Okul fobisi olan çocuklara nasıl yaklaşılmalı?

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Okul fobisi olan çocuklara nasıl yaklaşılmalı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Okul fobisi olan çocuklara nasıl yaklaşılmalı?

  TÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi yrd. Doç. Dr. Görker: "Fobi oluştuğu için okula gitmek istemeyen çocuk azarlanmamalı,
  cezalandırılmamalı, böyle bir durumda mutlaka uzmandan yardım alınmalıdır"

  Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Işık Görker, velilerin, okul fobisi oluştuğu için okula gitmek istemeyen çocuğuazarlayıp, cezalandırmak yerine, uzmandan yardım almaları gerektiğini bildirdi.
  Yrd. Doç. Dr. Görker, TÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimlik Toplantı Salonu’nda yaptığı basın toplantısında, okul fobisini çocuğun okula gitmek istememesi ve okuldan korkması şeklinde tanımladı.
  Işık Görker, okula gitmeme isteğinin, okula yeni başlayan bir çocuğun yeni bir sosyal ortama girdiği için bir kaç gün normal olabileceğini, ancak okula gitmeme isteği süresinin uzaması halinde bunun okul fobisi olarak adlandırılabileceğini belirtti.
  Okul fobisi olan çocuklarda, okula gitme saatleri yaklaştığında sıkıntı hissi, ağlama, sinirlilik, mide bulantısı, baş ağrısı ya da saldırgan
  "Yapılan araştırmalar okul fobisi taşıyan çocukların annelerinin, çocuklarını aşırı koruyucu, kollayıcı, çocuklarının başına bir şey geleceği kaygısı taşıyan, çocuklarına karşı net bir davranış sergilemeyen, bireyselleşmeleri için kolaylık sağlamayan anneler olduklarını göstermektedir."
  davranışların ortaya çıktığını ifade eden Görker, şunları söyledi:
  ANNE, BABA, ÖĞRETMEN İLİŞKİSİ ŞART
  Okul fobisi yaşayan çocukların iyileşmelerinde ebeveyn ve öğretmen ilişkisinin yanı sıra tutarlı davranışlar sergilemenin önemli olduğuna vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Görker, şöyle devam etti: "Aile ve öğretmen, çocuğun korku yaşadığı için okula gitmek istemediğinin bilincinde olmalı. Fobi oluştuğu için okula gitmek istemeyen çocuk azarlanmamalı, cezalandırılmamalı, böyle bir durumda mutlaka uzmandan yardım alınmalıdır. Ayrıca aile ve öğretmen çocuğa ortak tavır sergilemelidir. Ailenin de katılımıyla uygulanacak etkili bir tedavi problemin ortadan kalmasını sağlayacaktır."
  Okul fobisi yaşayan çocukların fark edilerek, çocuğun bu sorununun giderilmesinde en kısa zamanda yardımcı olunması gerektiğine dikkati çeken Işık Görker, "Tedavi gecikirse, okula gitmeyen çocuğun okula tekrar uyum sağlaması daha zor olacak ve yaşıtlarından geri kalacağından, akranları ile oluşacak sosyal ilişkilerinin gelişmesine de engel konacaktır" diye konuştu.
  milliyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Okul fobisi olan Forum Tarih
Okulu Reddetme - Okul Fobisi Okul Öncesi Eğitim 30 Mart 2009
Çocukta Okul Fobisi Nasıl Önlenir? Rehberlik 11 Ağustos 2008
Okulda faaliyet gösteren eğitsel ve sosyal kulüpler hakkındaki düşünceleriniz nedir Öğretmenlerimizin Bölümü 15 Şubat 2017
Okuldaki müzik kulübünün görevleri ve sorumlulukları kısaca Öğretmenlerimizin Bölümü 15 Şubat 2017
Okuldaki kızılay kulübünün görevleri ve sorumlulukları kısaca Öğretmenlerimizin Bölümü 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş