Oksijenli ve Oksijensiz Solunum Hakkında Bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 12 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Oksijenli ve Oksijensiz Solunum Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Oksijenli ve Oksijensiz Solunum Hakkında Bilgi
  Oksijenli ve Oksijensiz Solunum


  Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Enerji ancak besin maddelerinden karşılanabilir. Canlıların aldıkları besin maddelerini oksijen kullanarak veya oksijen kullanmadan enerji elde etmesine solunum denir. Solunumda, alınan basit şeker (glikoz) hücre içerisinde parçalanır ve bunun sonucunda enerji, karbondioksit ve su oluşur. Bazı canlılar glikozu oksijen kullanarak parçalar ki bu olaya oksijenli solunum denir. Oksijenli solunum olayı hücrelerde mitokondri de gerçekleşir.

  [​IMG]


  Not: Bitkiler de canlı olduğuna göre onlar da solunum yaparlar. Solunum hem gece hem gündüz yapılır. Fotosentez ise sadece ışık varlığında (bu sadece gündüz olarak da ifade edilebilir) yapılır.

  Solunum yapılıyor ve enerji üretiliyor... Peki, elde edilen enerji hücrelerde nasıl kullanılıyor?
  Yaşamsal faaliyetlerimiz için gerekli olan enerji solunumda açığa çıkar. Açığa çıkan bu enerji ATP(adenozintrifosfat) molekülünde saklanır. Bir ATP molekülünde adenin organik bazı ve üç fosfat grubu(fosforik asit molekülü) vardır. Bu fosfat grupların arasındaki bağların kopmasıyla enerji açığa çıkar. Bu enerji canlıların beslenmesini, konuşmasını, koşmasını kısaca yaşamının devam etmesini sağlayan enerjidir. Bitkiler ise büyüme, besin maddelerini farklı organlara taşıma ve ışığa yönelme gibi faaliyetlerini gerçekleştirirken enerji kullanırlar.
  Aşağıda ATP molekülünün yapısı gösterilmektedir.

  [​IMG]


  Bazı canlılar solunumlarında (yani glikozu parçalarken) oksijen kullanmazlar. Oksijen kullanılmadan besinlerdeki kimyasal bağ enerjisinin ATP enerjisine dönüştürülmesi olayına oksijensiz solunum denir. (Oksijensiz solunumun diğer isimleri = mayalanma = fermantasyon) Bir çok bakteri, maya mantarları, memeli hayvanların çizgili kas hücreleri ( O2siz durumda) oksijensiz solunum yapar.

  * Günlük hayatımızda oksijensiz solunumun görüldüğü olaylara örnekler: ●Peynir, yoğurt, turşu, soya sosu, ekmek yapımında bazı bakteri ve mantarların oksijensiz solunum yapmalarından faydalanılır.
  ●Ağır ve uzun egzersizler yaptığımızda çizgili kaslarımız oksijeni yeterli alamaz. Bu anlarda kas hücreleri oksijensiz solum yapar. Bunun sonucunda kaslarda yorgunluk hissi veren bir tür asit birikir. Kas hücreleri normal temposuna geçtiğinde bu hücreler yeniden oksijenli solunum yapmaya devam eder.

  Oksijensiz solunum, oksijenli solunuma göre daha kısa ve hızlı gerçekleşen bir olaydır. Bir glikozdan oksijenli solunum sonucunda 38 ATP oluşurken, oksijensiz solunumda 2 ATP oluşur. Bu nedenle oksijenli solunum sonucunda oluşan enerji, oksijensiz solunumda oluşan enerjiye oranla daha fazladır.

  Fotosentez ve Solunum Arasındaki İlişki

  Bu iki olay birbirinin tersi gibidir.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Oksijenli Oksijensiz Solunum Forum Tarih
Oksijenli Solunum Ve Oksijensiz Solunum Arasındaki Farklar Nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 5 Ağustos 2012
Oksijenli ve Oksijensiz Solunum Farkları Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 22 Ocak 2012
Oksijenli Ve Oksijensiz Solunum Nedir? Konu Dışı Başlıklar 30 Aralık 2011
Oksijenli Solunum Nedir, Oksijensiz Solunum Nedir, Oksijenli ve oksijensiz solunum Konu Dışı Başlıklar 10 Ağustos 2011
Oksijenli Solunum Ve Oksijenli Solunumun Özellikleri Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 5 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş