Omurgalı Hayvanlar Hanğileridir - Omurgalı Hayvanların Yaşam Alanları Hakkında Bilgil

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_inci tarafından 16 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Omurgalı Hayvanlar Hanğileridir - Omurgalı Hayvanların Yaşam Alanları Hakkında Bilgil konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Omurgalı Hayvanlar Hanğileridir ? Omurgalı Hayvanların Yaşam Alanları Hakkında Bilgiler ?

  [​IMG]

  Omurgalı Hayvanların Yaşam Sürecleri Ve Dönğüsü

  A) Omurgalılar:Vücutlarının sırt tarafında bir sinir kordonu bulunur.İç iskelet eklemlidir. İskelete bağlı kaslar hareketi sağlar.Hepsinde beyin ve beyini koruyan kafatası vardır.Dolaşım sistemleri kapalıdır.Holozoik olarak beslenirler.Çoğu ayrı eşeylidir.Balıklar, kuşlar, kurbağalar, sürüngenler ve memeliler olmak üzere beş sınıfa ayrılırlar.

  1) Balıklar: Vicutları pullarla örtülüdür.İç iskelet kemikten ya da kıkırdaktan oluşmuştur.Solungaç solunumu yaparlar.Kalpleri iki odacıklıdır.Kalplerinde sürekli kirli kan bulunur.Vücutlarında temiz kan dolaşır.Soğuk kanlı hayvanlardır.Boşaltım organları mezonefros tipi böbreklerdir.Boşaltım maddelerinin, üreme hücrelerinin ve sindirim artıklarının toplandığı kloak denilen yapıya sahiptirler.Örnek:köpek balığı, alabalık, sazan.

  2) Kuşlar:
  Akciğer solunumu yaparlar.Kalpleri dört odacıklıdır.Kalbin sol karıncığından çıkan aort sağa kıvrılarak dallanır.Sıcakkanlıdırlar.Boşaltım organı metanefroz tipi böbreklerdir, vücut tüylerle kaplıdır.Tüysüz olan bölgeler pullarla örtülüdür.Kloaklıdırlar. Dişleri yoktur.Örnek:martı, bülbül, tavuk, ördek, deve kuşu.

  3) Kurbağalar: Lavralar solungaç solunumu, erginleri akciğer ve deri solunumu yaparlar.Kalpleri üç odacıklıdır.Vücutlarında karışık kan dolaşır.Soğukkanlıdırlar.Azotlu dolaşım maddesi amonyaktır.Boşaltım organı mezonefroz tipi böceklerdir.Kloak lıdır.Derilerinin mukus salgısı olan mukus, deriyi kaygan tutar.Örnek:semender, kuyruklu kurbağa, su kurbağası.

  4) Sürüngenler: Akciğer solunumu yaparlar.Kalpleri üç odacıklıdır
  (timsah hariç).Soğukkanlıdırlar.Erginlerinin boşaltım organları metanefroz tipi böbreklerdir.kloak lıdırlar.Dişilerde yumurta kanalının bir bölümü yumurta akı, diğer bölümü yumurta kabuğu yapacak şekilde özelleşmiştir.Vücut keratinle kaplı olduğundan kurudur. Örnek:yılan, timsah, kaplumbağa, kertenkele.

  5) Memeliler: Akciğer solunumu yaparlar.Kalpleri dört odacıklıdır.Kalbin sol karıncığından çıkan aort sola kıvrılarak dallanır.

  Sıcakkanlı hayvanlardır.Kloak yoktur.Ürogenital sistem sindirim sisteminden ayrı olarakdışarıya açılır.Boşaltım organı metanesaz tipi böbreklerdir.Sinir sistemleri çok gelişmiştir.Örnek:fare, yarasa, kirpi, insan,balina.

  B) İlkel kordalılar: İskeletleri kıkırdaktır.Yutak bölgesinde solungaç yarıkları, sırt tarafında da sırt ipliği bulunur.Bu grubun tek örneğiAmfiyoksüs tür.

  OMURGASIZLAR


  Süngerler, sölentereler, solucanlar, yumuşakçalar, eklembacaklılar ve derisi dikenliler olmak üzere gruplandırılmışlardır.

  a) Süngerler: Yapısını oluşturan hücreler arasında iş bölümü vardır.Hücresel farklılaşma görülmesine karşın hücrelerde doku oluşturmak için iş bölümü yoktur.

  b) Sölenterler: Bu şube üyeleri oyu bir kese gibi düzenlenmiş tek açıklı sindirim boşluklarına sahiptirler.Örnek:deniz anası, hidra, mercanlar.

  c) Yassı solucanlar:
  Sinir ve üreme sistemlerine sahiptirler.Örnek:
  tenya, planoria.

  d) Yuvarlak solucanlar:
  Bitki ve hayvanlarda parazit yaşarlar.Örnek:
  bağırsak solucanı.

  e) Böcekler:
  Vücutlarının tamamı epidermisin salgıladığı kitin ile kaplıdır.Trache solunumu yaparlar.

  Alıntı
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Aralık 2010

Yükleniyor...
Benzer Konular - Omurgalı Hayvanlar Hanğileridir Forum Tarih
Omurgalı Hayvanlar ve Özellikleri Diğer Hayvanlar 1 Haziran 2013
Omurgalı Hayvanlar - Omurgalı Hayvanlar Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 1 Mayıs 2012
Omurgalılar ( Omurgalı Hayvanlar ) Hakkında Bilgiler Diğer Hayvanlar 16 Şubat 2012
Omurgalı Hayvanların İsimleri Diğer Hayvanlar 9 Temmuz 2011
Omurgalı Hayvanlar İle İlgili Bilgi Diğer Hayvanlar 8 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş