Olimpiyatlar Başladi!

'Spor Haberleri' forumunda UquR tarafından 12 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Olimpiyatlar Başladi! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  OLİMPİYATLAR BAŞLADI!


  [​IMG]  Tarihin en yüksek katılımlı Olimpiyatları Pekin'de başladı. Açılış Seramonisi tam bir gövde gösterisine dönüştü.
  Tarihin en yüksek katılımlı olimpiyat oyunları, bugün Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenen açılış töreniyla TSİ ile tam olarak saat 15:00'te başladı.
  -ŞOV PEKİN'DE -
  2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nın ev sahibi olan Kuş Yuvası Stadyumu'ndaki gösteriler vurgulu çalgıların 90 bin kişiyi aşan seyiricilere inanılmaz bir gösteri sunumasıyla başladı. 4 saat süren törende binlerce Çinli stadyumun ortasında tam bir görsel şölen sundu. 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nın açılış töreninde Kuş Yuvası'nın içerisindeki saha üzerinde 2008 Çinli hareketlerini aynı anda yaparak tam bir kareografi harikası yarattı.
  -HAVAİ FİŞEKLERİN AYAK İZİ-
  Pekin şehir merkezinden atılmaya başlayan 28 ayrı havai fişek grubu sırayla stadyuma kadar geldi. Havai fişeklerden oluşan ve ayak izleri olarak bilinen bu gösteride son havai fişek (29. patlamayla) Kuş Yuvası'na ulaştı ve 29. Olimpiyat Oyunları'nın başlamasını temsil etti.
  -OLİMPİYAT HALKALARI-
  Kuş Yuvası'nın çatısından sarkan çelik tellerle 40 ton ağırlığındaki Olimpiyat Halkaları led ışıklarla sembolize edildi.
  -MODERN ÇİN-
  147 metreye 30 metrerlik dev bir ekran Kuş Yuvası'nın içerisinde açıldı ve Modern Çin'i temsil eden -sanatçılarla bezeli- gösteri başladı.
  Matbaa'nın bulunuşunu temsil eden gösteriyle birlikte en eski alfabelerden Çin Alfabesi'nin gösterisi de Kuş Yuvası'nda bütün görkemiyle sahnelendi.
  2008 Çinli'nin kusursuz bir şekilde yaptığı sunumlar stadyumu dolduran 90 bini aşan izleyiciyi fazlasıyla büyülemeyi başardı.
  Kuç Yuvası'nda Çin'in çeşitli bölgelerinden gelen 28 yerel dans ekibi görev yaptı.
  3 bin kilometresi restore edilmiş olan ve toplam uzunluğu 6 bin kilometreyi bulan Çin Seddi'nin sunumu da stadyumu dolduranları yerinden kaldırmayı başardı.
  Törenin en görkemli gösterisi olarak kabul edilen, ''artistik performans'' bölümünde Çin'in binlerce yıllık medeniyeti ile Çağdaş Çin'e harika bir vurgu yapıldı.
  Söz konusu performansta, Çinli pop şarkıcısı Liu Huan ile İngiliz soprano Sarah Brightman'ın seslendirdiği olimpiyat temalı şarkı da büyük beğeni topladı.
  Tören, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao'nun oyunların açılışını ilan edişi ve sporcuların geçit resmi gibi bazı olimpik ritüellerden oluşan bölümü 20 dakikayı bulan rötarla 3 saati aştı.
  -TÜRKİYE 4. SIRADA-
  Törene Çin Devlet Başkanı Hu Cintao'nun tribünde yerini almasından sonra geçildi. Geleneksel olarak Yunanistan'ın ilk sırada çıktığı törende Türkiye 204 ülke arasında dördüncü sırada stattaki yerini aldı. Türk kafilesinin olimpiyat tarihinde ilk kez bu kadar ön sırada geçmesi, Türkiye'nin Çince yazılışında takip edilen vuruş sayısından kaynaklandı.
  Açılışta Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile AK Parti Sivas milletvekili eski dünya, olimpiyat ve Avrupa şampiyonu milli güreşçi Hamza Yerlikaya da yer aldı.
  -İLK SIRADA YUNANİSTAN STADA GİRDİ-
  Modern Olimpiyatların ilk kez düzenlendiği Yunanistan, Kuş Yuvası'na ilk giren ülke oldu. Kafilemizin 4. sırada stada girdiği törende, Türk Bayrağı gurur dolu bir şekilde Mehmet Özal'ın ellerinde dalgalandı.
  -İZLEYENLER DE ŞOVA KATILDI-
  Pekin'de 29. Olimpiyat Oyunları için Kuş Yuvası adı verilen Ulusal Stadyum'da düzenlenen görkemli tören için, stadyumdaki 91 bin seyirci de prova yaptı.
  Stadyum'da bulunan tüm seyircilere, içinde Çin ve olimpiyat bayrakları, farklı renklerde meşaleler, kırmızı ve beyaz baskılı bir kumaş ve bir tef bulunan çantalar dağıtıldı.
  Açılış töreninden bir saat önce stadın ortasına gelen animatörler, seyircilere Çince ve İngilizce olarak her eşyayı ne zaman ve nasıl kullanacaklarını gösterdiler.
  Açıklamaları dinlemeden tefleri hızlı çalan seyircileri, animatörler "Bekleyin, bekleyin" diyerek uyardı. Uyarılar stadyumdaki dev ekrandan Fransızca olarak da yapıldı.
  Seyircilere dev ekrandan, "Çin bayrağının stada girişi sırasında, Çin bayraklarını yavaşça sağdan sola sallayın" uyarısı yapıldı.
  - 4 MİLYAR KİŞİ İZLEDİ, 10 BİN ÇİFT EVLENDİ-
  Sanat yönetmeliğini Çin'in ünlü sinema yönetmeni Zhang Yimou'nun yaptığı açılış törenini dünya televizyonlarından yaklaşık 4 milyar kişi izledi. Yapımında 45 bin ton çelik kullanılan 91 bin seyirci kapasiteli stadyumda açılış töreni sırasında 179 bin 400 şişe içecek satıldığı tahmin ediliyor. Oyunlar için açılış töreni öncesi 60 bin 207 adet bilet satıldı ve 11 bin 200 geçici koltuk eklendi. Olimpiyatın açılış gününde sekiz rakamının uğruna inanan 10 bin çift dünya evine girdi.
  -14 BİN KİŞİ GÖREV YAPTI-
  Açılış törenindeki gösteride 258 bin metrekare genişliğindeki sahada 14 bin kişi gösteri yaptı. 3 bin Konfüçyüs okulu öğrencisinin izlediği ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun 9 bin mensubunun gösteri yaptığı açılış töreninde stadyumda 2 bin 583 adet özel ışık kullanıldı. Açılış töreninin 110 dakikalık müziğinin ortaya çıkmasına 18 besteci katkı yaptı. 28 bölümden oluşan açılışta 47 stilde 15 bin 153 takım kostüm kullanıldı.
  Duvarına 2008 gülen çocuk resmi çizilen stadyumda 2 bin 488 gönüllü görev aldı. Havai fişek gösterisi için 600 personel görevlendirildi.
  Göndere çekilen Çin bayrağını ülkede yaşayan 56 milliyetten 56 çocuk taşıdı.
  204 ülkenin bayrağını taşıyanlar arasında 61 atlet, 19 yüzücü, 17 judocu, 12 halterci, 10 güreşçi, 9 boksör, 13 kano ve kayakçı, 10 atıcı, altışar kürekçi, yelkenci ve tekvandocu, beşer basketbolcu ve masa tenisçi, 4 bisikletçi, ikişer badmintoncu, jimnastikçi, hentbolcu, hokeyci, softballcu, tenisçi ve eskrimci ile birer okçu, binici, su topçu, atlayıcı, idareci, antrenör ve olimpik görevli bulundu.

  Bu kapsamda, ulusal ve bölgesel bazdaki 204 olimpik komitenin delegasyonu da sadeleştirilmiş Çin alfabesi sırasına göre stada giriş yaptı. "T" harfinden dolayı genellikle son sıralarda sahaya çıkan Türkiye ise bu olimpiyat oyunlarında Çin Alfabesi'ndeki sıralamaya göre 4. sırada Kuş Yuvası'na çıktı.
  -BİR DÜNYA BİR RÜYA-
  ''One World One Dream - Bir Dünya Bir Rüya'' sloganıyla başlayan Pekin Olimpiyatları'nın açılış töreni, ''Kuş Yuvası'' olarak adlandırılan Ulusal Stadyum'da gerçekleşirken tam anlamıyla nefes kesti. Yapımı 7 bin işçinin çalışmasıyla 4 yılda tamamlanan Ulusal Stadyum'daki açılış törenini 91 bin kişi tribünlerden izledi. Oyunların açılış törenine ilginin çok büyük olması nedeniyle, Pekin'de görev yapan yaklaşık 12 bin akredite basın mensubunun büyük bölümü ise açılış törenini izleyemedi.
  Olimpiyat Oyunları'nın açılış törenine 80 ülkenin devlet ya da hükümet başkanının katılması da ilgiyi katladı.
  -20.08-
  2008 yılının 8. ayının 8. gününe denk gelen Pekin Olimpiyatları'nın açılış töreninin saati de 20.08 (akşam sekizi sekiz geçe) olarak belirlendi ve bu zamanlamaya tam anlamıyla uyuldu.
  204 ülkeden 10 bin 500 sporcunun katılacağı Pekin Olimpiyatları'nda, 28 branşta müsabakalar yapılacak. Müsabakalar 37 tesiste gerçekleştirilirken, sporculara toplam 302 altın madalya dağıtılacak.
  -25 MİLYAR DOLARLIK DEV YATIRIM-
  Pekin Olimpiyatları en yüksek katılımla gerçekleştirilecek oyunlar olmasının yanı sıra bugüne kadar en fazla yatırım yapılan olimpiyatlar da olacak. Daha önce 9 milyar Dolar ile Atina Olimpiyatları'na ait olan yatırım rekoru, Pekin Olimpiyatları'nda şu ana kadar yapılan yaklaşık 25 milyar Dolarlık yatırımla kırıldı. Pekin Olimpiyatları'nın televizyon yayın gelirlerinin 2.5 milyar Dolar, sponsorluk gelirlerinin ise 1.8 milyar Dolar civarında olması bekleniyor.
  Olimpiyat Oyunları'nın açılış töreni için Çinli yetkililer son derece yüksek seviyede güvenlik önlemleri aldı. Açılış töreninin yapılacağı gün (Cuma) Pekin Havaalanı tüm uçuşlara kapatılırken, posta yoluyla Pekin'e koli ya da paket gönderilmesi ya da kabul edilmesi de yasaklandı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Olimpiyatlar Başladi Forum Tarih
Takvimlerin başlangıcı olarak ilk olimpiyatların yapıldığı yılı kabul eden topluluk Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 17 Şubat 2014
İlk Olimpiyatlar Nerede Yapıldı? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 8 Şubat 2014
Modern Olimpiyatların Başlangıcı Ve Gelişimi Hakkında Bilgi Diğer Spor Dalları 23 Şubat 2012
Olimpiyatlarin Doğuşu Ve Gelişimi Hakkında Bilgi Diğer Spor Dalları 23 Şubat 2012
2012 Olimpiyatları Branşları Nelerdir Diğer Spor Dalları 14 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş