Okul Öncesi Eğitimde Kurallar

'Okul Öncesi Eğitim' forumunda Mavi_inci tarafından 6 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Okul Öncesi Eğitimde Kurallar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KOLBERG AHLAK GELİŞİMİ

  Kolberg Ahlak Gelişimi 3 düzeyden oluşur
  . Bu düzeyler:
  Gelenek öncesi düzey
  • Geleneksel düzey
  • Gelenek sonrası düzey


  GELENEK ÖNCESİ DÜZEY

  Bu düzeyde kurallar başkaları tarafından konur. Bu düzeydeki çocuk, kültür içinde kabul edilen iyi ve kötü ölçütlerine göre davranır. Ahlak gelişiminde yer alan altı aşamadan ilk ikisi, gelenek öncesi düzey içinde yer alır.

  Aşama 1: Ceza ve itaat eğilimi

  Bu düzeydeki çocuklar sadece otoriteye uyar ve cezalandırılmaktan kaçınırlar. Genel olarak olayların dış görünüşüne ve meydana gelen zararın büyüklüğüne bakarak karar verirler. Olayın gerisindeki neden önemli değildir. Etkinliğin fiziksel sonuçları, etkinliğin iyi ya da kötü olduğunu belirler.

  Aşama 2: Araçsal İlişkiler Eğilimi

  Çocukların kendi ihtiyaç ve isteklerinin karşılanması önemlidir. Diğer insanlarında ilgilerinin farkına varırlar. Ancak, ahlaki yargıda bulunacakları zaman, başkalarının ihtiyaçlarını somut bir şekilde dikkate almakla birlikte, hala birinci planda kendileri vardır.

  GELENEKSEL DÜZEY

  Birey, için aile, grup ve ulusun beklentileri, her şeyden önemlidir. Bu beklentiler yakın ve açık sonuçları düşünülmeksizin kabul edilir ve değerlidirler. Kendi ihtiyaçları bazen grubunkilere göre ikinci planda kalır.

  Aşama 3: Kişiler Arası Uyum Eğilimi

  Geleneksel düzey içinde yer alan üçüncü aşamada, akran gruplarıyla işbirliği gözlenir. İyi davranış, başkalarına yardım etmek ya da onları mutlu etmektir. Başkaları tarafından onay görmek, iyi çocuk olmak önemlidir. Ben merkezliliğin azalması ve somut işlemler dönemine girmesiyle çocuk, olaylara başkaları açısından bakabilme özelliğini kazanır.

  Aşama 4: Kanun ve düzen eğilimi

  Bu dönemde doğru davranış, otoriteye ve sosyal düzene uygun olarak kişinin görevini yerine getirmesidir. Artık, akran gruplarının kurallarının yerini, toplumun kuralları ve kanunları almıştır. Kanunlar soru sorulmaksızın izlenir. Kanunlara uymayanlar asla onaylanmazlar

  GELENEK SONRASI DÜZEY

  Bireyin, başkaları ve otoriteden bağımsız olarak izlemek istediği ahlak ilkelerini seçtiği ve kendine özgü değer sistemini örgütlediği düzeydir. Ahlak gelişiminin beş ve altıncı aşaması bu düzeyin kapsamındadır.

  Aşama 5: Sosyal sözleşme eğilimi

  Kanunların kullanımı ve bireysel haklar eleştirici bir şekilde incelenir. Toplumun kanunları ve değerlerinin göreli ve topluma özgü olduğu kabul edilmektedir. Kanunların demokratik olarak değiştirilebileceği ilkesine sahiptirler. Kanunlar, sosyal düzeni korumak, temel yaşama ve özgürlük haklarını güvence altına almak için gerekli görülmektedir.

  Aşama 6: Evrensel ahlak gelişimi

  Kişi ahlak ilkelerini kendisi seçip oluşturur. Bu ilkeler, adalet, eşitlik, insan hakları gibi bazı soyut kavramlara dayalıdır.Bireyin haklarına saygı esastır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Okul Öncesi Eğitimde Forum Tarih
Okul Öncesi Eğitimde Origami Panda Okul Öncesi Eğitim 30 Mayıs 2011
Okul Öncesi Eğitimde Sosyal Aktivitelerin Önemi Okul Öncesi Eğitim 15 Şubat 2011
Okul öncesi Eğitimde Temel Kavramlar Okul Öncesi Eğitim 19 Kasım 2010
Amasya, okul öncesi eğitimde Türkiye birincisi Eğitim Haberleri 7 Ocak 2009
Okul öncesi eğitimde rekor başarı Eğitim Haberleri 29 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş