Ondalık Kesirler ve Uzunluk Ölçme Birimlerinin Kullanıldığı Spor Dalları Nelerdir ?

'Diğer Spor Dalları' forumunda Mavi_inci tarafından 16 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Ondalık Kesirler ve Uzunluk Ölçme Birimlerinin Kullanıldığı Spor Dalları Nelerdir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ondalık Kesirler ve Uzunluk Ölçme Birimlerinin Kullanıldığı Spor Dalları Nelerdir ?

  Tenis, raketle iki kişi ya da iki kişilik iki takım arasında oynanan bir spordur. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik topu ağ (net) üzerinden rakibinin sahasına (kort) atmaya çalışırlar.

  İngiltere'den 1800lerde ilk olarak oynanmaya başlayan oyun, öncelikle İngilizce konuşulan ülkelerde yayılmıştır. Tenis bugün bir olimpiyat sporu olup, her seviyeden, her yaştan ve her ülkeden oyuncusu bulunmaktadır.


  Tenis dikdörtgen düz bir yüzeyin üzerinde genellikle betonda, balçıkta veya çimin üzerinde oynanır. Bazen de toprak sahada oynandığı görülür.


  Tekler maçlarında kort 23,77 metre uzunluğunda ve 8,23 metre enindedir. Kortun eni çiftler maçlarında 10,97 metreye çıkartılır. Kortun etrafındaki fazladan alan ise oyuncuların uçan toplarını alabilmesi içindir. Kortun eninden gerilmiş olan net sınır çizgisini iki eşit parçaya böler. Net desteklerde 107 santimetre ve merkezde 91,4 santimetre uzunluğundadır.


  Uzun atlama


  Uzun atlama Atletizm'in atlama branşına ait bir dalı. Atlet, yaklaşık 30-45 metre mesafeden hızlanarak, 30 cm genişliğindeki bir basma tahtasına basarak atlayışını yapar.Tahtanın 20 cm lik beyaz bölümü basış alanı olup 10 cm lik alanı ise kırmızı dır.Kırmızı alana basış faul olur.Dünya rekoru Mike Powell:8.95 m., Türkiye rekoru:8.08 m ile Mesut Yavaş a aittir.Mesut Yavaş ın atladığı 8.09 m de salon Türkiye rekorudur.

  Atletizm sporu atmalar branşından, bir diskin bir daire içerisinden belli bir açı ile saha boyunca atılmasına göre yapılan spordur. İki tip disk vardır. 1 ve 2 kg'lık olup yapısal şeklinden dolayı disk adını almıştır. Dört atma dalından biridir. 74 metre 8 cm ile dünya rekoru Alman Jurgen Schult a aittir..Disk: Diskin gövdesi ağaçtan veya diğer uygun materyalden yapılır. (Kenarları metaldendir.) Genellikle diskin merkezinde çıkarılabilen ağırlık vardır. Erkeklere 2 kg.lık bayanlara ise 1 kg.lık disk bu şekilde elde edilir. Diskin her yanı farksız olmalıdır. Erkeklerde disk çapı 219-221 mm., bayanlarda 180-182 mm. arasındadır.


  Atma Dairesi: Dairenin çapı 2,5 metredir. Daire demir, çelik veya uygun bir materyalden yapılabilir. Yer seviyesinden yüksekte olmalıdır. Dairenin iç yüzeyi düz ve daire çerçevesinin üst kenarından 20 mm. alçak olmalıdır. Atıcılar bir adımla dönerek zıplar ve diski atar.


  Disk Atma Kafesi: Disk dairesi, görevlilerin, yarışmacıların, seyircilerin emniyetini temin etmek için kafesle çevrilir. Kafesin şekli uygun olmalıdır. Kafesin yüksekliği en az 3,35 m. olmalıdır.


  Atma Bölgesi: Dairenin merkezinden 40o'lik bir açı atılacak yöne doğru belirlenir.


  Genel Kurallar: Kurallar, dairenin yüzeyine veya dairenin çevrildiği demirin iç yanına dokunmaya müsaade eder. Ama atışına başlandığında gövdenin herhangi bir kısmıyla dairenin dışına dokunmak ve adım atmayı da yasak eder.


  Atıcı disk yere düşmeden dairenin dışına çıkamaz. Aynı zamanda dairenin geri yarısından çıkılır. Atışın komple tamamlanması için limit süre 1,5 dakikadır. Şayet 8 ya da daha az yarışmacı varsa 3 denemeden sonra, 3 deneme daha yapılabilir. Ölçülendirme 2'şer santimlik dilimde yapılır. Atlet eline reçine sürebilir, ancak atış alanına ve ayakkabılarının altına herhangi bir maddeyi süremez, eldiven kullanamaz, parmaklar birleştirilerek bantlama yapılamaz.
   

 2. burası süper bir yer zira bu bilgiler sayesinde proje ödevimden yüz aldım
   

 3. çok bilgi verdiniz teşekkürler :D
   

 4. çok guzel bide onallrın fotorafları olsa yanında harika boylede guzel
   

 5. bu bilgiler sayesinde performans ödevinden yüz aldım
   

 6. çok güzel bilgiler kutlarım inşallah hoca iyi puan verirde kurtulurum :D :)
   

 7. bu site çok güzel emeği geçen herkese teşekkürlerr
   

 8. çok teşekürler sağolun
   

 9. bir spor dalında ondalık kesirlerle işlemler karşılaştırma ve sıralama örneklerle acıklama uzunluk ölcme birimlerinin nasıl kullanıldığı örneklerle acıklama diye bir ferfonmans ödevine yardım istiyorum ltf bilen varsa paylaşsın
   

 10. çok kötü olmuş baya baya kötü 65 aldım len
   

 11. Çoooooooook güzel olmuş saolun benim performance ödevime yardım ettiğiniz için :) bu siteye bayıldım :) :) :)
   

 12. Çok yardım ettiniz inş. performance ödevimden iyi not alırım Çoooook Saolun :) :) :)
   

 13. ben bilmiyorum güzel mi ? yoksa çirkin mi ?
   

 14. çok iyi bir site herşeyimi artık burda yapcm herkese tavsiye ederim
   

 15. ama ben alamıyorum bu ne ya üf atlrtizmde ondalık kesirler ve aritmatik ortalama nerede kullanılıyor bilen yokmu? :D :)
   

 16. biraz daha açıklamalı olsaydı iyiydi ama olsun bu daha iyi kısa ohhhhhhhhhhhhh
   

 17. teşekkürler sağolun çok işime yaradı
   

 18. işime yaradıııııııııııııı
   

 19. yooo bence çok güzel diyerleri içinde
   

 20. bu yazı çok güzel teşşekürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ondalık Kesirler Uzunluk Forum Tarih
Rasyonel Sayılarda Ondalık Kesirler Konu Dışı Başlıklar 26 Aralık 2011
Ondalık Kesirler Konu Anlatımı Konu Dışı Başlıklar 13 Aralık 2011
Ondalık Kesirlerin Kullandığı Spor Dalları Nelerdir? Diğer Spor Dalları 15 Mart 2011
Ondalık kesirler ne demek - Ondalık kesirler nedir FrmArtuklu TatLı SöZLük 14 Mart 2011
Ondalık Kesir Nasıl Yazılır - Ondalık Kesirler Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 17 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş