OLympos-AntaLya - Olympos Hakkinda Bilgiler -Olympos Resimleri

'Akdeniz Bölgesi' forumunda NeslisH tarafından 9 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  OLympos-AntaLya - Olympos Hakkinda Bilgiler -Olympos Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  OLympos-AntaLya - Olympos Hakkinda Bilgiler -Olympos Resimleri

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Olimpos’a gelirken derin bir tarihi bilgi ya da rehbere ihtiyacınız yoktur. Ancak, kentin tarihini bilmeniz attığınız her adımı ve gezdiğiniz her harabeyi daha canlı ve keyifli yapacaktır.

  Lykia döneminde bir liman şehri olan Olympos Lykia Federasyonu'nun bir üyesiydi. Zenginliğinden ötürü Olympos’un federasyonda üç temsilcisi bulunmaktaydı (bu kadar zengin olmayan kimi üyelerin sadece bir temsilcisi bulunmaktaydı).

  Kent bu dönemde korsanların baskınına maruz kalıyordu. Daha sonraları, kent Romalı komutan Isauricus tarafından kurtarıldı. Kentin zenginliği ticaretteki stratejik konumundan ötürüydü – kentin doğal limanını kullanan Cenevizli ve Venedikli tüccarlar kent refahına katkı sağlıyorlardı


  Olimpiyat Ateşi & Yanartaş

  Yanartaş, Olimpos’tan 8 km mesafededir. Dağlardaki deliklerden kendiliğinden çıkan alevler günümüz bilim adamlarını da en az eski insanlar kadar şaşırtmaktadır. Chimaera diğer bir Lykia şehri olup, adını Typhon’un mitolojik oğlundan almıştır. Efsaneye göre Chimaera, Pegasus’a binen ve Chimaera’ya erimiş lavlar gönderen Bellerophon tarafından öldürülmüştür. Gerçekçi bir bakış açısından, alevlerin en mantıklı nedeni topraktaki çatlaklardan sızan doğal gaz olarak görünmekte olup, bilim adamları halen bu gazların kaynaklarını tespit edememişlerdir. Alevler için olan mitolojik açıklama, bilimsel olandan çok daha ilginçtir! Bu konudaki kararı size bırakıyoruz !

  Yanartaş’ın gerçek mükemmelliği en iyi olarak akşamları ziyaret edildiğinde görünür. Havai fişek gösterisine benzer görüntüler karanlık saatlerden en etkileyici görünümlerini alırlar. Hem alevlerin büyüsü hem de aşağı tarafta bulunan Lykia harabeleri aynı anda görünebilir.


  AĞAÇ EVLER

  Olympos'un meşhur Ağaç Evleri! Portakal bahçelerinin ortasında, genellikle çam ağaçları üzerine inşaa edilmis evlerde, Akdeniz'in temiz havasını soluyarak, güzel bir uyku çekebilir ve ertesi güne rahat bir sekilde merhaba diyebilirsiniz.
  OLIMPOS
  Antalya'nın batısında Kemer ile Adrasan arasındadır.
  Antalya-Finike yolundan Olympos'a gitmek için Ulupınar'dan harabe levhasının olduğu yola sapmak gerekir. Dar fakat nefis güzellikteki yol bizi Olympos'un sahiline kadar indirir. Harabeye ulaşmak için çayı geçip geniş kumsalda biraz yürüdükten sonra Olympos'un içinden geçen çay kenarına ulaşılır. Çay'ın yanından giden patika yol bizi harabenin içine götürecektir.

  Çıralı, Olympos antik kentinin yanındaki köyün adıdır. Olympos İ.Ö. II.yüzyılda kurulmuş bir liman kentidir. İ.S. XV.yüzyıla kadar varlığını korumuştur. Ünlü Bellerophontes efsanesi burada geçmiştir. Antik kent eşsiz güzellikteki bir vadinin iki yakasındadır. Vadi ve kentin denize ulaştığı yerde kumsal çok güzel bir plaj oluşturur. Olympos'dan yaya olarak bir saatte ulaşılabilen Çıralı ilginç bir doğa harikasıdır. Yerli halkın "Yanar" dedikleri bu dağda, doğal gaz sızıntısının oluşturduğu ve binlerce yıldır hiç sönmeden yanan alevler yükselir gökyüzüne. Buraya ilk kez gelenlerin Çıralı Köyü'nden bir rehberle birlikte Yanar'a gitmelerini öneririz.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - OLympos AntaLya Olympos Forum Tarih
[Antalya] Olympos - Kadir's Tree Houses Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 19 Eylül 2009
Antalya-Olympos Akdeniz Bölgesi 27 Mart 2009
Olympos Tanrıları Kitap Özeti - Claude Pouzadoux Kitap Özetleri & E-Kitaplar 29 Ağustos 2010
2017 Antalya nüfusu Antalya Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Antalya nüfusu kaçtır? Antalya Tanıtımı 28 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş