Yurt ve Barınma

  Samsun'da öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun birçok yurdu bulunmaktadır. Samsun ilinde Karadeniz Öğrenci Yurdu, İlk Adım Öğrenci Yurdu, Atakum Kampüs Öğrenci Yurdu, Atakent Yurdu, Atakum Yurdu, Gökçe Erkek Yurdu'nda olmak üzere toplam 3810 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Amasya, Sinop, Ordu ve Bafra'da bulunan yurtlarda da toplam 2952 yatak kapasitesi vardır. Toplam 3586'sı kız ve 3176'sı erkek olmak üzere 6762 öğrenciye barınma olanağı sunulmaktadır. Üniversitenin kampüsü içinde bulunan yurtlar bünyesinde Basketbol, Voleybol, 2 Futbol sahası, Yemekhane, 3 Kantin, Bilardo Salonu, İnternet Cafe, Bayan/Erkek Kuaförü, Fotokopi İşletmesi, Çamaşır İşletmesi bulunmaktadır. Bunun yanında Samsun'da öğrenciler barınma ihtiyaçlarını ev kiralama yöntemiyle de çözebilmektedirler. Şehirdeki kiralar İstanbul Ankara gibi şehirlerdeki kiralarla karşılaştırıldığında oldukça uygun seviyelerdedir.

  Kütüphane

  Ondokuz Mayıs Üniversitesinde eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine yardımcı olmak, öğretim elemanları, öğrenciler ve personelin bu alandaki ihtiyaçlarını karşılamak üzere oluşturulan Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanlığı'na bağlı bir Merkez Kütüphane ile 17 Fakülte 14 Yüksekokuldaki 14 Kütüphanede toplam 146.950 kitap ve benzeri materyal bulunmaktadır. Üniversitenin fakülte ve yüksekokullarında birer kütüphane bulunmaktadır. Merkez Kütüphane; Avrupa Bilgisayar Ağı'na , Türk Üniversiteleri ve Araştırma Kurumları Bilgisayar Ağı'na ve Internet'e bağlantıları ile öğrencilerin ve araştırmacıların kaynak bulmalarına büyük katkı sağlar düzeydedir. Merkez Kütüphanesi, 4748 metrekare kullanım alanlı modern binada hizmet sunmaktadır. Binada 100.000 cilt kapasiteli depolar, ofisler, okuma salonları ile çağdaş kütüphaneciliğin tüm gerekleri yerine getirilmektedir. Merkez kütüphanede Türkçe ve yabancı dillerde, nadir eski harfli Türkçe basma eserler ve mikrofilm arşivi olmak üzere 30.955 kitap ve 13155 cilt yerli ve yabancı dergi bulunmaktadır. Diğer kütüphane kaynakları ile bu sayı 50.000'i aşmaktadır. Oluşturulan web sitesi ile ([Linkler Sadece Kayitli Üyelerimize Görünmektedir.
  Üye Olmak Için Tiklayin..] ) Internet bilgi ağına dahil tüm üniversite ve araştırma merkezleri ile bağlantı sağlanarak yurtiçi ve yurtdışı bilgi merkezlerine erişim sağlanmaktadır. Çalışma saatleri; Pazartesi-Cuma: 08.00-21.30 Cumartesi : 09.30-16.30 Pazar : 09.30-16.30 Eğitim-öğretim dönemleri haricinde çalışma saatleri hafta içi 08.00-17.00'dir.

  Teknoloji

  Üniversitede Fen - Edebiyat, Ziraat, Mühendislik, Eğitim Fakültelerinde anabilim dallarının eğitimini sürdürmeleri ve başta öğretim üyeleri, araştırma görevlisi ve öğrenciler olmak üzere uygulama veya araştırma yapmalarına olanak tanıyan yeterli sayı ve özellikte laboratuvarlar mevcuttur. Bilgisayar sayısı, laboratuvarları ve internet erişim ağı yaygınlığı yönünden Üniversite iddialı bir düzeye gelmiştir. Üniversitede bilgisayar sayısı 1300'ü bulmuştur. Öğretim elemanları ve idari personelin odaları internet erişime hazır şekilde donatılmıştır. Öğrencilere bilgisayar eğitimi verilen ve kullanımlarına sunulan bilgisayar laboratuvarlarının sayısı 40' dır. Laboratuvarlar uygulamalı ders dışında da öğrencilere açık tutulmaktadır. Tıp Fakültesi anabilim dalları düzeyinde yapılacak araştırmalara olanak veren modern tıbbi teknolojinin gerektirdiği cihazlarla donatılmış olan araştırma ve uygulama laboratuvarlarına sahiptir.
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Beslenme

  Üniversite birimlerinde toplam 10 000 öğrenciye yemek verebilecek kapasitede mutfak ve yemekhane tesisleri bulunmaktadır. Akademik ve idari personele çıkan yemeğin aynısı her öğünde 4 çeşit olmak üzere öğrencilere maliyetinin çok altında bir fiyatla verilmektedir. Öğrenciler aylık kart veya her öğün için ücret ödeyerek bu hizmetten yararlanabilmektedir. II. Öğretim nedeniyle öğrencilere öğlen yemeğinin yanında akşam yemeği de verilmektedir. Yemek ücretlerini ödeyemeyecek durumda olan öğrencilere müracaatları halinde yapılan değerlendirme sonucu ücretsiz yemek verilmektedir. Ücretsiz yemek verilen öğrenci sayısı 2002 - 2003 Akademik Yılında 2500 olmuştur. İhtiyaç sahibi öğrencilerin talepleri halinde ders dışı zamanlarında Üniversitede konumlarına uygun işlerde çalıştırılarak gelir elde etmeleri uygulaması başlatılmıştır.

  Sağlık

  Üniversitenin personel ve öğrencilerinin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Sağlık Ünitesinde yapılmaktadır. Gerek görüldüğü hallerde Tıp Fakültesi Hastanesi'nin ilgili polikliniklerine sevk yapılmaktadır. Öğrencilerden tedavi ve muayene gideri olarak sevk alımları sırasında sembolik bir ücret alınmaktadır. Kurupelit ve Atakum Kampüslerinde kadrolu doktorlardan oluşan Sağlık Üniteleri hizmet vermektedir. Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi 900 yatak kapasiteli ve modern tıbbın gerektirdiği teşhis ve tedavi imkanları ile donatılmış durumdadır. Gün geçtikçe fiziki kapasitesi genişletilmekte ve donanımı modernize edilmektedir. Kardiyoloji bölümünün hizmet vereceği yeni bina tamamlanmak üzeredir. Üniversiteye kayıt yaptıran bütün öğrenciler, kayıt gününden mezun olacakları güne kadar devam eden sağlık kontrolü ile teşhis ve tedavi imkanlarına kavuşmaktadır. Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde randevulu hasta kabul edilmesine rağmen sosyal güvencesi olmayan öğrencilere acil serviste 24 saat süre ile kesintisiz ve beklemeden muayene imkanı tanınmaktadır. Ayrıca ilaç bedelinin de sadece %20 sini ödeyerek ilaçları satın alabilmektedirler.

  Kampus Hayatı

  Ulaşım

  Üniversitenin 4 il ve 7 ilçede kurulu bulunan Kampüsleri ve yükseköğretim kurumlarının tamamına yakını il ve ilçe merkezlerinde bulunduğundan kent içi ulaşım sorunu yaşanmamaktadır.

  Burslar

  Üniversite öğrencilerine başta Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Vakfı olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluş tarafından burs veya kredi verilmektedir. Bu kuruluşlardan bazıları şunlardır; Türk Eğitim Vakfı, Koç Vakfı, Sabancı Vakfı, Türkiye Diyanet Vakfı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, SSK, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Devlet İstatistik Enstitüsü, Çeşitli bankalar, Ticaret ve Sanayi Odası, Kızılay, Yol - İş Federasyonu, Türk Kadınını Güçlendirme ve Tanıtma Vakfı, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Samsun Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Samsun Şubesi
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye


  Kulüpler

  Fakülteler ve Bölümler

  Diş Hekimliği Fakültesi

  Eğitim Fakültesi
  Almanca öğretmenliği (DİL)
  Bilgisayar ve öğretim Teknolojileri öğr (SAY)
  Bilgisayar ve öğretim Teknolojileri öğretmenliği (Ikinci öğretim) (SAY)
  Biyoloji öğretmenliği (SAY)
  Fen Bilgisi öğretmenliği (SAY)
  Fen Bilgisi öğretmenliği (Ikinci öğretim) (SAY)
  Fizik öğretmenliği (SAY)
  Ilköğretim Matematik öğretmenliği (SAY)
  Ilköğretim Matematik öğr (Ikinci öğretim) (SAY)
  Ingilizce öğretmenliği (DİL)
  Ingilizce öğretmenliği (Ikinci öğretim) (DİL)
  Işitme Engelliler öğretmenliği (SöZ)
  Kimya öğretmenliği (SAY)
  Matematik öğretmenliği (SAY)
  Okul öncesi öğretmenliği (EA)
  Rehberlik ve Psikolojik Danişmanlik (EA)
  Rehberlik ve Psikolojik Danişmanlik (Ikinci öğretim) (EA)
  Sinif öğretmenliği (EA)
  Sinif öğretmenliği (Ikinci öğretim) (EA)
  Sosyal Bilgiler öğretmenliği (SöZ)
  Sosyal Bilgiler öğretmenliği (Ikinci öğretim) (SöZ)
  Türkç e öğretmenliği (SöZ)
  Türkç e öğretmenliği (Ikinci öğretim) (SöZ)
  Zihin Engelliler öğretmenliği (SöZ)


  FenEdebiyat Fakültesi
  Biyoloji (SAY)
  Biyoloji (Ikinci öğretim) (SAY)
  Coğrafya (SöZ)
  Fizik (SAY)
  Fizik (Ikinci öğretim) (SAY)
  Istatistik (SAY)
  Istatistik (Ikinci öğretim) (SAY)
  Kimya (SAY)
  Kimya (Ikinci öğretim) (SAY)
  Matematik (SAY)
  Matematik (Ikinci öğretim) (SAY)
  Tarih (SöZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (SöZ)


  Ilahiyat Fakültesi
  Ilahiyat (SöZ)
  Ilköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğr (SöZ)


  Mühendislik Fakültesi
  ç evre Mühendisliği (SAY)
  ç evre Mühendisliği (Ikinci öğretim) (SAY)
  ElektrikElektronik Mühendisliği (SAY)
  Gida Mühendisliği (SAY)
  Inşaat Mühendisliği (SAY)
  Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği (SAY)


  Tip Fakültesi

  Veteriner Fakültesi

  Ziraat Fakültesi
  Ziraat Mühendisliği (SAY)


  Samsun Sağlik Yüksekokulu
  Ebelik (SAY)
  Hemşirelik (SAY)


  Amasya Eğitim Fakültesi
  Fen Bilgisi öğretmenliği (SAY)
  Fen Bilgisi öğretmenliği (Ikinci öğretim) (SAY)
  Ilköğretim Matematik öğretmenliği (SAY)
  Ilköğretim Matematik öğr (Ikinci öğretim) (SAY)
  Okul öncesi öğretmenliği (EA)
  Sinif öğretmenliği (EA)
  Sinif öğretmenliği (Ikinci öğretim) (EA)
  Sosyal Bilgiler öğretmenliği (SöZ)
  Sosyal Bilgiler öğretmenliği (Ikinci öğretim) (SöZ)
  Türkç e öğretmenliği (SöZ)
  Türkç e öğretmenliği (Ikinci öğretim) (SöZ)


  Ordu FenEdebiyat Fakültesi
  Biyoloji (SAY)
  Matematik (SAY)
  Tarih (SöZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (SöZ)


  Sinop Eğitim Fakültesi
  Okul öncesi öğretmenliği (EA)
  Sinif öğretmenliği (EA)


  Sinop FenEdebiyat Fakültesi
  Istatistik (SAY)
  Matematik (SAY)


  Sinop Su ürünleri Fakültesi

  Sinop Su ürünleri Fakültesi (Ikinci öğretim)

  ünye Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
  Iktisat (EA)
  Işletme (EA)


  Amasya Sağlik Yüksekokulu
  Hemşirelik (SAY)


  Ordu Sağlik Yüksekokulu
  Hemşirelik (SAY)


  Sinop Sağlik Yüksekokulu
  Hemşirelik (SAY)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ondokuz Mayıs üniversitesi Forum Tarih
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Taban Ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
19 Mayıs Anaokulu Samsun Ondokuzmayıs Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
Samsun - Ondokuzmayıs - Ondokuzmayıs Anadolu Lisesi Liselerimiz 21 Haziran 2010
Samsun - İlkadım - Ondokuz Mayıs Lisesi Liselerimiz 20 Haziran 2010
Kösedik Köyü Ondokuzmayıs Samsun Samsun Tanıtımı 8 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş