Omurgasız Hayvanlar

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Omurgasız Hayvanlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Omurgasızlar, bir omurgası olmayan hayvanlara verilen genel bir addır. Omurgasız olarak adlandırılan canlıların yapılarında bir iç iskelet bulunmaz. Omurgasız hayvanların vücudunun dış kısmını örten ve destekleyen bir dış yapı bulunur.
  Omurgasız canlılar, en basit çok hücreli canlı olan Trichoplax adhaerens'den itibaren başlayan zoa aleminin altında incelenmektedir. Omurgasız hayvanlardan bazıları şunlardır; çekirge, örümcek, kelebek, sinek, toprak solucanı, ahtapot, yengeç, istakoz, midye ve denizanasıdır.

  Omurgasızlar,

  1. Parazoa (Gerçek dokulara sahip olmayan canlılar)
  2. Eu****zoa (Gerçek dokulara sahip canlılar)

  olmak üzere iki alt sınıfta incelenirler.
  Omurgasız hayvanların kıkırdak ve kemiklerden oluşan iskeletleri yoktur. Bazı omurgasız hayvanların vücutlarında iskelet görevi gören değişik yapılar vardır. Örneğin yengeçlerde bulunan sert kabuk ve böceklerdeki kitin adı verilen örtü iskelet görevi yapar.
  Omurgasız hayvanların bir bölümü karada bir bölümü suda yaşar. Karada yaşayan omurgasız hayvanların akciğerleri yoktur. Bu hayvanlar trake solunumu ya da deri solunumu yaparlar. Suda yaşayan omurgasız hayvanlar ise solungaçlarıyla solunum yapar.
  Omurgasız hayvanlar yumurta ile çoğalır. Çekirge, örümcek, kelebek, hamam böceği, sivrisinek çevremizde gördüğümüz omurgasız hayvanlardır. Ahtapot, yengeç, istakoz, midye, deniz kestanesi, denizyıldızı, sünger, denizanası ve mercanlar suda yaşayan omurgasız hayvanlara örnektir. İnsanların çevrelerinde sık karşılaştıkları omurgasız hayvanlar eklem bacaklılar ve solucanlardır.
  Sölenterler, yumuşakçalar, eklem bacaklılar, derisidikenliler omurgasız hayvanlar grubunda incelenir.

  Üreme
  Omurgasızlar genellikle yumurtlayarak çoğalırlar. Yumurtadan çıkan yavrular çoğu zaman yetişkinlere benzemezler ve ancak bir kaç aşamadan geçtikten sonra yetişkinlerine benzerler. Fakat bunun aksi, yani yumurtadan direkt olarak yetişkinlerine benzeyerek çıkan türler de vardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Omurgasız Hayvanlar Forum Tarih
Omurgasız hayvanlarda üreme çeşitleri kısaca Diğer Hayvanlar 7 Ocak 2015
Omurgasız Hayvanlar, Omurgasız Hayvan Çeşitleri, Omurgasız Özellikleri, Türleri Diğer Hayvanlar 5 Ağustos 2012
Omurgasızlar Hayvanlar Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 23 Temmuz 2011
Omurgasız Hayvanların Sınıflandırılması Nasıldır Diğer Hayvanlar 9 Temmuz 2011
Omurgasız Hayvanlar Kaça Ayrılırlar Diğer Hayvanlar 9 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş