Okul Rehberlik Panosu İçin Yazılar

'Rehberlik' forumunda Mavi_Sema tarafından 11 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Okul Rehberlik Panosu İçin Yazılar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  rehberlik panosu için yazılar
  rehberlik panosu yazıları

  Başarı ve Motivasyon yazı

  Motivasyon oluşturmanın en etkili yolu çıtayı yüksek tutmaktır. Büyük hedeflere ulaşmanın yolu da büyük amaçları küçük adımlara bölmek ve her gün bir adımını gerçekleştirmektir. Başardığınız her adım, yaptığınız her ilerleme bir sonraki ilerleme için gerekli olan güven ve isteği oluşturacaktır. Siz kalkın ve yürüyün, gölgeniz arkanızdan yürüyecektir. Yapılan bazı araştırmalar insanların sadece %10’unun verilen işi yapamadığı için işten atıldıklarını göstermiştir. Kalan %90 ise başarılı insan ilişkileri kuramadıkları için çıkardıkları problemlerden dolayı işlerine son verildiğini göstermiştir. Başarıda ilk adım kadar son adımda önemlidir. Bir çok kişi son bir adım daha atmadıkları için başarıya ulaşamamıştır. Herkesin yaptığının bir fazlasını yapan şampiyon olur. yüzlerce yarış atı var, fakat şöhrete ulaşanlar diğerlerinden birkaç saniye daha hızlı koşanlardır.

  Anneleri çalışan çocuklar sevilmediklerini zannediyor
  Çocuğun bakıcıya ya da kreşe bırakıldığı durumlarda çocuklar bazen ağlayabiliyor. Annenin suçluluk duymasına sebep olan böyle bir durumda akşam, çocukla geçirilecek kaliteli birliktelikler sorunu çözer.


  Anneler konuşma çağına gelen çocuklarına, neden çalıştığını anlayabileceği şekilde izah etmeli.

  Annelik âli bir makam, fedakârlığın, bağlılığın beklemeden sevmenin bir sembolü, bir milleti yoğuran mukaddes bir el... Nitekim kadınlara, evlilik müessesesinin annelik payesi ve cennetin anahtarları verilmiştir. Ancak modern çağın birtakım getirileriyle ekonomi merkeze alınmış ve kadının da işgücünü gerekli kılmıştır. Eşlerin çalıştığı ailelerde en büyük sorun geleceklerini emanet edecek oldukları çocuklarının bakımı ve onlara ayrılan zaman. Esasında aynı sorun ev hanımı olan anneler için de geçerli. Annelik coşkusu ve şefkati ile çocuğa dokunmak, onunla oyunlar oynamak, konuşmak, çocuğun dünyasına girmek zaman zaman çalışan anneler için mesleğinin, ev hanımları için ise mutfakta bekleyen bulaşık ve yıkanması gereken çamaşırın, ev işlerinin, gölgesinde kalmaktadır. Halbuki 0-3 yaş arası dönemde çocuğun anneyle özel bire bir geçireceği zaman çok önemli. Nasıl ki çocuğun beslenmesindeki düzensizlikler ve aksaklıklar birtakım hastalıklara zemin hazırlıyorsa bu dönemdeki çocuğun, anneden alacağı ruhsal gıdalardan olan sevgi ve güven duygusundaki bir takım eksiklikler de psikolojik problemlere yol açabilir. Ruh sağlığının temeli bu dönemde atılır.

  Biz bizden evvelkilerin ekip biçtikleriyiz; bizden sonraki nesiller de bizim gayretimizin semeresi olacaktır. Bu nedenle sağlıklı nesillerin yetiştirilebilmesi için annelere, ilk yıllarda eşlerin ve çalıştığı kurumun sağlayacağı kolaylıklar gelecek kuşaklar için isabetli bir yatırım olacaktır.

  Özellikle annenin çalışmak durumunda olduğu aileler bu dönemde daha dikkatli davranmalı. Çocuğun eğitiminde anne-babalara pusula olması amacıyla aşağıdaki öneriler dikkate alınabilir:

  İşine dönmek zorunda olan anneler farklı roller icra etmek durumunda kalabiliyor. Evinin hanımı, iyi bir anne, iyi bir işkadını, iyi bir eş olabilmek için büyük çaba sarf ediyor. Bu durum zaman zaman annede gerginlik meydana getirebilir. Burada babalara büyük görev düşmektedir. Örnek olarak işten dönen anne, çocuğun bakımıyla ilgilenirken baba mutfakta yemek hazırlayabilir. Böylelikle annenin çocukla geçirebileceği zamanlar çoğaltılmış olur.

  Çocuğu bakıcıya ya da kreşe bırakmak zorunda olduğunuzda çocuklar arkanızdan ağlayabilir, bakıcıya 'anne' diyebilir... vs. bu durum anneler için oldukça yıpratıcıdır. Annenin suçluluk duymasına sebep olabilir. Bu, istenmeyen bir durum; ancak telafisi de zor değil. Akşam, çocukla geçirilecek kaliteli birlikteliklerle, fırsat buldukça kreşe veya bakıcıya sürpriz ziyaretlerle bu durum aşılabilir. Ancak kimi anneler bu suçluluk duygusundan kurtulmak için çocuğun disiplininde aşırı hoşgörülü, aşırı koruyucu yaklaşımlar sergileyebiliyor. Bu durum çocuğun aşırı hassas, çekingen, şımarık, asi olmasına sebep olabilir. Bu konuda dengeli bir yaklaşım sergilenmelidir.

  Anneler konuşma çağına gelen çocuklarına neden çalıştığını anlayabileceği şekilde izah etmeliler. Aksi takdirde çocuk, annesinin çalışmak zorunda olduğunu anlayamadığı için annenin kendisini sevmediğini, terk ettiğini, istenmediğini düşünebilir.

  İş stresini eve yansıtan ebeveynler maalesef çocuğun yanında, çocuktan kaynaklanan sebeplerden dolayı birtakım tartışmalara girmektedir. Örnek olarak, akşam kreşten alınması gereken çocuk, anne baba arasında tartışma sebebi olabilmektedir. Bu tür bir durum çocuğu yıpratır, ezer, suçluluk duygusuna iter. Anne -babalar bunu kendi aralarında çözme yoluna gitmeliler, eğer çözüm bulunamıyorsa uzman ve bilgili kişilerden yardım istenmelidir. *Özel Özgören Liseleri Psikolojik Danışmanı
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ders Çalışmaya Nasıl Konsantre olabilirsiniz
  Bir çok arkadaşınız gibi sizde kendinizi derse vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Zaman geçtikçe ve sınavlar yaklaştıkça gerilim arttığından ders çalışma istediği de artmakta ancak konsantrasyon zayıflamaktadır.

  Bin bir güçlükle ders çalışmaya başlasanız bile aklınıza âlâkasız düşünceler gelebilmekte zihniniz çok çabuk dağılabilmektedir. Bunun nedeni kendinizi sürekli korkutmanız dolayısıyla da kaygılandırmanızdır. Kendinizi korkutarak ders çalışmaya motive edemezsiniz. Olsa olsa kaygınızı artırmış olursunuz. Sürekli, çalışmazsanız kazanamayacağınızı düşünmek veya birkaç hata yaptığınızda bu gidişle hiçbir yeri kazanamayacağınıza kendinizi inandırmak size bir yarar sağlamaz. Aksine amacınızdan daha da uzaklaştırır.

  Bunun yerine geriliminizi azaltacak şeylerle ilgilenmeli. Kendinizi hedefinize ve bu hedefe nasıl ulaşabileceğinize odaklamalısınız. Yanı sıra kendinize sizi hedefinize ulaştıracak bir plan yapmalısınız.

  Aşağıdaki önerilere bu noktada kulak vermeniz işinize yarayabilir.
  • Amaçlarınızı netleştirin.
  • Hedefinizi belirleyin.
  • Bilgi eksiklerinizi tespit edin.
  • Sizi oyalayacak faaliyetleri biraz erteleyin.
  • Düzenli ve disiplinli ders çalışma alışkanlığı edinin.
  • Ders çalışma isteğinin gelmesini beklemeden sorumluluk duygunuzu açığa çıkarın ve kararlılıkla derse sarılın.
  • Bu sene hedefinize ulaşabileceğinize inanın. Kendinize ulaşabileceğiniz bir hedef seçin.
  • Ortaya çıkabilecek ani gelişmelere hazırlıklı olun ve planınızı bu değişikliklere göre esnetin.
  • Ders çalışacağım gibi genel bir amaçla değil. Hangi dersin hangi konusundan ne tür (konu/test/tekrar) bir çalışma yapacağınıza karar vererek açık ve net amaçlarla yola koyulun.
  • Ne zaman gücünüzü kaybettiğinizi hissederseniz DANTE’nin şu sözünü hatırlayın. “Bin yılda bile bir adım atmış olsaydım şimdiden yola çıkmış olacaktım.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Okul Rehberlik Panosu Forum Tarih
Okulda faaliyet gösteren eğitsel ve sosyal kulüpler hakkındaki düşünceleriniz nedir Öğretmenlerimizin Bölümü 15 Şubat 2017
Okuldaki müzik kulübünün görevleri ve sorumlulukları kısaca Öğretmenlerimizin Bölümü 15 Şubat 2017
Okuldaki kızılay kulübünün görevleri ve sorumlulukları kısaca Öğretmenlerimizin Bölümü 15 Şubat 2017
Okuldaki yeşilay kulübünün görevleri ve sorumlulukları kısaca Öğretmenlerimizin Bölümü 15 Şubat 2017
Okuldaki sivil savunma kulübünün görevleri ve sorumlulukları kısaca Öğretmenlerimizin Bölümü 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş