Okullarda Seçmeli Ders Bilardo

'Eğitim Haberleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 1 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Okullarda Seçmeli Ders Bilardo konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Okullarda Seçmeli Ders Bilardo

  Bizim zamanımızda yoktuki şöyle dersler okuyalım :))
  Ökey ve tavlada zorunlu ders olsun bence :)
  Neyse haberimize geçelim....

  Bilardo, lise ve dengi okullarda seçmeli ders oluyor... Bilardo Federasyonu, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalayacağı protokolle bilardo sporunu okullara sokmayı hedefliyor.

  [​IMG]

  Federasyonun MEB ile imzalayacağı bilardo sporunun yaygınlaşmasını sağlayacak protokolün süresinin 1 yıl olarak belirlendiği, bu bir yılın son bir ayında, taraflardan itiraz gelmemesi halinde sürecin devam etmesi öngörüldüğü kaydedildi. Federasyon yetkilileri, bu sürenin 3-4 yıl olması yönündeki taleplerini MEB'e illettiklerini ve görüşmelerin devam ettiğini belirttiler.

  Bilardo sporunun okullarda oynanmasının önündeki en büyük engelin MEB Talim Terbiye Kurulu'nun ''Okullara bilardo masası konulmaz'' kararı olduğu, ancak bu kararın MEB ile imzalanacak protokolle ortadan kalkacağı belirtildi.

  Yetkililer, federasyonun Talim Terbiye Kurulu'nun almış olduğu bu kararın bilardonun önündeki en büyük engel olarak nitelerken, okullar projesi aracılığıyla bu sporun daha geniş kesimlere yayılacağını ifade etti.

  Lise ve dengi okullarda ve üniversitelerde bilardonun, alt spor dalı olmasının yanı sıra okullarda seçmeli ders olacağı, böylelikle federasyonun çalışma ortamının artacağı ve lisanslı sporcu sayısının yükseleceği kaydedildi.

  BİR İMAJ SORUNU VAR
  Federasyon başkanı Uğur Kurugöllü, MEB ile yapılacak protokolle Bilardo Federasyonu'nun çok farklı görüleceğini bildirdi. Kurugöllü, Türk halkının bilardoyu kahvehanelerle özdeşleştirdiğini belirterek, ''Açılan nezih salonlar görmezden geliniyor. Bu konuda bir imaj sorunu var. Okullar projesiyle bilardonun kahvehanelerle ilgisi olmadığını göstermeyi hedefliyoruz'' dedi.

  Bilardonun okullara ulaşmasıyla bu sporun temel eğitimde yer alacağını, dolayısıyla sporun da gençleri kötülüklerden arındıracağını söyleyen Kurugöllü, ''Gençler, disiplin altına girmeyi öğrendiği zaman, her anlamda devletine faydalı bir birey haline gelecektir. Okullar projesiyle buna katkıda bulunmak istiyoruz'' diye konuştu.

  Kurugöllü, okullar projesinin Avrupa Birliği'ne de sunulacağını ifade ederek, şunları kaydetti: ''Bu projenin Avrupa Birliği'ne sunulmasıyla bilardonun önü çok açılacak. Bu konuda iki arkadaşımızın üzerinde çalıştığı, AB'den okullara hibe bilardo tesisi projesini gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz.''
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Okullarda Seçmeli Ders Forum Tarih
Atatürk hangi okullardan mezun olmuştur kısaca Atatürk Hakkında Herşey 30 Ocak 2017
Okullarda uyulması gereken kurallar kısaca Rehberlik 22 Haziran 2014
Mustafa Kemal'in askeri okullarda öğrenim görmesinin lider olmasındaki rolü Atatürk Hakkında Herşey 4 Mart 2014
2013 Okullarda 15 Tatil Ne Zaman Konu Dışı Başlıklar 14 Eylül 2012
Okullarda Medya Okur Yazarlığı Dersi Hakkında Bilgi Rehberlik 13 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş