Oluklu Mukavva Nedir - Oluklu Mukavva Nasıl Üretilir ?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 15 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Oluklu Mukavva Nedir - Oluklu Mukavva Nasıl Üretilir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Oluklu Mukavva Nedir - Oluklu Mukavva Nasıl Üretilir ?

  Oluklu Mukavva iki düz kâğıt kökenli plaka arasına yivle dalga verilmiş kâğıt kökenli malzeme konulması ile oluşturalan malzemedir. Genellikle kutu üretiminde kullanılmaktadır. Oluklu Mukavva , genellikle 0.25 mm kalınlığın üzerindeki kâğıt levhalardan oluşmaktadır. Oluklu mukavva bazen karton olarak anılsa da karton farklı bir malzemedir.

  [​IMG]

  Tarihçe

  Oluklu mukavvanın temeli 19.Yüzyıl ortalarında şekillendirilmiş kâğıtların nazik malzemelerin nakliyesinde kullanılması ile başlar. Patenti ise 1856 yılında İngiltere'de alınır. Ancak şu an anladığımız anlamda kullanımı Albert Jones tarafından New York'da gerçekleşir. Jones, ilk defa lamba camlarının korunması amacıyla silindir şeklinde oluklu mukavvalar geliştirir.


  İlk makine ise 1874 yılında yüksek miktarlı oluklu mukavva üretmek amacıyla G. Smyth tarafından tasarlanır ve aynı yıl Oliver Long tarafından Jones'in geliştirdiği buluş paralelinde üretilir. Bugün bilinen oluklu mukavva üretimi tekniği de bu makineye dayanmaktadır.


  1890 yılında İskoçya'da doğan Robert Gair ilk oluklu mukavva kutuyı keşfetti.Oluklu mukavva plakalarını yarı keserek kurmalı bir kutu yapan Gair, bir gün nakliye hasarına uğrayan daktiloların koruma amaçlı bir sipariş alınca fabrikasyon üretimeine geçmiştir. Oluklu mukavva 20. Yüzyılda ahşap ambalajın yerine geçmiş kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.


  Oluklu mukavvakutular ilk olarak cam ve porslen çanak gibi nakliye esnasında kolaylıkla kırılabilen malzemelerin paketlemesinde kullanılmış, daha sonra ise meyvelerin tüketiciye zedelenmeden ulaşmasını sağlamak amacıyla meyve sandığı olarak kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde ise vazgeçilmez bir ambalaj malzemesi olarak yerini almıştır.


  Oluklu Mukavva Üretimi


  [​IMG]

  Oluklu Mukavva'da Dalga Tipleri  Oluklu mukavvalar yüksek hassasiyet gerektiren makinalarda üretilirler. Bunlar dakikada 500 feet (1270 cm) ve üzeri hızda üretim yapan makinalardır ve eğrilme, deformasyon gibi bazı problemlerin oluşmaması için çok kompleks mekanizmalara sahiptirler.  Kağıtlar yüksek buhar basıncı ile nemlendirilirler. Nemlendirmenin amacı kağıda istenilen özelliklerde dalga verebilmek ve tutkallamak için yumuşatmaktır. İşlem önemli miktarda su gerektirmektedir.


  Kağıt plakalar şekillendirldikten sonra neminden arındırılır. Yeni formunda 120-180 C'de kurutma işlemine tabi tutulurlar. Oluklu mukavva üretiminde oldukça yüksek enerji tüketilmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Oluklu Mukavva Nedir Forum Tarih
Oluklu Mukavvadan Kek Yapımı Hobiler Ve Videolar 19 Aralık 2010
Bölüklü İlköğretim Okulu Malatya Akçadağ Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 9 Eylül 2010
Oluklu İlköğretim Okulu Merkez Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Oluklu İlköğretim Okulu Kahta Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
Özdirek Oluklu İlköğretim Okulu Hamur Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş