Okul değişikliğinin etkileri

'Gebelik ve Annelik' forumunda Siraç tarafından 31 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Okul değişikliğinin etkileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Okul değişikliğinin etkileri

  Okul değişkliği çoçuğun psikolojisi üzerinde ciddi etkileri olabilen bir durumdur. Bu durumun çocuğu uygun bir dille anlatılması gerekmektedir. Okul değişikliği eğer gerekiyorsa her şeyden önce çocukla sözel olarak paylaşılmalı, sebepleri çocuğa anlatılmalı ve her çocuk için önemli olabilecek bir konu bulunup bu konu yeni okulla özdeşleştirilmelidir. (Yeni okulda cazip olabilecek bir şey çocuğun ilgi alanına yönelik bulunabilir veya yaratılabilir.)

  Eski okulu ve arkadaşlarını istediği zaman görebileceği konusunda rahatlatılırsa, yeni okula adaptasyonu kolaylaşır. Yeni okula bir süre evden bir eşyayla gitmesi, (bir oyuncak, sevdiği bir eşya vs.) özellikle küçük çocuklarda rahatlatıcı olacaktır. Yine küçük çocuklarda yeni okula başlarken alışık olduğu bir kişinin (aile, bakıcı vs.) bir süre eşlik etmesi de süreci kolaylaştırabilir.

  Okul değişimlerinde mutlaka aile ve yeni okul yönetiminin ve öğretmenlerinin çocuğun adaptasyon süreci boyunca ortak bir plan çerçevesinde koordineli olarak hareket etmeleri gerekir. Bu işbirliği evde ve okulda çocuğun aynı mesajları alarak kendini güvende hissetmesini kolaylaştırır.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Okul değişikliğinin etkileri Forum Tarih
Okulda faaliyet gösteren eğitsel ve sosyal kulüpler hakkındaki düşünceleriniz nedir Öğretmenlerimizin Bölümü 15 Şubat 2017
Okuldaki müzik kulübünün görevleri ve sorumlulukları kısaca Öğretmenlerimizin Bölümü 15 Şubat 2017
Okuldaki kızılay kulübünün görevleri ve sorumlulukları kısaca Öğretmenlerimizin Bölümü 15 Şubat 2017
Okuldaki yeşilay kulübünün görevleri ve sorumlulukları kısaca Öğretmenlerimizin Bölümü 15 Şubat 2017
Okuldaki sivil savunma kulübünün görevleri ve sorumlulukları kısaca Öğretmenlerimizin Bölümü 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş