Olasılığın Günlük Hayattaki Yeri ve Toplum İçin Önemi Nedir

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda SeLeN tarafından 11 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Olasılığın Günlük Hayattaki Yeri ve Toplum İçin Önemi Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Olasılığın günlük hayattaki yeri ve toplum için önemi nedir ?

  Öncelikle olasılığın tanımını yapmak isteriz; olasılık, bir fiilin gerçekleşip gerçekleşmeme oranına denir. Günlük yaşantımızda olasılıkla pek işimiz olmaz. Ancak toplumda önemli bir yeri vardır. Öyleyse olasılığın hayatımızda neye yaradığına değinelim.

  Günlük yaşantımızda olasılık bizim güvende olmamızı düşündüren bir ihtimal kuvvetidir. Örneğin; Dışarıda daima kaldırımda yürümeyi tercih ederiz. Fakat karşıdan karşıya geçmek için yolu da kullanırız. Yollardan geçerken tün dikkatimizi buraya yöneltiriz. Hiç arabanın geçmediği an sağa ve sola bakarak hızlıca geçeriz. Araba geçip geçmeme ihtimalini hep beynimizin bir tarafında bulundururuz. Buda bir olasılıktır.

  Ayrıca günlük hayatta oynanan şans oyunlarında da olasılık kullanılmaktadır. Piyango bileti satın alınmadan önce ödülün çıkma ihtimali hesaplanır. Yada şans oyunlarından biri olan maç tahminlerinde de olasılık kullanılır. Bu gibi oyunların baş hedefi olasılığı tutturmaktır.

  Günlük hayatta birinden istediğimiz şey yapıp yapmayacağını hesaplamak için, şans oyunlarında, matematikte ve daha bir çok alanda olasılık kullanılır.
   

Bu Sayfayı Paylaş