Ölüler için okunacak dua....

#1
Sponsorlu Bağlantılar
İnsan bu dünyada kalmak için yaratılmadı. Ölüm bir köprü gibidir. Sevgiliyi sevgiliye kavuşturur. Ölmek felaket değildir. Öldükten sonra başına gelecekleri bilmemek felakettir. Ölülere duâ ile istiğfâr etmekle onun için sadaka vermekle yardım etmek imdâdlarına yetişmek lâzımdır. Ne yapılacaksa biran önce yapılmalıdır. Dinimizde 40.gün 52.gün diye bir şey yoktur. Bunlar Hıristiyanlıktan geçme batıl inançlardır. Resûlullah buyurdu ki: “Ölünün mezardaki hâli imdâd diye bağıran denize düşmüş kimseye benzer. Boğulmak üzere olan kimse kendisini kurtaracak birini beklediği gibi meyyit de babasından anasından kardeşinden arkadaşından gelecek bir duâyı gözler. Kendisine bir duâ gelince dünyanın hepsi kendine verilmiş gibi sevinmekten daha çok sevinir. Allahü teâlâ yaşıyanların duâları sebebi ile ölülere dağlar gibi çok rahmet verir. Dirilerin de ölülere hediyesi onlar için duâ ve istiğfâr etmektir.”
Îman ile ölenlere hatim okuyup sevabını bağışlamak hatm-i tehlîl yapmak yâni yetmişbin Kelime-i tevhîd okuyup sevabını ruhuna hediye etmek çok faydalıdır. Hadis-i şerifte: “Bir kimse kendisi için veya başkası için yetmişbin aded Kelime-i tevhîd okursa günahları affolur” buyuruldu.
Yetmişbin Kelime-i tevhîdi bir kimse veya birkaç kimse okuyabilir. Hatim de cüzler halinde dağıtılıp kısa zamanda bitirilebilir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: “Kabristandan geçen kimse 11 ihlas okuyup sevabını kabirdekilere hediye ederse ölü adedince sevab verilir.”
Bir kimse farz olsun nafile olsun herhangi bir ibâdeti yaparken veya yaptıktan sonra sevabını ölü diri herkese hediye edebilir.
Namaz oruç hac umre sadaka Kur'an-ı kerim okumak evliyanın kabrini ziyaret kurban zikr gibi ibâdetlerin sevabları başkasına hediye edilebilir. Hediye edenin kendi sevabından hiç azalmadan bütün müminlere de sevabı erşir. Yani sevab hediye edilenlere taksim edilmeden her birine bütünü kadar erişir.
Her ibâdetin sevabı Resûlullah efendimizin mübarek ruhuna da gönderilebilir. İbni Ömer hazretleri Peygamber efendimiz için umre yapmıştır.
İbn-is Serrac hazretleri de Resûlullah efendimiz için onbinden fazla hatim okumuş mübarek ruhu için kurban kesmişti.
Şu hâlde her mümin yaptığı ibâdetlerin sevablarını başta Peygamber efendimiz olmak üzere ana-babasına ve bütün müminlere hediye etmelidir! Sevabı hepsine de gider. Kendi sevabından da bir şey eksilmez.
 

Üst