Olası göktaşı çarpışmasına hazırlık

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 12 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Olası göktaşı çarpışmasına hazırlık konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İsrailli bilim adamları, Dünya'yı olası bir göktaşı çarpışmasından nasıl kurtarabilecekleri üzerinde kafa yoruyorlar.

  [​IMG]  Tel Aviv Üniversitesi Wise Gözlemevi Direktörü Noah Brosch ve ekibi, Dünya'ya bir gök taşı çarpması olasılığının çok gerçek olduğunu, ancak 1998'de gösterime giren Armageddon filmindeki gibi gök taşını patlatmanın epey zor olduğunu belirtiyorlar.

  İsrailli astrofizikçiler, sonu felaketle bitecek bir çarpışmadan kaçınmanın en iyi yönteminin Dünya'ya yönelen gök taşının yönünü değiştirmek olduğunu, ancak bilim adamlarının gök taşını patlatabilmenin sonuçlarını da önceden tahmin etmelerinin gerekli olduğuna işaret ediyorlar.

  Çarpışmadan kurtulmak için gök taşını patlatmanın her biri 100 metre çapında çok sayıda küçük gök taşı ortaya çıkarabileceğini ve bunun da büyük bir tehlike oluşturabileceğini belirten araştırmacılar, 100 metre çapında bir gök taşının, Arizona'da 50 bin yıl önce meşhur Barringer kraterini yaratan gök taşının iki kat büyüklüğünde olduğunu kaydediyorlar.

  İsrailli bilim adamları, gök taşının sert kaya parçaları mı, yoksa gevşek dokulu bir yapıda mı olduğunu, hangi gücün bunları bir arada tuttuğunu ve eğer bombalanırsa nasıl parçalanacağını bilmenin gerekli olduğunun altını çiziyorlar.

  İsrailli astrofizikçiler bu alandaki araştırmalarının sonuçlarını, kısa süre önce ABD'nin Johns Hopkins Üniversitesi'nin sponsor olduğu Göktaşları, Kuyrukluyıldızlar ve Meteorlar toplantısında sundular.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Olası göktaşı çarpışmasına Forum Tarih
Dolaşım sistemi görevleri madde madde Sağlık Merkezi 30 Kasım 2016
Küçük kan dolaşımının izlediği yol kısaca Eğitim Bilgileri 26 Kasım 2016
Büyük kan dolaşımının izlediği yol kısaca Eğitim Bilgileri 26 Kasım 2016
Kanın vücutta dolaşımını sağlayan yapı ve organlar Genel Sağlık 8 Aralık 2014
Olasılığın toplum için önemi nedir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 14 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş