Okluk Köyü Daday Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Okluk Köyü Daday Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  okluk köyü bilgileri - okluk köyü resimleri - okluk köyü tanıtım  Okluk, Kastamonu ilinin Daday ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının askerlerin ihtiyacı olan okların bu köyde yapıldığı için okluk olarak kalmıştır. Aslında okluk ok konulan torbanın adıdır. Ayrıca gulam askerlerinin ok ihtiyacı ve atlara konulan ok heybeleri yani ok torbaları da eskiden bu köyde imal edilmiştir. Ayrıca köyün sarnıç mahallesinde bir su sarnıcı günümüze kadar gelmiştir. Bir de bu köyde türbe mevcuttur. Her yıl yağmur duası için toplanılan bir mekandır.

  Yöreye özgü yemeklerinden bir tanesi bandırma yemeğidir. Yapılışı: Tepsi tere yağ ile yağlanır, hafif ateşte ısıtılır. Saçta yapılan yufkalar ortadan kesilerek dikdörtgen şeklinde dikine tepsiye tavuk suyuna batırılarak üst üste dizilir. Dizilirken aralarına kızgın tere yağı,baharat ve tavuk eti döşenir. Daha sonra tepsi dolduktan sonra üzerine tavuk eti dizilir ve tavada kızan tere yağı gezdirilir. Tepsi hafif ateşte biraz bekletilir. Daha sonra tepsi ile servis yapılır. Yanında köy yapımı ayran ile yenilir. Afiyet olsun.
  Kültür [değiştir]

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Kastamonu iline 53 km, Daday ilçesine 20 mesafede bulunan köy dört parça köyden oluşmaktadır. Sanıç köyü, Erizgene köyü, Pelitveren köyü, Okluk köyü.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 80
  1997 76
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Okluk Köyü Daday Forum Tarih
Köklük Köyü Çarşamba Samsun Samsun Tanıtımı 30 Nisan 2010
Köklük Köyü Çaybaşı Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010
Köklük Köyü Yatağan Muğla Muğla Tanıtımı 15 Nisan 2010
Toklukaya Köyü İnebolu Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 15 Nisan 2010
Okluk Köyü Araç Kastamonu Karadeniz Bölgesi 11 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş