Okyanuslardaki ses kirliliği balina ve yunusları tehlikeye sokuyor

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 3 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Okyanuslardaki ses kirliliği balina ve yunusları tehlikeye sokuyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Roma - Okyanuslardaki ses kirliliğinin balina ve yunusları tehlikeye sokması nedeniyle, BM çerçevesinde bir uluslararası sözleşme imzalanması için çalışma yapılıyor.
  Yaklaşık 100 ülke hükümetlerinin temsilcileriyle, hükümetler dışı örgütleri bir araya getiren uluslararası konferans Roma'da başladı. Cuma gününe kadar sürecek olan konferansta, okyanuslardaki ses kirliliğinin önlenmesi yöntemleri tartışılıyor.
  İmzalanması hedeflenen, ''BM Göçeden Türlerin ve Vahşi Hayvanların Korunması Sözleşmesi'' ile alınabilecek önlemler arasında, ''okyanustaki gemi rotalarının değiştirilmesi, gemilerde daha gürültüsüz makinelerin kullanılması, gemilerin hızlarının düşürülmesi, tehlike altındaki deniz türlerinin yaşadığı bölgelerde yapılan kimi testlerin ve sonar kullanımının yasaklanması'' da sayılıyor.
  Okyanus tabanındaki hidrokarbon yataklarının keşfi için kullanılan sismik cihazlarla askeri gemilerin kullandıkları sonar cihazları, sonar ile haberleşen ve yollarını bulan, eşleşen deniz memelilerinin iletişim olanaklarını bozuyor. Binlerce mil uzaklara ses dalgası gönderebilen bu cihazlar, yine birbirleriyle binlerce mil mesafeden haberleşebilen deniz memelilerini olumsuz etkiliyor.Bu memeliler için bir başka tehlike de küresel ısınmadan kaynaklanıyor.

  İklim değişikliği deniz suyunun bileşimini değiştiriyor. Bu da insan kaynaklı ses dalgalarının sularda daha ilerilere gitmesine yol açıyor ve dolayısıyla balinalar ve yunuslar daha fazla rahatsız oluyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Okyanuslardaki kirliliği balina Forum Tarih
Işık kirliliğine yol açan etkenler maddeler halinde kısaca Eğitim Bilgileri 12 Şubat 2017
Işık kirliliği sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Su kirliliği sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Çevre kirliliği sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Çevre kirliliğini önlemek için ne gibi projeler yapılabilir madde madde kısaca Doğa ve Bitkiler 30 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş