Okyanus Koleji'nin bilim maratonu sonuçlandı

'Eğitim Haberleri' forumunda Dine tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Okyanus Koleji'nin bilim maratonu sonuçlandı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Okyanus Eğitim Kurumları'na bağlı BAR-GEM'in (Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi) Türkiye genelindeki ilk ve ortaöğretim kurumlarına yönelik düzenlediği 2. Fen Bilimleri Proje yarışması sonuçlandı.
  [​IMG]

  Bilimsel düşünce yeteneğini geliştirmek, düşünerek üretmeyi öğretmek, bilimsel analiz ve sentez yapabilmek gibi amaçlarla yola çıkan yarışma, Fen Bilgisi, Fizik, Kimya, Biyoloji alanlarında yapıldı.
  Türkiye genelinden 400 projenin başvurduğu etkinlikte 70 proje değerlendirmeye uygun görüldü.
  Projelerin değerlendirilmesinde özgünlük, bilimsel yöntem, tutarlılık ve yararlılık ve uygulanabilirlik gibi kriterler esas alındı. İlginç projeler içinde özellikle İstanbul'da trafik ve buna bağlı aşırı hız sorunu ile küresel ısınmanın etkilerini azaltacak projeler de yer alıyor.
  Jüri üyeliğini; Yrd. Doç. Dr. Fırat Kaçar, Yrd. Doç. Dr. Gülsüm Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Ekrem Aydıner, Prof. Dr. Ayşe Zehra Aroğuz, Prof. Dr. Nazlı Arda ve Doç Dr. Alp Baray yaptı.
  Yarışmada, 'Fen Bilimleri ve Teknoloji' alanında birincilik ödülünü Aydın Kuşadası İlköğretim Okulu'ndan 'Kendini Sulayan Çiçek' projesiyle Ender Kara kazandı.
  Fizik alanında birinciliği ise, İzmir Karşıyaka Anadolu Lisesi'nden 'Daks: Deprem Algılama ve Koruma Sistemi' projesiyle Caner Asilsoy kazandı.
  Tekirdağ Milli Piyango Fen Lisesi'nden 'Tramp-Bant' projesiyle İlayda Uslu-Gamze Tunalı Biyoloji dalında rakiplerini geride bırakırken; Kimya alanında ise 'Mısır Yaprakları Isı Yalıtımı' İstanbul'dan Özel Sultan Fatih Fen Lisesi'nden Muhammet Uğur zirveye yerleşti.
  Yarışmaya, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan da oldukça fazla ilginin olması dikkat çekti. Bunlardan biri de Cizre Fen Lisesi'nden yarışmaya katılan Erkan Cin'di. Erkan, 'Peynir Külünden Diş Beyazlatıcı Eldesi' projesiyle Kimya alanında ikincilik ödülüne layık görüldü. Ayaktaki kötü kokulara son vermeyi amaçlayan projesiyle Siirt 14 Eylül Anadolu Lisesi'nden Zelal Çelik ve Hasan Özavcı Biyoloji alanında üçüncülük ödülünü aldı. Ödül törenine Okyanus Kolejleri'nin sahibi Orhan Özbey ve Avcılar Kaymakamı Savaş Tuncer'de katılırken, başarılı öğrencilere ödüllerini takdim ettiler. (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Okyanus Koleji'nin bilim Forum Tarih
Dünyada okyanuslar kaç tanedir isimleri nedir kısaca Ülkeler Coğrafyası 1 Şubat 2017
Dünyanın kıtaları ve okyanuslarının isimleri kısaca Ülkeler Coğrafyası 30 Ocak 2017
Türkiye'nin Denizlere Okyanuslara ve Kıtalara Göre Konumu Nedir Ülkeler Coğrafyası 22 Ekim 2013
Okyanuslar ile ilgili Bilgi Doğa ve Bitkiler 9 Temmuz 2013
Ilıman okyanusal iklim ne demektir - Ilıman okyanusal iklimin görüldüğü yerler Doğa ve Bitkiler 11 Kasım 2012

Bu Sayfayı Paylaş