Oliver Twist-Charles Dickens (Kitap Ozeti)

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda NeslisH tarafından 30 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Oliver Twist-Charles Dickens (Kitap Ozeti) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kitabin Adi : Oliver Twist
  Kitabin Yazari : Charles Dickens
  Yayin Evi Ve Adresi : Sosyal Yayinlar Cağaloğlu/istanbul
  Basim Yili : 1989

  1.kitabin Konusu : Bir Yetimhanede Dünyaya Gelen Oliver Twist’in Hayati Anlatilmaktadir.
  2.kitabin özeti : Oliver Twist Bir Yetimhanede Dünyaya Gelir. Yetimhane Müdürü Bay Bumble, Ona Adini Koyar. çocukluğunu Bayan Mann’in Yaninda Geçirir. 11 Yaşindayken Bay Sowerbery’nin Yanina Evlatlik Verilir.bay Sowerbery Cenaze Işleriyle Uğraşan Biridir. Oliver Burada Kendini Mutlu Hissetmez Ve Evden Kaçar. Yedi Günlük Yorucu Bir Yolculuktan Sonra Londra’ya Gelir. Aç Ve Yorgun Olan Oliver Londra’da Jack Dawkins Ile Tanişir.jack Oliver’a Yardim Eder. Kalmasi Için Onu Kendi Kaldiği Yere Getirir.burada Fagin Ve Arkadaşlariyla Tanişir. Bu Oliver’in Hayatindaki Dönüm Noktasidir. Farkinda Olmadan Hirsiz çetesinin Içinde Kendisini Bulmuştur. Bir Gün Dawkins Hirsizlik Yaparken Oliver Paniğe Kapilir.kaçmaya Başlar. Mendilinin çalindiğini Anlayan Brownlow Oliver’dan şüphelenir Ve Onu Yakalar. Oliver Bütün Hayatini Brownlow’a Anlatir. Brownlow Ona Aciyip Ailesini Bulabilmesi Için Yardim Edeceğine Söz Verir. Oliver’in Dürüst Biri Olup Olmadiğini Anlamak Için Brownlow Onu Bir Kitapçiya Yüklü Bir Parayla Kitap Almak Için Göndererir. Yolda Fagin’in Arkadaşi Olan William Sikes Onu Kaçirir Ve Fagin’e Getirir. Fagin, Oliver’i Tamamen Ele Geçirebilmek Için Suç Işlemesi Gerektiğini Bilmektedir. Bunun Için William’in Yapacaği Bir Soyguna Oliver’in Da Katilmasini Ister. Hirsizliğin Yapildiği Gece Oliver Pencereden Içeri Girerken Evin Hizmetçisi Tarafindan Vurulur. William Ve Arkadaşlari Kaçmaya Başlar. Oliver’i Evin Yakinlarindaki Bir Hendeğe Birakip Oradan Uzaklaşirlar. Oliver Iki Gün Sonra Kendine Geldiğinde, Yari Baygin şekilde En Yakindaki Eve Gider. Burasi Iki Gün önce Soyulan Evdir. Ev Halki Dr Losborn’u çağirir. Dr Losborn Oliver’in Hayat Hikayesini Dinler Ve Ona Yardim Etmek Için Eli,nden Geleni Yapar. Yaptiği Araştirmalar Sonucu Oliver’in Asil Birinin Oğlu Olduğunu Ve Kendisine Büyük Bir Mirasin Kaldiğini öğrenir. Oliver Için Bütün Kötü Günler Geride Kalmiştir. Artik Herşey Yoluna Girmiştir. Mutlu Bir Hayat Onu Beklemektedir.

  3.kitabi Ana Fikri : Hayat Ne Kadar Zor Olursa Olsun; Inandiktan Ve Hayata Dört Elle Sarildiktan Sonra Aşilmayacak Engel Yoktur. Bugün Olmazsa Da Yarin Herşey Yoluna Girecektir.

  4.kitaptaki Olaylar Ve şahislarin Değerlendirilmesi : Olaylar Victoria Dönemi Ingiltere’sinde Geçmektedir.
  Oliver, Kitabin Baş Kahramanidir. Olaylar Karşisinda Her Zaman Kişiliğini Korumuştur.
  Bay Bumble, Yetimhane Müdürüdür. Kendi çikarlari Için Herşeyi Yapan Biridir.
  Doktor Losborn, Iyi Kalpli, Yarimsever Biridir.

  5.kitap Hakkinda şahsi Görüşler: 19. Yy Ingiltere’sindeki Toplumsal çatişma çarpici Bir şekilde Anlatilmaktadir. Kitap Tefrikalar Halinde Yayinlanip Biraraya Toplandiğindan Olayalar Arasinda Kopukluk Vardir.

  6.kitabi Yazari Hakkinda Kisa Bilgi :
  Charles Dickens 7 şubat 1812 Tarihinde Portsmouth ‘da Doğdu. 9 Haziran 1970’de Grad’s Hill’de öldü.victoria Döneminin En Büyük Ingiliz Yazarlarindandir.romanlarinda Sanayi Devrimi Sirasinda Geniş Kitlelerin çektiği Acilari Ve Yoksulluklari Gerçekçi Bir Bakişla Anlatmiştir.başlica Eserleri: Oliver Twist, Antikaci Dükkani, Dombay Ve Oğlu,oyunlar Ve şiirler, Büyük ümitler’dir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Oliver Twist Charles Forum Tarih
Oliver Twist Kitabı Özeti Kısaca Kitap Özetleri & E-Kitaplar 8 Şubat 2014
Temizlikçi Kitabı - Franz Oliver Giesbert Kitap, Resim ve Dergi 27 Ağustos 2011
Padişah Eşleri ( Olivera Despina Hatun ) Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 23 Haziran 2011
Olivera Resort Oteli Bilgileri ve Resimleri Ayvalık Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 13 Haziran 2010
Dayanacak Bir Bacak - Oliver Sacks Kitap, Resim ve Dergi 11 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş