Okula gitmeyenler yetiştirici sınıflarda okuyacak

'Eğitim Haberleri' forumunda mynq tarafından 6 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. mynq

  mynq Üye

  Okula gitmeyenler yetiştirici sınıflarda okuyacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar  Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) 10-14 yaş arasındaki hiç okula gitmeyiş veya okuldan ayrılmış çocuklara yönelik hazırladığı ´´Yetiştirici Sınıflar Eğitim Programı´´ Ankara´da başladı. MEB´in, Yetiştirici Sınıflar Eğitim Programı´nın uygulama çalışmasına ilişkin Atatürk Teknik Anadolu Meslek ve Meslek Lisesinde, MEB, il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkilileri ve okul yöneticilerinin de katıldığı toplantı yapıldı. UNICEF Türkiye Temsilcisi Reza Hossaini toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Haydi Kızlar Okula Kampanyası´nın yürütülmesinde MEB´in UNICEF tarafından desteklendiğini belirterek, 2003 yılında başlatılan bu kampanyadan önemli deneyimler elde edildiğini söyledi. Hossaini, eğitim dışında kalan çocukların daha çok çalışan, sokakta yaşayan veya istismara uğramış çocuklar olduğunu kaydetti.
  ´´5 yıllık olağanüstü deneyim bizim bundan sonra ulaşılamamış çocuklara ulaşmak için ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi verecek´´ diyen Hossaini, Türkiye´nin bu sorunun çözümünde yaklaşımı değiştirdiğini de anlattı. Hossaini, ´´Türkiye artık ´okullaşma oranımız yüzde 95, 97 demiyor. Çocukların yüzde 3´ü, yüzde 5´i dışarda diyor. Bizim de yaklaşımımız böyle´´ diye konuştu. ´´Bir tek çocuğun hayatının kurtulmasının bile önemli olduğunu´´ söyleyen Hossaini, ´´UNICEF olarak böyle kutsal bir işin parçası olmaktan mutluluk duyduklarını´´ dile getirdi.
  ISKALADIKLARI HAYATI YAKALAYABİLMELERİ İÇİN
  MEB İlköğretim Genel Müdürü İbrahim Er de Haydi Kızlar Okula Kampanyasından elde edilen deneyimlerin kendilerini böyle bir çalışma yapmaya zorladığını söyledi. Okula gidemeyen yaşı büyük çocukların psikolojilerinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade eden Er, ´´Bu, bizim o çocukların ruh sağlıklarını da düşünerek, ıskaladıkları hayatı yakalayabilmeleri için, akranlarıyla beraber okuyabilmeleri için yaptığımız bir çalışma´´ diye konuştu.
  Ankara Milli Eğitim Müdürü Murat Bey Balta da Yetiştirici Sınıflar Eğitim Programı´nın uygulanması konusunda Ankara´nın liderlik yapacağını söyledi. Balta, Ankara´nın özellikle ilçelerindeki kırsal kesimlerinde okula gitmeyen çocukların aileleriyle tek tek görüşülerek onların okula kazandırılmasının sağlandığını belirtti.
  ´´Ana Kız Okuldayız´´ kampanyasına da değinen Balta, okulların açılacağı 8 Eylülde Mamak´ta büyük bir şenlik düzenleyerek kampanyayı başlatacaklarını kaydetti. Yetiştirici Sınıflar Eğitim Programı, 10-14 yaş arasındaki hiç okula gitmemiş veya okuldan ayrılmış çocuklara hızlandırılmış eğitim verilerek yaşlarına uygun sınıflara yerleştirilmesini, böylece çocukların örgün öğretime devam etmelerine fırsat tanınmasını öngörüyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Okula gitmeyenler yetiştirici Forum Tarih
Yazar olmak için ne yapmalıyım hangi okula gitmeliyim kısaca Meslekler Rehberi 12 Şubat 2017
Okula Gidip Gelirken Karşılaştığımız Kişilerle Yaşadığımız Sorunlar Nelerdir Eğitim Bilgileri 20 Aralık 2013
Neden Okula Gideriz Eğitim Bilgileri 5 Aralık 2013
Okula Yeni Başladığınızda Okulunuza Öğretmeninize Karşı Neler Hissettiniz Eğitim Bilgileri 25 Kasım 2013
Buzdolabı Kokuları Nasıl Giderilir Buzdolabındaki Koku Nasıl Gider Pratik Bilgiler 1 Eylül 2013

Bu Sayfayı Paylaş